To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"
To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"
Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24
To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej" Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24

Amerykanie w wyborach prezydenckich postawili na Donalda Trumpa. Co ich przekonało? W kampanii akcentowanych było kilka wiodących kwestii, ale to gospodarka okazała się kluczem do sukcesu republikanina. Na Kamalę Harris częściej głosowali ci, dla których ważniejszy był stan demokracji i kwestie praw kobiet.

"Dzisiaj napisaliśmy historię" - to jedne z pierwszych słów wypowiedzianych przez Donalda Trumpa, wielkiego zwycięzcę amerykańskich wyborów.

Wybory prezydenckie w USA. Relacja w tvn24.pl >>>

Choć sondaże były bardzo wyrównane, to finalnie przy urnie wyborczej Amerykanie jasno pokazali, że chcą zmiany. Republikanie przejmują niemal pełnię władzy w Stanach Zjednoczonych. 

- Znów mamy taką sytuację, że Trump został niedoceniony w sondażach - ocenia Aaron Korewa z Atlantic Council. - Elity amerykańskie, ale to samo jest też w Europie, nie doceniają tego, jak myśli zwykły człowiek i co dla niego jest najważniejsze - wskazuje dr Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych, członek TEAM EUROPE.

Głosując, Amerykanie skupiali się na pięciu kwestiach: stanie demokracji, gospodarce, prawie do aborcji, imigracji i polityce zagranicznej. - Jesteśmy właścicielami małych firm. Od 30 lat prowadzimy restaurację. Oczywiście, inflacja, ceny żywności mają wpływ na nasz biznes - mówi jedna z Amerykanek. - Zawsze chodzi o to, żeby mieć najbardziej sprawnego i rozsądnego przywódcę - dodaje kolejny z wyborców.

I tym przywódcą, który najlepiej odczytał nastroje społeczne, jest Donald Trump. - Trump wygrał, bo jest biznesmenem. Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej z gospodarką, lepiej poradzi sobie z zakończeniem wojen - wskazuje Katarzyna Sławińska, dziennikarka "Faktów" TVN.

Trump: to zwycięstwo pozwoli nam uczynić Amerykę znowu wielką
Trump: to zwycięstwo pozwoli nam uczynić Amerykę znowu wielką

Jakie kwestie przeważyły?

Wyborcy, dla których najważniejsza jest demokracja i prawo do aborcji, w zdecydowanej większości poparli Kamalę Harris. Natomiast dla wyborców Trumpa najważniejsze były gospodarka i imigracja. - Trump proponuje silną politykę gospodarczą, a sytuacja ekonomiczna to coś, co mnie najbardziej niepokoi, dlatego na niego zagłosowałem - przyznaje jeden z wyborców republikanina.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trump triumfuje, Harris milczy. Przemówienie dopiero jutro

Jego zwolennicy mają nadzieję, że ich sytuacja ekonomiczna się poprawi. - Trump przedstawia się jako przedstawiciel tych wszystkich, którzy są pomijani przez elity, którzy są pomijani przez właśnie panią Harris, przez reprezentowaną przez nią tę grupę medialną, polityczną, artystyczną. I to się udało. To mu się udało - wskazuje Marcin Wojciechowski, amerykanista z Liberte.

Niemal połowa wyborców uważa, że żyje im się gorzej niż cztery lata temu. Ich sytuacja finansowa się pogorszyła. - Ameryka z punktu widzenia zwykłego, szarego człowieka słabo działa. Nie można domknąć budżetu domowego. Nie można z jednej pensji utrzymać rodziny. Nie można spłacić kredytu w jednym pokoleniu, jak się go zaciąga na dom - zwraca uwagę dr Małgorzata Bonikowska.

Brzezinski: Trump jest przyjacielem Polski i Polaków
Brzezinski: Trump jest przyjacielem Polski i PolakówTVN24

"Amerykanie mają poczucie, że jest drożej"

Jak pokazuje sondaż przeprowadzony w trakcie głosowania, niemal 70 procent Amerykanów uważa, że gospodarka jest w słabej albo niezbyt dobrej kondycji. Tylko dla jednej trzeciej wyborców gospodarka działa dobrze.

- Czym innym jest makroekonomia, kiedy się mówi o wzroście gospodarczym, o niskim bezrobociu, a czym innym jest np. inflacja. Amerykanie mają poczucie, że jest drożej, a jak wiadomo, wyborcy głosują przez wszystkim portfelem - zauważa dr Marcin Fatalski, amerykanista z UJ.

ZOBACZ TAKŻE: Drużyna Trumpa. Tak może wyglądać jego gabinet

Nastroje wśród Amerykanów są raczej pesymistyczne. Dla większości z nich kierunek, w którym podąża Ameryka, jest zły. Ponad 40 procent jest niezadowolonych z sytuacji, niemal 30 procent odczuwa złość, a jedynie 20 procent satysfakcję.

- Ameryka jest nadal dość krajem, gdzie, powiem delikatnie, rasa ma nadal duże znaczenie. Więc to z pewnością jest jeden z tych elementów. Być może w tym bardzo niespokojnym świecie większość Amerykanów zdecydowała się postawić na twardego mężczyznę na trudne czasy, a nie optymistyczną, silną kobietę - mówi Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego Biura German Marshall Fund.

Badania pokazują, że trzy czwarte Amerykanów uważa, iż demokracja w kraju jest zagrożona. Jedynie 25 procent ankietowanych jest zdania, że jej stan jest dobry. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS