To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"
To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"
Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24
To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej" Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24

Amerykanie w wyborach prezydenckich postawili na Donalda Trumpa. Co ich przekonało? W kampanii akcentowanych było kilka wiodących kwestii, ale to gospodarka okazała się kluczem do sukcesu republikanina. Na Kamalę Harris częściej głosowali ci, dla których ważniejszy był stan demokracji i kwestie praw kobiet.

"Dzisiaj napisaliśmy historię" - to jedne z pierwszych słów wypowiedzianych przez Donalda Trumpa, wielkiego zwycięzcę amerykańskich wyborów.

Wybory prezydenckie w USA. Relacja w tvn24.pl >>>

Choć sondaże były bardzo wyrównane, to finalnie przy urnie wyborczej Amerykanie jasno pokazali, że chcą zmiany. Republikanie przejmują niemal pełnię władzy w Stanach Zjednoczonych. 

- Znów mamy taką sytuację, że Trump został niedoceniony w sondażach - ocenia Aaron Korewa z Atlantic Council. - Elity amerykańskie, ale to samo jest też w Europie, nie doceniają tego, jak myśli zwykły człowiek i co dla niego jest najważniejsze - wskazuje dr Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych, członek TEAM EUROPE.

Głosując, Amerykanie skupiali się na pięciu kwestiach: stanie demokracji, gospodarce, prawie do aborcji, imigracji i polityce zagranicznej. - Jesteśmy właścicielami małych firm. Od 30 lat prowadzimy restaurację. Oczywiście, inflacja, ceny żywności mają wpływ na nasz biznes - mówi jedna z Amerykanek. - Zawsze chodzi o to, żeby mieć najbardziej sprawnego i rozsądnego przywódcę - dodaje kolejny z wyborców.

I tym przywódcą, który najlepiej odczytał nastroje społeczne, jest Donald Trump. - Trump wygrał, bo jest biznesmenem. Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej z gospodarką, lepiej poradzi sobie z zakończeniem wojen - wskazuje Katarzyna Sławińska, dziennikarka "Faktów" TVN.

Trump: to zwycięstwo pozwoli nam uczynić Amerykę znowu wielką
Trump: to zwycięstwo pozwoli nam uczynić Amerykę znowu wielką

Jakie kwestie przeważyły?

Wyborcy, dla których najważniejsza jest demokracja i prawo do aborcji, w zdecydowanej większości poparli Kamalę Harris. Natomiast dla wyborców Trumpa najważniejsze były gospodarka i imigracja. - Trump proponuje silną politykę gospodarczą, a sytuacja ekonomiczna to coś, co mnie najbardziej niepokoi, dlatego na niego zagłosowałem - przyznaje jeden z wyborców republikanina.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trump triumfuje, Harris milczy. Przemówienie dopiero jutro

Jego zwolennicy mają nadzieję, że ich sytuacja ekonomiczna się poprawi. - Trump przedstawia się jako przedstawiciel tych wszystkich, którzy są pomijani przez elity, którzy są pomijani przez właśnie panią Harris, przez reprezentowaną przez nią tę grupę medialną, polityczną, artystyczną. I to się udało. To mu się udało - wskazuje Marcin Wojciechowski, amerykanista z Liberte.

Niemal połowa wyborców uważa, że żyje im się gorzej niż cztery lata temu. Ich sytuacja finansowa się pogorszyła. - Ameryka z punktu widzenia zwykłego, szarego człowieka słabo działa. Nie można domknąć budżetu domowego. Nie można z jednej pensji utrzymać rodziny. Nie można spłacić kredytu w jednym pokoleniu, jak się go zaciąga na dom - zwraca uwagę dr Małgorzata Bonikowska.

Brzezinski: Trump jest przyjacielem Polski i Polaków
Brzezinski: Trump jest przyjacielem Polski i PolakówTVN24

"Amerykanie mają poczucie, że jest drożej"

Jak pokazuje sondaż przeprowadzony w trakcie głosowania, niemal 70 procent Amerykanów uważa, że gospodarka jest w słabej albo niezbyt dobrej kondycji. Tylko dla jednej trzeciej wyborców gospodarka działa dobrze.

- Czym innym jest makroekonomia, kiedy się mówi o wzroście gospodarczym, o niskim bezrobociu, a czym innym jest np. inflacja. Amerykanie mają poczucie, że jest drożej, a jak wiadomo, wyborcy głosują przez wszystkim portfelem - zauważa dr Marcin Fatalski, amerykanista z UJ.

ZOBACZ TAKŻE: Drużyna Trumpa. Tak może wyglądać jego gabinet

Nastroje wśród Amerykanów są raczej pesymistyczne. Dla większości z nich kierunek, w którym podąża Ameryka, jest zły. Ponad 40 procent jest niezadowolonych z sytuacji, niemal 30 procent odczuwa złość, a jedynie 20 procent satysfakcję.

- Ameryka jest nadal dość krajem, gdzie, powiem delikatnie, rasa ma nadal duże znaczenie. Więc to z pewnością jest jeden z tych elementów. Być może w tym bardzo niespokojnym świecie większość Amerykanów zdecydowała się postawić na twardego mężczyznę na trudne czasy, a nie optymistyczną, silną kobietę - mówi Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego Biura German Marshall Fund.

Badania pokazują, że trzy czwarte Amerykanów uważa, iż demokracja w kraju jest zagrożona. Jedynie 25 procent ankietowanych jest zdania, że jej stan jest dobry. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS