Unia chce walczyć z wszechobecnym plastikiem. "Każde opakowanie będzie musiało nadawać się do recyklingu"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Unia chce walczyć z wszechobecnym plastikiem. "Każde opakowanie będzie musiało nadawać się do recyklingu"
Unia chce walczyć z wszechobecnym plastikiem. "Każde opakowanie będzie musiało nadawać się do recyklingu"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/2
Unia chce walczyć z wszechobecnym plastikiem. "Każde opakowanie będzie musiało nadawać się do recyklingu"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Koniec z plastikowymi jednorazówkami na kosmetyki w hotelach czy saszetkami na sosy w restauracjach. Unijne instytucje forsują przepisy, które mają zredukować ilość śmieci z opakowań, bo generujemy ich zdecydowanie za dużo.

- Pomyśleliśmy, że możemy nie dawać jednorazowych opakowań na kosmetyki, które są we wszystkich pokojach, ale możemy zrobić refile. Możemy zrobić duże butelki, do których po prostu będziemy dolewać płyny z większych pojemników - mówi Sonia Żarska-Wereszko z hotelu ARCHE Dwór Uphagena w Gdańsku.

W jednej ze szczecińskich restauracji pudełka na sushi, torby czy opakowania na drewniane sztućce są papierowe. Niestety nie wszystko co na wynos trafia do klientów w pojemnikach przyjaznych środowisku. Chodzi o pojemniki na sosy. - Są całkowicie z plastiku i to jest coś, na co tak naprawdę czekamy. Szukamy jakiegoś rozwiązania. Do tej pory wszystkie produkty papierowe na sos się niestety rozlewają i finalnie nie działają w restauracji, która musi to dowieźć - podkreśla Maciej Wojtasik z suszarni Sushi Bar w Szczecinie.

Opłaty za jednorazowe opakowania już obowiązują. "Plastik jest wręcz zabójcą dla otaczającego nas świata"
Opłaty za jednorazowe opakowania już obowiązują. "Plastik jest wręcz zabójcą dla otaczającego nas świata"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Czas na zmiany

Jeśli rozporządzenie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (PPWR) wejdzie w życie, to z takimi pojemnikami trzeba będzie się pożegnać na zawsze. Parlament Europejski i Rada Europejska doszły już do porozumienia w tej sprawie. Nowa dyrektywa nałoży na wszystkie unijne kraje obowiązek ograniczania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych. Ogólny cel redukcji do 2030 roku to pięć procent, ale od tej daty niektóre z opakowań będą już zakazane. To na przykład plastikowe opakowania na świeże owoce i warzywa oraz używane w restauracjach pojedynczo pakowane porcje przypraw, sosów, cukru oraz stosowane w hotelach miniszampony czy żele pod prysznic.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mikroplastik coraz większym problemem. "Nie jest widoczny, ale musimy mieć świadomość, że jest wszechobecny

Wszystko po to, by nie ziścił się scenariusz jeszcze czarniejszy od rzeczywistości. Według danych Eurostatu - w 2021 roku każdy Europejczyk wygenerował prawie 190 kilogramów odpadów z opakowań. O ile nic się z tym problemem nie zrobi, w 2030 będzie to rocznie o 20 kilogramów na osobę więcej. Dzięki nowym przepisom ma być ich mniej. - Do 2030 roku mamy mieć minus pięć procent, jeżeli chodzi o te opakowania i w sposób progresywny do 2040 roku minus 15 procent. Ważne jest to, że każde opakowanie będzie musiało nadawać się do recyklingu - podkreśla Joanna Kądziołka z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. - Zanim zakażemy tych plastików całkiem, musimy mieć możliwość zastąpienia ich czymś. Na przykład drewnem, papierem czy innymi tworzywami. Na przykład tkaniną bawełnianą nasączoną naturalnym woskiem do zawijania kanapek chociażby - podkreśla Mikołaj Troczyński z WWF Polska.

Wiele rozwiązań

W przypadku foliowych jednorazówek na zakupy wielu zrozumiało potrzebę zmiany nawyków. To, co miało nam ułatwić życie, okazało się zabójcze dla przyrody, a więc i dla nas.

Jednorazówki na kosmetyki w hotelach nie są ani praktyczne, ani tym bardziej eko. - Często ludzie zużywają gdzieś tam do 1/3 i potem i tak nie można z nimi nic zrobić - mówi Sonia Żarska-Wereszko. Żeby plastiku zalewającego naszą planetę było mniej - współustawodawcy chcą też na przykład nałożyć na przedsiębiorców mających w ofercie dania na wynos obowiązek zapewnienia klientom możliwości przyniesienia własnych pojemników na napoje i żywność. Oczywiście bez dodatkowych opłat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nanoplastik może sprzyjać chorobie Parkinsona

Poza tym w restauracjach też mogłyby się sprawdzić kaucje. - Kiedy klient kupuje kawę czy kupuje jakieś jedzenie na wynos, to generalnie możemy mu zapewnić właśnie opakowanie wielokrotnego użytku - podkreśla Joanna Kądziołka. - Dzisiaj to jest propozycja daleko idąca. Rząd będzie się wsłuchiwał w postulaty również przedsiębiorców w tej kwestii - zapewnia Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska z PSL.

Zanim rozporządzenie zostanie ostatecznie przyjęte, muszą je zatwierdzić reprezentanci państw członkowskich w Komitecie Stałych Przedstawicieli oraz europarlamentarna komisja do spraw środowiska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS