Mikroplastik coraz większym problemem. "Nie jest widoczny, ale musimy mieć świadomość, że jest wszechobecny"

Źródło:
Fakty TVN

W wodzie butelkowanje może być 100 razy więcej plastiku, niż pokazywały poprzednie badania - to wnioski naukowców po przebadaniu wód dostępnych w supermarketach. Plastik to przekleństwo naszych czasów - jest wszędzie. Jak twierdzą naukowcy, zjadamy go 5 gramów miesięcznie.

Nazywają się niewinnie - "łzami syreny". Jednak zagrożenie, jakie ze sobą niosą, jest ogromne. Na hiszpańskie plaże od kilku dni morze wyrzuca miliony plastikowych granulek. To surowiec do produkcji tworzyw sztucznych. Pochodzi z pokładu kontenerowca niemieckiego armatora, z którego wypadło aż sześć pełnych plastiku kontenerów. Na razie to problem lokalny, ale zaraz stanie się globalny. - Ten granulat przedostanie się naprawdę daleko. Dotrze prawdopodobnie do Oceanu Arktycznego, a nawet na wybrzeże USA lub Kanady - twierdzi Liam de Haan, członek grupy badawczej zajmującej się mikroplastikiem.

Po drodze granulat będzie połykany przez różne zwierzęta, bo granulki mają średnicę od jednego do pięciu milimetrów. - Mogą zaszkodzić wielu gatunkom. Będą blokować przewody pokarmowe, uniemożliwiać rozmnażanie się, a także mieć wpływ na chemię ich organizmów - dodaje Liam de Haan.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nanoplastik może sprzyjać chorobie Parkinsona

Plastikowe odpady nie rozkładają się, ale pod wpływem wody, słońca i powietrza rozpadają na drobne kawałki. I tak właśnie powstaje mikro i nanoplastik. - Plastik jest obecny zarówno w przewodach pokarmowych ryb, jak również badania pokazują, że mikroplastik może być wbudowywany w komórki, w tkankę mięśniową ryb - wyjaśnia dr hab. inż. Katarzyna Ewa Stepanowska z Wydziału Nauk i Żywności i Rybactwa na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.

Cząsteczki plastiku znaleziono już w najbardziej niedostępnych miejscach planety. Od najgłębszych rowów oceanicznych po szczyt Mount Everest.

05.08.2022 | Bałtyk jest w opłakanym stanie. Porzucone sieci, śmieci na dnie, wraki z czasów wojny
05.08.2022 | Bałtyk jest w opłakanym stanie. Porzucone sieci, śmieci na dnie, wraki z czasów wojnyMagda Łucyan | Fakty TVN

Globalny problem

Najgorsze jest to, jak plastik trafia do naszych organizmów. - Tygodniowo zjadamy około pięć gramów plastiku, co odpowiada wadze karty kredytowej - zaznacza doktor Karol Mierzejewski z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Część plastiku zjadamy z rybami, owocami morza i solą morską. Jednak jest też kolejna droga - razem z wodą z plastikowych butelek.

Wyniki najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences" są wręcz szokujące. Naukowcy przebadali wodę z butelek kupionych w supermarkecie i okazało się, że w jednym litrze może być średnio 240 tysięcy drobin plastiku. To nawet 100 razy więcej, niż pokazywały wcześniejsze badania. - Mikroplastik nie jest widoczny, ale musimy mieć świadomość, że on jest wszechobecny - zaznacza dr hab. inż. Katarzyna Ewa Stepanowska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rzeki i mikroplastik. "Najbardziej podatne na fragmentację będą obiekty o bardzo dużej powierzchni i małej masie"

Mikroplastik nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Choć Międzynarodowe Stowarzyszenie Wody Butelkowanej w reakcji na najnowsze badanie twierdzi, że nie ma konsensusu co do potencjalnych zagrożeń dla zdrowia, to kolejne badania z ostatnich lat pokazują coraz bardziej dramatyczne wnioski.

Wiemy już na pewno, że najdrobniejsze cząsteczki plastiku przedostają sie do krwioobiegu. - W dwie godziny część substancji jest w stanie przedostać się przez barierę krew-mózg do mózgu - alarmuje Tomasz Karauda, lekarz z Oddziału Chorób Płuc na Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi.

Dodatkowo mikroplastik wpływa na naszą gospodarkę hormonalną i płodność. Może wywoływać wiele chorób. - Mikroplastik może wpływać na otyłość, choroby metaboliczne, insulinooporność, nowotwory czy choroby związane z układem sercowo-naczyniowym - wylicza doktor Karol Mierzejewski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS