Ustawa łańcuchowa ma poprawić los zwierząt. Uczestnicy wysłuchania publicznego mieli szereg uwag

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Tzw. ustawa łańcuchowa ma poprawić los zwierząt. Uczestnicy wysłuchania publicznego mieli szereg uwag
Tzw. ustawa łańcuchowa ma poprawić los zwierząt. Uczestnicy wysłuchania publicznego mieli szereg uwag
Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24
Ustawa łańcuchowa miałaby poprawić los zwierząt. W Sejmie wypunktowano szereg błędów w projekcieMichalina Czepita/Fakty po Południu TVN24

Pod zakazem stosowania uwięzi, za zwiększeniem kar za znęcanie się nad zwierzętami i w celu walki z pseudohodowlami zebrano ponad pół miliona podpisów. Choć dla wielu kierunek proponowanych zapisów jest dobry, to sporo gorzkich uwag padło pod adresem projektu podczas publicznego wysłuchania w Sejmie.

W czwartek w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne obywatelskiego projektu ustawy "Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt". - Zwierzęta otrzymały w Sejmie X kadencji pewną rangę - przyznała Katarzyna Śliwa-Łowicz z Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Mondo Cane. - Ustawa o ochronie zwierząt w obecnym kształcie jest archaiczna - wskazywał Paweł Gebert z Fundacji Psia Krew.

- Świadomość społeczna jest coraz większa, coraz więcej osób reaguje na krzywdę zwierząt, bo po prostu ją dostrzega - ocenia Anna Zielińska z Fundacji Viva!.

CZYTAJ TEŻ: "To nie może być na zasadzie, że zwierzę to fajny prezent"

Projekt zakłada między innymi zakaz stosowania łańcuchów i uwięzi, ograniczenie działania pseudohodowli, zmiany w sposobie prowadzenia schronisk i zwiększanie kar za znęcanie się nad zwierzętami. - Ale też zakaz używania fajerwerków hukowych czy też mamy jeszcze zakaz na przykład żebrania ze zwierzętami. To są bardzo ważne postulaty - wymienia Anna Zielińska.

- Są to zmiany, które już dawno powinny zostać przyjęte w polskim prawie. Są to zmiany podstawowe, cywilizacyjne i niezbędne - uważa Antoni Łukasiak ze Stowarzyszenia Animal Support. 

Aplikacja Animal Helper ma pomóc ratować zwierzęta
Aplikacja Animal Helper ma pomóc ratować zwierzętaDominika Ziółkowska/Fakty TVN

W projekcie jest mowa także o chipowaniu zwierząt czy kastracji tych nieprzeznaczonych do hodowli. 

- Element, który wywołuje pewne emocje i tutaj się nie zgadzamy, to jest obowiązek kastracji, czyli jest to forma walki z bezdomnością, ale my uważamy, że to nie powinien być powszechny obowiązek, tylko powszechna dostępność. A to jest różnica, bo nie możemy nakazać właścicielowi dokonanie takiego zabiegu jako obowiązek, ponieważ to jest kwestia indywidualna - mówi Jacek Czerniak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Długie posiedzenie komisji, szereg uwag do projektu

Posiedzenie komisji trwało niemal 7 godzin. Głos zabrało ponad 160 osób. O projekcie padły też gorzkie słowa.

- Ten projekt wymaga gruntownej przebudowy - powiedział przedstawiciel Związku Hodowców Psów Rasowych. - Uważamy, że trzeba dookreślić kryteria, kto to jest upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej - wskazywał Piotr Kłosiński z Polskiego Porozumienia Kynologicznego.

ZOBACZ TEŻ: Nogi związane smyczą, foliowy worek na głowie. 30-latek odpowie za zabicie psa

Przytaczano też konkretne zapisy. - Artykuł 9 ustęp 3 - dozwolone wyłącznie tymczasowe trzymanie zwierzęcia domowego na uwięzi podczas spaceru lub transportu zwierzęcia. Co w przypadku klienta oczekującego ze zwierzakiem w gabinecie weterynaryjnym w poczekalni? Ten zwierzak nie może być puszczony wolno, bo takich zwierząt tam jest zazwyczaj więcej - zwracał uwagę Bartłomiej Gorzkowski z Fundacji Epicrates. 

- Mówi się tutaj o pozostawianiu zwierzęcia domowego w zamknięciu, izolacji lub samotności w warunkach lub przez okres skutkujący cierpieniem zwierzęcia. Jest to zapis bardzo mocno niedoprecyzowany. Nigdzie nie wspomina się, o jakim okresie jest tutaj mowa - podkreślał inny uczestnik debaty.

Analizowane i dyskutowane będą także inne projekty. Najważniejsze, żeby na wprowadzonych zmianach skorzystały zwierzęta. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24