Okresowe badania dla myśliwych? Polska 2050 składa projekt

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Okresowe badania dla myśliwych? Polska 2050 składa projekt
Okresowe badania dla myśliwych? Polska 2050 składa projekt
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Okresowe badania dla myśliwych? Polska 2050 składa projektStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Obowiązek okresowych badań lekarskich dla wszystkich posiadaczy broni palnej, w tym myśliwych, zakłada projekt ustawy, który złożyła w Sejmie Polska 2050 - Trzecia Droga. Zgodnie z nim myśliwi do siedemdziesiątego roku życia będą musieli przejść badania raz na pięć lat, a po ukończeniu siedemdziesięciu - raz na dwa lata. Kto za, kto przeciw?

Myśliwi to jedyna grupa, która używa w miejscach publicznych broni palnej bez obowiązku okresowych badań lekarskich i psychologicznych.

Z tego obowiązku zwolniło ich półtora roku temu Prawo i Sprawiedliwość oraz PSL. - Kierowcy zawodowi mają badania, osoby pracujące pod wodą mają badania, inni posiadacze broni mają badania, dlaczego z powodów politycznych, bo to jest jednak jakiś elektorat, ta grupa była zawsze traktowana przywilejowo? - pyta Barbara Oliwiecka, posłanka Polski 2050.

Projekt ustawy Polski 2050

Myśliwi badają się obowiązkowo u lekarza i psychologa tylko raz, przed uzyskaniem pozwolenia na broń.

Polska 2050 złożyła projekt ustawy, który zakłada obowiązkowe okresowe badania lekarskie raz na dwa lata dla osób powyżej siedemdziesiątego roku życia i raz na pięć lat dla osób poniżej siedemdziesiątki.

ZOBACZ TEŻ: Obowiązkowe badania myśliwych. Jest projekt ustawy

- Nie jest to przeciwko nikomu. Uważamy, że w momencie kiedy dochodzi do wypadku, wszystkie strony są tak naprawdę jego ofiarami. Zarówno osoba, która zostaje postrzelona, jej rodzina, ale też rodzina myśliwego czy sam myśliwy. Bezpieczeństwo ponad wszystko - podkreśla Ewa Szymanowska z Polski 2050.

Co na to PSL?

Poparcie dla tego projektu nie jest oczywiste. Dla PSL-u kluczowe jest zdanie myśliwych. - Trzeba zapytać się przede wszystkim przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego, jaki jest ich stosunek do tego - komentuje Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Posłanki Polski 2050-Trzeciej Drogi o proponowanych przepisach dla posiadaczy broni palnej, w tym myśliwych (materiał z 7.11.2024)
Posłanki Polski 2050-Trzeciej Drogi o proponowanych przepisach dla posiadaczy broni palnej, w tym myśliwychTVN24

Dzisiaj w rękach myśliwych jest ponad 380 tysięcy sztuk broni.

- Jestem członkiem zespołu ministerialnego do spraw reformy łowiectwa i tam myśliwi postawili jasno swoje zdanie: absolutne weto na jakiekolwiek badania - mówi dr Robert Maślak z Uniwersytetu Wrocławskiego, członek ds. łowiectwa przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Średnia wieku członków Związku Łowieckiego to ponad 50 lat, co oznacza, że wielu myśliwych od co najmniej kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, nie przeszło żadnych badań lekarskich, uprawniających do posiadania broni.

Co roku, w wyniku postrzeleń z broni myśliwskiej ginie kilka osób

- Sami myśliwi przyznają, że jeżeli byłyby to solidne badania, to około 40 procent tych osób broni by nie posiadało, więc oni sami przyznają, że wśród nich są osoby, które już nie mają tej sprawności fizycznej i psychicznej, żeby posiadać broń - mówi Robert Maślak.

Co roku, w wyniku postrzeleń z broni myśliwskiej ginie kilka osób, a nawet kilkadziesiąt zostaje rannych.

- 45-letni myśliwy w Łęczycy strzelał z okna swojego domu, sam popełnił samobójstwo. 60-letni myśliwy w Świętokrzyskim zastrzelił podczas przygotowania do polowania 29-letniego syna, ostatnio myśliwy postrzelił syna w udo.. Myśliwy na polowaniu zabił innego myśliwego - wymienia Radosław Ślusarczyk z Pracowni Na Rzecz Wszystkich Istot.

"Oni zawsze tłumaczą się, że pomylili człowieka z dzikiem"

A przykłady można mnożyć, to tylko niektóre wypadki z kilku ostatnich miesięcy. Wytłumaczenie myśliwych za każdym razem jest podobne.

- Oni zawsze tłumaczą się, że pomylili człowieka z dzikiem, to jest typowe wyjaśnienie w takich sytuacjach - wskazuje Robert Maślak. To również przemawia za bezwarunkowym obowiązku weryfikacji stanu ich zdrowia.

- Na pewno z wiekiem nasze zdolności komunikatywne i percepcyjne się zmieniają, w związku z tym badania są uzasadnione. Im jesteśmy starsi tym niestety jest gorzej - mówi prof. dr hab. Hanna Mamzer z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

CZYTAJ TAKŻE: Drzewa przy drogach, wizytówka Sokółki, zostaną wycięte? "Niszczą strukturę jezdni"

Naukowcy są pewni, że okresowe orzeczenia lekarskie i psychologiczne pozwoliłyby zapobiec przynajmniej części wypadków.

- My będziemy wszyscy czuć się bezpieczniej, chodząc po lesie, jeśli będziemy wiedzieć, że takie badania są - podsumowuje Radosław Ślusarczyk.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS