To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"
To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"
Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24
To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej" Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24

Amerykanie w wyborach prezydenckich postawili na Donalda Trumpa. Co ich przekonało? W kampanii akcentowanych było kilka wiodących kwestii, ale to gospodarka okazała się kluczem do sukcesu republikanina. Na Kamalę Harris częściej głosowali ci, dla których ważniejszy był stan demokracji i kwestie praw kobiet.

"Dzisiaj napisaliśmy historię" - to jedne z pierwszych słów wypowiedzianych przez Donalda Trumpa, wielkiego zwycięzcę amerykańskich wyborów.

Wybory prezydenckie w USA. Relacja w tvn24.pl >>>

Choć sondaże były bardzo wyrównane, to finalnie przy urnie wyborczej Amerykanie jasno pokazali, że chcą zmiany. Republikanie przejmują niemal pełnię władzy w Stanach Zjednoczonych. 

- Znów mamy taką sytuację, że Trump został niedoceniony w sondażach - ocenia Aaron Korewa z Atlantic Council. - Elity amerykańskie, ale to samo jest też w Europie, nie doceniają tego, jak myśli zwykły człowiek i co dla niego jest najważniejsze - wskazuje dr Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych, członek TEAM EUROPE.

Głosując, Amerykanie skupiali się na pięciu kwestiach: stanie demokracji, gospodarce, prawie do aborcji, imigracji i polityce zagranicznej. - Jesteśmy właścicielami małych firm. Od 30 lat prowadzimy restaurację. Oczywiście, inflacja, ceny żywności mają wpływ na nasz biznes - mówi jedna z Amerykanek. - Zawsze chodzi o to, żeby mieć najbardziej sprawnego i rozsądnego przywódcę - dodaje kolejny z wyborców.

I tym przywódcą, który najlepiej odczytał nastroje społeczne, jest Donald Trump. - Trump wygrał, bo jest biznesmenem. Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej z gospodarką, lepiej poradzi sobie z zakończeniem wojen - wskazuje Katarzyna Sławińska, dziennikarka "Faktów" TVN.

Trump: to zwycięstwo pozwoli nam uczynić Amerykę znowu wielką
Trump: to zwycięstwo pozwoli nam uczynić Amerykę znowu wielką

Jakie kwestie przeważyły?

Wyborcy, dla których najważniejsza jest demokracja i prawo do aborcji, w zdecydowanej większości poparli Kamalę Harris. Natomiast dla wyborców Trumpa najważniejsze były gospodarka i imigracja. - Trump proponuje silną politykę gospodarczą, a sytuacja ekonomiczna to coś, co mnie najbardziej niepokoi, dlatego na niego zagłosowałem - przyznaje jeden z wyborców republikanina.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trump triumfuje, Harris milczy. Przemówienie dopiero jutro

Jego zwolennicy mają nadzieję, że ich sytuacja ekonomiczna się poprawi. - Trump przedstawia się jako przedstawiciel tych wszystkich, którzy są pomijani przez elity, którzy są pomijani przez właśnie panią Harris, przez reprezentowaną przez nią tę grupę medialną, polityczną, artystyczną. I to się udało. To mu się udało - wskazuje Marcin Wojciechowski, amerykanista z Liberte.

Niemal połowa wyborców uważa, że żyje im się gorzej niż cztery lata temu. Ich sytuacja finansowa się pogorszyła. - Ameryka z punktu widzenia zwykłego, szarego człowieka słabo działa. Nie można domknąć budżetu domowego. Nie można z jednej pensji utrzymać rodziny. Nie można spłacić kredytu w jednym pokoleniu, jak się go zaciąga na dom - zwraca uwagę dr Małgorzata Bonikowska.

Brzezinski: Trump jest przyjacielem Polski i Polaków
Brzezinski: Trump jest przyjacielem Polski i PolakówTVN24

"Amerykanie mają poczucie, że jest drożej"

Jak pokazuje sondaż przeprowadzony w trakcie głosowania, niemal 70 procent Amerykanów uważa, że gospodarka jest w słabej albo niezbyt dobrej kondycji. Tylko dla jednej trzeciej wyborców gospodarka działa dobrze.

- Czym innym jest makroekonomia, kiedy się mówi o wzroście gospodarczym, o niskim bezrobociu, a czym innym jest np. inflacja. Amerykanie mają poczucie, że jest drożej, a jak wiadomo, wyborcy głosują przez wszystkim portfelem - zauważa dr Marcin Fatalski, amerykanista z UJ.

ZOBACZ TAKŻE: Drużyna Trumpa. Tak może wyglądać jego gabinet

Nastroje wśród Amerykanów są raczej pesymistyczne. Dla większości z nich kierunek, w którym podąża Ameryka, jest zły. Ponad 40 procent jest niezadowolonych z sytuacji, niemal 30 procent odczuwa złość, a jedynie 20 procent satysfakcję.

- Ameryka jest nadal dość krajem, gdzie, powiem delikatnie, rasa ma nadal duże znaczenie. Więc to z pewnością jest jeden z tych elementów. Być może w tym bardzo niespokojnym świecie większość Amerykanów zdecydowała się postawić na twardego mężczyznę na trudne czasy, a nie optymistyczną, silną kobietę - mówi Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego Biura German Marshall Fund.

Badania pokazują, że trzy czwarte Amerykanów uważa, iż demokracja w kraju jest zagrożona. Jedynie 25 procent ankietowanych jest zdania, że jej stan jest dobry. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS