Dąbrowa Górnicza: dyrektor szkoły i uczeń uratowali kobietę i jej 5-letniego syna z pożaru mieszkania

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Dąbrowa Górnicza: dyrektor szkoły i uczeń uratowali kobietę i jej 5-letniego syna z pożaru mieszkania
Dąbrowa Górnicza: dyrektor szkoły i uczeń uratowali kobietę i jej 5-letniego syna z pożaru mieszkania
Marta Balukiewicz/Fakty po południu TVN24
Dąbrowa Górnicza: dyrektor szkoły i uczeń uratowali kobietę i jej 5-letniego syna z pożaru mieszkaniaMarta Balukiewicz/Fakty po południu TVN24

Gęsty dym z mieszkania i brak reakcji gapiów kontra szybka akcja ratunkowa nastolatka i dyrektora szkoły. Dzięki Filipowi i panu Andrzejowi w Dąbrowie Górniczej nie doszło do tragedii. W zadymionym mieszkaniu był 5-latek oraz jego mama, których - jeszcze przed przyjazdem służb - pomógł uratować uczeń razem z dyrektorem. 

Filip Faltus ma 16 lat i powody, żeby czuć się prawdziwym bohaterem. Nastolatkowi, w przeciwieństwie do tłumu gapiów pod zadymionym mieszkaniem, nie zabrakło odwagi. - Pani wyszła przez okno, zaczęła krzyczeć, że się pali - relacjonuje Filip.

Licealista w poniedziałkowe popołudnie kończył lekcje, kiedy zobaczył, że pali się jedno z mieszkań. - Zobaczyłem, że akurat dyrektor wyszedł ze szkoły, podchodzi do auta, to od razu do niego podbiegłem - opowiada chłopak. - Filip mnie zatrzymał i powiedział, że pali się mieszkanie, a w mieszkaniu jest dziecko (...) i wydobywały się dość geste kłęby dymu - relacjonuje Andrzej Latosik, dyrektor Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej.

Nastolatek i dyrektor działali instynktownie. Nie czekali na strażaków i bez zastanowienia ruszyli na ratunek. - Część ludzi stało i patrzyło się tylko - mówi dyrektor szkoły.

Pan Andrzej zabrał koc z auta i razem z 16-latkiem pobiegł do mieszkania. - Chcieliśmy wejść do klatki schodowej, ale była zamknięta. Filip dzwonił po wszystkich numerach i nikt nie odbierał - relacjonuje mężczyzna. - Ale w końcu drzwi pod naporem puściły - dopowiada Filip.

Zobacz też: Leżał na śniegu, był wyziębiony. Nastolatkowie wezwali pomoc, później pokierowali karetkę

Wszystko działo się szybko, ale obaj zachowali zimną krew. W mieszkaniu na drugim piętrze był 5-latek, przerażona kobieta i dwa psy. Pan Andrzej z pomocą sąsiadki wszystkich ewakuował na zewnątrz. Na kuchence palił się rozgrzany do czerwoności garnek z olejem.

- Nadpalone szafki u góry, ściany okopcone i w pewnym momencie ja już też miałem zamiar się wycofać, bo ogień, mimo moich prób gaszenia, nie dawał za wygraną, zaczął być większy, więc mówię: "nie dam rady", ale ten koc dużo pomógł i jakieś tam doświadczenie, które posiadam w ratownictwie, zaowocowało - opowiada dyrektor.

"Postawa godna naśladowania"

To była walka z żywiołem, ale innym niż na co dzień, bo pan Andrzej po pracy w liceum jest ratownikiem wodnym. - Adrenalina była, natomiast pewne rzeczy wykonywałem z automatu - mówi mężczyzna.

Dzięki odwadze obu mężczyzn i wiedzy pana Andrzeja, jak poprawnie ugasić płonący olej, udało się uniknąć tragedii. Kiedy na miejsce przyjechali strażacy, mieszkanie było już w trakcie wietrzenia. - Postawa godna naśladowania. W dzisiejszych czasach, w świecie pełnym obojętności, jest to zachowanie godne pochwały - ocenia kpt. Radosław Rzepecki z Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej. - Ja nie uważam się za bohatera. Zrobiłem to, co do mnie należało - zaznacza pan Andrzej.

Czytaj również: W pożarze stracili wszystko, ale mogą liczyć na sąsiadów. "Anioły są wśród nas, tylko nie mają skrzydeł"

Zarówno Filip, jak i dyrektor zyskali szacunek mieszkańców Dąbrowy. - Sama nie wiem, czy zdobyłabym się na coś takiego, pewnie byłabym w szoku i nie wiedziałabym, co robić - mówi jedna z mieszkanek. - Ciesze się, że wszystko dobrze się skończyło i reakcja chłopaka na medal - dodaje kolejny mieszkaniec.

O wyróżnienie dla Filipa zawnioskował już komendant straży pożarnej. 16-latek dostał też oficjalne podziękowania. - Zostały mu przyznane od straży pożarnej i od pana prezydenta. Ma propozycję dostania się do straży pożarnej - informuje dyrektor szkoły.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Marta Witecka/Archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Ponad miesiąc temu Adam Bodnar wysłał do Krajowego Biura Wyborczego zawiadomienie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Pieniądze, które miały w założeniu pomagać ofiarom przestępstw, miały być przeznaczone na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Teraz podobne zawiadomienie wysyła ministra klimatu, a chodzi o miliony z Funduszu Leśnego.

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

- To jest chyba jasne dla każdego obywatela i też dla tego rządu, że działania związane z Pegasusem były w latach, kiedy władzę sprawowało PiS. To nie jest pierwsza taka sprawa w trybunale, gdzie obecny rząd odpowiada, w sensie formalnym, za działania poprzedniego - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram. Odniosła się do kwestii pytań do polskich władz, jakie sformułował Europejski Trybunał Praw Człowieka, który zbada stosowanie Pegasusa w Polsce.

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

Źródło:
TVN24

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS