Światowy Dzień Uchodźcy. RPO przedstawił raport o sytuacji cudzoziemców w strzeżonych ośrodkach

Światowy Dzień Uchodźcy. RPO przedstawił raport o sytuacji cudzoziemców w strzeżonych ośrodkach
Światowy Dzień Uchodźcy. RPO przedstawił raport o sytuacji cudzoziemców w strzeżonych ośrodkach
Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu
Światowy Dzień Uchodźcy. RPO przedstawił raport o sytuacji cudzoziemców w strzeżonych ośrodkachKatarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu

20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy. W ten szczególny dzień Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich przedstawiło raport na temat sytuacji uchodźców w ośrodkach strzeżonych w Polsce. Dokument powstał na podstawie kilkunastu niezapowiedzianych wizyt w ośrodkach i obnażył liczne nieprawidłowości.

Bogdan z siostrami i mamą już nie są uchodźcami. Rodzina przyjechała z Ukrainy do Polski na początku wojny, ale cała czwórka wróciła do wciąż niebezpiecznej ojczyzny.

- Bogdan był zakwalifikowany już w kwietniu w szpitalu w Kijowie. Miał mieć operowaną zastawkę serca, gdzie on miał już w wieku niemowlęcym operacje, teraz - po dziewięciu latach - musi być pilna ponowna operacja. Z wiadomych względów nie było to możliwe w Kijowie - Marcin Obałek ze Stowarzyszenia "Czysty Świat" w Białymstoku.

W Polsce operacji nie udało się przeprowadzić, w Ukrainie ma się odbyć w tym tygodniu.

- Dziecko trafiło do szpitala, miało wtedy mdłości i leciała mu krew z nosa, straciło też przytomność. Chcieliśmy jechać do Gdańska, ale trzeba było czekać w kolejce - opowiada Tatiana Mikołajewna, matka Bogdana.

W trudnych chwilach związanych z ucieczką przed wojną rodzina mogła liczyć na bezinteresowną pomoc. Pan Marcin przetransportował ją do Polski, Fundacja Dialog zapewniła dach nad głową, a poznani wcześniej wolontariusze odwieźli rodzinę z powrotem.

Trzeba jednak pamiętać, że mimo, że wielu Ukraińców wraca do siebie - minionej doby zrobiło to ponad 25 tysięcy osób - to do Polski ciągle docierają też nowi.

- W tym momencie potrzebna jest pomoc integracyjna, w nauce z języka polskiego, w zdobyciu nowego zawodu lub odzyskaniu poprzedniego zawodu, w dostępie do edukacji, pomoc finansowa czy wsparcie żywnościowe - wymienia Helena Krajewska z Polskiej Agencji Humanitarnej.

Raport RPO

Po wybuchu wojny w Ukrainie wielu Polaków otworzyło serca, chcąc pomóc milionom uchodźców, którzy od tego momentu przekroczyli granicę z naszym krajem.

- Uchodźcy to sumienie świata - świata, na którym są wojny, przemoc, wykluczenie. Uchodźca to człowiek - podkreśla rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek w Światowy Dzień Uchodźcy.

Rzecznik praw obywatelskich w poniedziałek przedstawił również raport Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur o sytuacji cudzoziemców przebywających w strzeżonych ośrodkach. To tam trafiają migranci z polsko-białoruskiej granicy.

- Osoby, które przekraczają polsko-białoruską granicę mają bardzo małe szanse, żeby otrzymać status uchodźcy w Polsce, dlatego, że nie otrzymują szansy, żeby o to zaaplikować - przekonuje Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.

Migranci nadal są poddawani pushbackowi, czyli procedurze zawracania do granicy z Białorusią. Ponadto w zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców o lepszym losie trudno mówić.

- Ja właśnie stoję na obszarze dwóch metrów kwadratowych i teraz proszę sobie zadać pytanie, czy na takiej powierzchni powinno przebywać dziecko, powinny przebywać kobiety, powinny przebywać osoby starsze, czy osoby z niepełnosprawnościami? To jest pytanie retoryczne - tłumaczył obrazowo Marcin Wiącek.

Zgodnie z prawem w zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców na jedną osobę nie może przypadać mniej niż dwa metry kwadratowe.

Liczne nieprawidłowości

Migranci zamknięci w ośmiu polskich ośrodkach, czekając na decyzje o zalegalizowaniu pobytu lub deportacji, nie mają kontaktu ze światem, zabierane są im telefony, nie są informowani o tym, jakie procedury wobec nich się toczą.

- Nigdy nie zapomnę historii 14-letniej dziewczynki, którą spotkaliśmy pierwotnie w Bobrownikach, a później w Białej Podlaskiej, która podjęła dramatyczna decyzję o strajku głodowym - wspominała dr Hanna Machińska, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich.

Często postępowania wobec migrantów trwają dłużej niż pół roku, a wśród nich mogą być osoby z ekstremalnie trudnymi doświadczeniami. Zamykanie w ośrodkach teoretycznie powinno być ostatecznością. O tym, że uchodźcy do nich trafiają, decyduje sąd.

- Sytuacja kryzysu na granicy Polski i Białorusi spotęgowała tylko ten problem, bowiem co do zasady uznaliśmy i ustaliliśmy, że sądy stosują pozbawienie wolności nie jako ultima ratio, tylko jako zasadę - wskazywał Przemysław Kazimirski, dyrektor Krajowego Mechanizm Prewencji Tortur, biuro rzecznika praw obywatelskich.

Ponadto z raportu RPO wynika, że w ośrodkach brakuje pomocy medycznej, w tym psychiatrycznej i psychologicznej.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS