Unia chce walczyć z wszechobecnym plastikiem. "Każde opakowanie będzie musiało nadawać się do recyklingu"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Unia chce walczyć z wszechobecnym plastikiem. "Każde opakowanie będzie musiało nadawać się do recyklingu"
Unia chce walczyć z wszechobecnym plastikiem. "Każde opakowanie będzie musiało nadawać się do recyklingu"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/2
Unia chce walczyć z wszechobecnym plastikiem. "Każde opakowanie będzie musiało nadawać się do recyklingu"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Koniec z plastikowymi jednorazówkami na kosmetyki w hotelach czy saszetkami na sosy w restauracjach. Unijne instytucje forsują przepisy, które mają zredukować ilość śmieci z opakowań, bo generujemy ich zdecydowanie za dużo.

- Pomyśleliśmy, że możemy nie dawać jednorazowych opakowań na kosmetyki, które są we wszystkich pokojach, ale możemy zrobić refile. Możemy zrobić duże butelki, do których po prostu będziemy dolewać płyny z większych pojemników - mówi Sonia Żarska-Wereszko z hotelu ARCHE Dwór Uphagena w Gdańsku.

W jednej ze szczecińskich restauracji pudełka na sushi, torby czy opakowania na drewniane sztućce są papierowe. Niestety nie wszystko co na wynos trafia do klientów w pojemnikach przyjaznych środowisku. Chodzi o pojemniki na sosy. - Są całkowicie z plastiku i to jest coś, na co tak naprawdę czekamy. Szukamy jakiegoś rozwiązania. Do tej pory wszystkie produkty papierowe na sos się niestety rozlewają i finalnie nie działają w restauracji, która musi to dowieźć - podkreśla Maciej Wojtasik z suszarni Sushi Bar w Szczecinie.

Opłaty za jednorazowe opakowania już obowiązują. "Plastik jest wręcz zabójcą dla otaczającego nas świata"
Opłaty za jednorazowe opakowania już obowiązują. "Plastik jest wręcz zabójcą dla otaczającego nas świata"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Czas na zmiany

Jeśli rozporządzenie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (PPWR) wejdzie w życie, to z takimi pojemnikami trzeba będzie się pożegnać na zawsze. Parlament Europejski i Rada Europejska doszły już do porozumienia w tej sprawie. Nowa dyrektywa nałoży na wszystkie unijne kraje obowiązek ograniczania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych. Ogólny cel redukcji do 2030 roku to pięć procent, ale od tej daty niektóre z opakowań będą już zakazane. To na przykład plastikowe opakowania na świeże owoce i warzywa oraz używane w restauracjach pojedynczo pakowane porcje przypraw, sosów, cukru oraz stosowane w hotelach miniszampony czy żele pod prysznic.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mikroplastik coraz większym problemem. "Nie jest widoczny, ale musimy mieć świadomość, że jest wszechobecny

Wszystko po to, by nie ziścił się scenariusz jeszcze czarniejszy od rzeczywistości. Według danych Eurostatu - w 2021 roku każdy Europejczyk wygenerował prawie 190 kilogramów odpadów z opakowań. O ile nic się z tym problemem nie zrobi, w 2030 będzie to rocznie o 20 kilogramów na osobę więcej. Dzięki nowym przepisom ma być ich mniej. - Do 2030 roku mamy mieć minus pięć procent, jeżeli chodzi o te opakowania i w sposób progresywny do 2040 roku minus 15 procent. Ważne jest to, że każde opakowanie będzie musiało nadawać się do recyklingu - podkreśla Joanna Kądziołka z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. - Zanim zakażemy tych plastików całkiem, musimy mieć możliwość zastąpienia ich czymś. Na przykład drewnem, papierem czy innymi tworzywami. Na przykład tkaniną bawełnianą nasączoną naturalnym woskiem do zawijania kanapek chociażby - podkreśla Mikołaj Troczyński z WWF Polska.

Wiele rozwiązań

W przypadku foliowych jednorazówek na zakupy wielu zrozumiało potrzebę zmiany nawyków. To, co miało nam ułatwić życie, okazało się zabójcze dla przyrody, a więc i dla nas.

Jednorazówki na kosmetyki w hotelach nie są ani praktyczne, ani tym bardziej eko. - Często ludzie zużywają gdzieś tam do 1/3 i potem i tak nie można z nimi nic zrobić - mówi Sonia Żarska-Wereszko. Żeby plastiku zalewającego naszą planetę było mniej - współustawodawcy chcą też na przykład nałożyć na przedsiębiorców mających w ofercie dania na wynos obowiązek zapewnienia klientom możliwości przyniesienia własnych pojemników na napoje i żywność. Oczywiście bez dodatkowych opłat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nanoplastik może sprzyjać chorobie Parkinsona

Poza tym w restauracjach też mogłyby się sprawdzić kaucje. - Kiedy klient kupuje kawę czy kupuje jakieś jedzenie na wynos, to generalnie możemy mu zapewnić właśnie opakowanie wielokrotnego użytku - podkreśla Joanna Kądziołka. - Dzisiaj to jest propozycja daleko idąca. Rząd będzie się wsłuchiwał w postulaty również przedsiębiorców w tej kwestii - zapewnia Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska z PSL.

Zanim rozporządzenie zostanie ostatecznie przyjęte, muszą je zatwierdzić reprezentanci państw członkowskich w Komitecie Stałych Przedstawicieli oraz europarlamentarna komisja do spraw środowiska.

Autorka/Autor:Katarzyna Czupryńska-Chabros

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS