W "klubie milionerów dobrej zmiany" jest kilkadziesiąt osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W taki sposób powstawał "klub milionerów dobrej zmiany"
W taki sposób powstawał "klub milionerów dobrej zmiany"
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
W taki sposób powstawał "klub milionerów dobrej zmiany"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

W ciągu siedmiu lat rządów Zjednoczonej Prawicy co najmniej 66 osób dołączyło do tak zwanego "klubu milionerów dobrej zmiany". Większość z nich odnalazła się w spółkach Skarbu Państwa.

Senator, lekarz, a do tego emeryt. Na konto byłego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego w 2022 roku wpłynęło ponad pół miliona złotych - choć nie tak dawno temu protestujących rezydentów przekonywał, że "warto pracować dla idei". Jednak Stanisław Karczewski sam dla idei nie pracuje ani jako senator, ani jako lekarz. Oprócz niemal 150 tysięcy złotych emerytury z tytułu pracy parlamentarnej otrzymał niemal 200 tysięcy złotych i drugie tyle za pracę w szpitalu.

- Nie po to, żeby zarobić tylko i wyłącznie te pieniądze. Poboczny skutek jest taki, ale odciążam swoich kolegów - tłumaczył w 2022 roku były marszałek Senatu. - Te dyżury były wykonywane w sposób prawidłowy. Mam opinie, które tę tezę potwierdzają - zapewniał w 2020 roku Karczewski.

Karczewski o swoim kredycie hipotecznym i wysokości rat
Karczewski o swoim kredycie hipotecznym i wysokości ratRMF FM

Marcin Pawlicki, Małgorzata Sadurska

Pobieranie wynagrodzenia z tytułu obu zajęć budzi wątpliwości prawne, ale senator Karczewski jest lekarzem od przeszło trzech dekad i trudno odmówić mu kompetencji czy doświadczenia. W przeciwieństwie do jego licznych partyjnych koleżanek i kolegów, których imponujące majątki pojawiły się po przejęciu władzy przez PiS.

- Zajmijcie się tłustymi szczurami, które biegają po ulicach miasta. Zajmijcie się tłustymi szczurami - apelował 23 maja Marcin Pawlicki, radny PiS w Szczecinie, kiedy dziennikarze pytali o jego błyskotliwą karierę w spółkach Skarbu Państwa. Cztery lata temu Pawlicki miał wysłać maila do Joachima Brudzińskiego o treści "Witaj Joachimie, w załączeniu przesyłam CV", by chwilę później objąć posadę w radzie nadzorczej tarnowskich Azotów, a później wiceprezesa Enei, gdzie tylko w 2022 roku zarobił ponad milion sto tysięcy złotych.

Marcin Pawlicki to tylko jeden z mniej znanych lokalnych działaczy partii. Była posłanka i szefowa Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy Małgorzata Sadurska - odkąd weszła do zarządu PZU S.A. - zarobiła ponad 9 milionów złotych. Tylko w 2022 roku w zarządzie PZU zarobiła dwa miliony złotych, a towarzyszył jej tam były partyjny kolega z Sejmu Andrzej Jaworski i związany z PiS-em były szef CBA Ernest Bejda.

13.07.2021 | Nepotyzm za rządów PO-PSL i za rządów PiS. "Skala i tempo kilkakrotnie większe"
13.07.2021 | Nepotyzm za rządów PO-PSL i za rządów PiS. "Skala i tempo kilkakrotnie większe"Po tym, jak prezes PiS Jarosław Kaczyński zauważył, że "tłuste koty" szkodzą wizerunkowi władzy, postanowił uchwalić specjalną uchwałę o nepotyzmie. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że za poprzednich rządów też był nepotyzm, tylko media głównego nurtu to przemilczały. Nieprawda, media o nepotyzmie pisały i mówiły także za rządów PO-PSL. Ponadto, jak zaznacza dziennikarz "Pulsu Biznesu", który od lat zajmuje się tym tematem, nepotyzm w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy jest wielokrotnie większy niż za rządów PO-PSL.Arleta Zalewska | Fakty TVN

Daniel Obajtek, Ryszard Czarnecki

Na liczone w setkach tysięcy i milionach złotych zarobki w spółkach Skarbu Państwa mogą też liczyć związani z partią: Paweł Mucha, Maciej Łopiński, Jerzy Kwieciński czy Krzysztof Kozłowski i, oczywiście, Daniel Obajtek - uosobienie spektakularnej kariery dzięki wsparciu rządzącej partii. Jeszcze kilka lat temu Obajtek był wójtem niewielkiego Pcimia w południowej Małopolsce. Po przejęciu władzy przez PiS został prezesem Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa.

Chwilę później Daniel Obajtek został prezesem Energii, a w końcu Orlenu. W opublikowanym przez Orlen rocznym sprawozdaniu zarobki zarządu podawane są nie w złotówkach, tylko w tysiącach złotych. Daniel Obajtek zarobił niemal milion czterysta tysięcy złotych, a kolejny milion może dostać w postaci premii.

Jak udowadnia Ryszard Czarnecki - dodatkowe zyski można czerpać również poza spółkami Skarbu Państwa. W jego ostatnim oświadczeniu majątkowym - poza równowartością około czterystu tysięcy złotych jako uposażenia europosła - pojawia się też kwota 160 tysięcy złotych za prezesowanie Fundacji Polska Siatkówka.

Rok wcześniej, jako wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Ryszard Czarnecki deklarował, że będzie sprawować tę funkcję społecznie, ale później okazało się, że pobierał z tego tytułu około dziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. - Inni to robią przez całą kadencję, ja przez pół kadencji - tłumaczył w 2021 roku. Według analizy dziennikarzy Wirtualnej Polski z 2022 roku w ciągu siedmiu lat co najmniej 66 osób dołączyło do "klubu milionerów dobrej zmiany". Sektor prywatny jakoś nie docenia "talentów biznesowych" osób związanych z partią władzy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

"Podróże z klasą", czyli nowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej, to środki na wycieczki szkolne. Muszą być wizyty w muzeach, centrach nauki czy teatrach, ale nie ma listy dopuszczalnych miejsc - jak za czasów ministra Czarnka. Jest jeden problem: z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczycieli na wycieczce.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

Źródło:
Fakty TVN

Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie wybuchł spór o to, kto częściej częściej zakuwał żołnierzy w kajdanki. To po tym, jak premier Donald Tusk w mediach społecznościowych napisał: "W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad 500 razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji Ministra Obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa". Na wpis postanowił zareagować były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzej kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego z odległych miejsc przeskoczyli partyjne "jedynki" i zdobyli mandaty. To posłowie Michał Dworczyk, Piotr Mueller i Waldemar Buda. Łączy ich to, że są ludźmi byłego premiera Mateusza Morawieckiego. - Morawiecki przykrył ludzi Kaczyńskiego ogromnymi pieniędzmi. Milionami. I Kaczyński się połapał, ale to dopiero w ostatnich dniach. To już było za późno - komentuje Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. Materiał "Faktów po południu" w TVN24.

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

Źródło:
TVN24

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

W gigantycznym więzieniu dla kobiet i dzieci w północnej Syrii bez procesu i wyroku przetrzymywane są przez lata żony wojowników tak zwanego Państwa Islamskiego razem z dziećmi. Zamknięte, odizolowane w trudnych warunkach, tylko się radykalizują. Dlatego ich synowie, kiedy skończą 12 lat, są im odbierani i zamykani w innym ośrodku - takim, który ma ich integrować ze społeczeństwem.

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nieco ponad połowa uprawnionych poszła w całej Europie wybrać posłów do europarlamentu. Są oczywiście kraje, które mogą pochwalić się dobrym wynikiem, jak Niemcy - ponad 64 procent czy Dania i Cypr - prawie 60 procent. Nie brak też miejsc jak Chorwacja czy kraje bałtyckie, gdzie głosujących było 20-30 procent. Czemu obywatele tych państw nie byli zainteresowani wyborami, o których od dawna mówiono, że są jednymi z najważniejszych dla przyszłości Wspólnoty?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest nazywana "partią TikToka". W opinii Deutsche Welle AfD skutecznie i strategicznie kierowała swoje komunikaty do najmłodszych wyborców. Nie tylko ta niemiecka partia z sukcesem wykorzystała media społecznościowe. Tak samo zrobił 28-letni Jordan Bardella z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, a także 24-letni Fidias Panayiotou, influencer z Cypru.

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS