Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę
Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom SiłęMarta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. Pod numerem 116 111 dostępny jest całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Telefon dla dzieci i młodzieży uruchomił również pod numerem 800 12 12 12 Rzecznik Praw Dziecka. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia dzwoń pod numer 997 lub 112.

- Zawsze anonimowe dziecko może się do nas zgłosić - podkreśla Wiktoria Kinik, rzeczniczka prasowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Po drugiej stronie słuchawki zawsze jest osoba w kryzysie. Takie telefony od ponad 13 lat odbierają pracownicy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Fundacji, która istnieje od 1991 roku. - Od ponad 30 lat zajmujemy się przemocą, tematem przemocy i wykorzystywania seksualnego - tłumaczy Wiktoria Kinik.

To w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy było za mało dla Ministerstwa Sprawiedliwości i osób zarządzających Funduszem Sprawiedliwości, który miał pomagać ofiarom przestępstw.

- Fundację, którą szczególnie zapamiętałem, była Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, którą też chciałbym w tym miejscu przeprosić, bo moim zdaniem to oni właśnie powinni zwyciężyć w tamtym konkursie - oświadczył w środę, 22 maja, w budynku parlamentu Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości - w czasach, gdy resortem kierował Zbigniew Ziobro.

- Wielokrotnie słyszałem od ministra (Marcina - red.) Romanowskiego, że to jest fundacja o profilu nielicującym z kierunkiem ideologicznym, obranym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, i oni żadnych pieniędzy nie dostaną - dodał Tomasz Mraz.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy musiała prosić o wsparcie internautów. Dziś Fundacja nie liczy na przeprosiny, a na sprawiedliwość. - Jesteśmy poruszeni i zasmuceni, natomiast czekamy na oficjalne informacje i oficjalne ustalenia prokuratorskie oraz także ewentualne rozstrzygnięcia na drodze sądowej - przekazuje Wiktoria Kinik.

Na ponad 20 milionów mógł liczyć ojciec Tadeusz Rydzyk

- Gdybym ja był takim dyrektorem i widział tego rodzaju nieprawidłowości, nie pracowałbym osiem lat w ministerstwie. Jakoś mało wiarygodny jest świadek, który osiem lat przyglądał się tej sprawie i dopiero teraz mu się przypomniało - skomentował Przemysław Czarnek, były minister edukacji, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Nie tylko wyrządzono szkodę interesowi publicznemu, wyciągając te pieniądze, ale przede wszystkim wiele bardzo dobrych organizacji nie skorzystało - przekazał Borys Budka, były minister aktywów państwowych i kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do europarlamentu.

Za rządów Prawa i Sprawiedliwości fundacje, które mogły skorzystać z dotacji resortu sprawiedliwości, rzeczywiście mocno wspierały partyjną linię. Na szeroki strumień pieniędzy mógł liczyć ojciec Tadeusz Rydzyk.

Fundacja Lux Veritatis oraz Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu tylko z Funduszu Sprawiedliwości otrzymały ponad 22 miliony złotych. Nad ustaleniem tego, gdzie trafiały dotacje z Funduszu Sprawiedliwości, pracuje zespół w resorcie, który został specjalnie do tego celu powołany przez Adama Bodnara, nowego ministra sprawiedliwości.

CZYTAJ TAKŻE: Były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości: było polecenie od Ziobry, jakie podmioty mają zwyciężyć

- Postępowanie prokuratorskie nam przyniesie z czasem pełną odpowiedź i pełne wyjaśnienie, które podmioty dostawały pieniądze w sposób nienależny w wyniku tych ustawionych konkursów - poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

"Mówimy o pieniądzach wszystkich Polek i Polaków. Obrzydliwe, straszne"

Znalazły się pieniądze na roboty kuchenne, maszynę do robienia waty cukrowej czy popcornu, a nawet lodówkę - rzeczy, które dostało pewne koło gospodyń wiejskich. Wszystko sfinansowane z Funduszu Sprawiedliwości.

- O co chodzi z tymi kołami gospodyń wiejskich? Przecież oni prowadzą działalność edukacyjną. To bardzo dobrze, że się wspiera tego rodzaju organizacje, żeby chociażby uczyły, jak sobie radzić w sytuacji przemocy - skomentował Michał Wójcik, były wiceminister sprawiedliwości, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Samorządy, które straciły dotacje unijne na skutek przyjęcia homofobicznych uchwał anty-LGBT, mogły też liczyć na pomocną dłoń i symboliczny karton ze znaczącą kwotą pieniędzy od Zbigniewa Ziobry.

- Dotacje, które były dawane tylko swoim, to był ich sposób na to, żeby się wzbogacić. To jest najgorsze w tym wszystkim, bo mówimy o pieniądzach wszystkich Polek i Polaków. Obrzydliwe, straszne - oceniła Joanna Scheuring-Wielgus, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, kandydatka Lewicy do europarlamentu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS