Światowy Dzień Uchodźcy. RPO przedstawił raport o sytuacji cudzoziemców w strzeżonych ośrodkach

Światowy Dzień Uchodźcy. RPO przedstawił raport o sytuacji cudzoziemców w strzeżonych ośrodkach
Światowy Dzień Uchodźcy. RPO przedstawił raport o sytuacji cudzoziemców w strzeżonych ośrodkach
Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu
Światowy Dzień Uchodźcy. RPO przedstawił raport o sytuacji cudzoziemców w strzeżonych ośrodkachKatarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu

20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy. W ten szczególny dzień Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich przedstawiło raport na temat sytuacji uchodźców w ośrodkach strzeżonych w Polsce. Dokument powstał na podstawie kilkunastu niezapowiedzianych wizyt w ośrodkach i obnażył liczne nieprawidłowości.

Bogdan z siostrami i mamą już nie są uchodźcami. Rodzina przyjechała z Ukrainy do Polski na początku wojny, ale cała czwórka wróciła do wciąż niebezpiecznej ojczyzny.

- Bogdan był zakwalifikowany już w kwietniu w szpitalu w Kijowie. Miał mieć operowaną zastawkę serca, gdzie on miał już w wieku niemowlęcym operacje, teraz - po dziewięciu latach - musi być pilna ponowna operacja. Z wiadomych względów nie było to możliwe w Kijowie - Marcin Obałek ze Stowarzyszenia "Czysty Świat" w Białymstoku.

W Polsce operacji nie udało się przeprowadzić, w Ukrainie ma się odbyć w tym tygodniu.

- Dziecko trafiło do szpitala, miało wtedy mdłości i leciała mu krew z nosa, straciło też przytomność. Chcieliśmy jechać do Gdańska, ale trzeba było czekać w kolejce - opowiada Tatiana Mikołajewna, matka Bogdana.

W trudnych chwilach związanych z ucieczką przed wojną rodzina mogła liczyć na bezinteresowną pomoc. Pan Marcin przetransportował ją do Polski, Fundacja Dialog zapewniła dach nad głową, a poznani wcześniej wolontariusze odwieźli rodzinę z powrotem.

Trzeba jednak pamiętać, że mimo, że wielu Ukraińców wraca do siebie - minionej doby zrobiło to ponad 25 tysięcy osób - to do Polski ciągle docierają też nowi.

- W tym momencie potrzebna jest pomoc integracyjna, w nauce z języka polskiego, w zdobyciu nowego zawodu lub odzyskaniu poprzedniego zawodu, w dostępie do edukacji, pomoc finansowa czy wsparcie żywnościowe - wymienia Helena Krajewska z Polskiej Agencji Humanitarnej.

Raport RPO

Po wybuchu wojny w Ukrainie wielu Polaków otworzyło serca, chcąc pomóc milionom uchodźców, którzy od tego momentu przekroczyli granicę z naszym krajem.

- Uchodźcy to sumienie świata - świata, na którym są wojny, przemoc, wykluczenie. Uchodźca to człowiek - podkreśla rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek w Światowy Dzień Uchodźcy.

Rzecznik praw obywatelskich w poniedziałek przedstawił również raport Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur o sytuacji cudzoziemców przebywających w strzeżonych ośrodkach. To tam trafiają migranci z polsko-białoruskiej granicy.

- Osoby, które przekraczają polsko-białoruską granicę mają bardzo małe szanse, żeby otrzymać status uchodźcy w Polsce, dlatego, że nie otrzymują szansy, żeby o to zaaplikować - przekonuje Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.

Migranci nadal są poddawani pushbackowi, czyli procedurze zawracania do granicy z Białorusią. Ponadto w zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców o lepszym losie trudno mówić.

- Ja właśnie stoję na obszarze dwóch metrów kwadratowych i teraz proszę sobie zadać pytanie, czy na takiej powierzchni powinno przebywać dziecko, powinny przebywać kobiety, powinny przebywać osoby starsze, czy osoby z niepełnosprawnościami? To jest pytanie retoryczne - tłumaczył obrazowo Marcin Wiącek.

Zgodnie z prawem w zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców na jedną osobę nie może przypadać mniej niż dwa metry kwadratowe.

Liczne nieprawidłowości

Migranci zamknięci w ośmiu polskich ośrodkach, czekając na decyzje o zalegalizowaniu pobytu lub deportacji, nie mają kontaktu ze światem, zabierane są im telefony, nie są informowani o tym, jakie procedury wobec nich się toczą.

- Nigdy nie zapomnę historii 14-letniej dziewczynki, którą spotkaliśmy pierwotnie w Bobrownikach, a później w Białej Podlaskiej, która podjęła dramatyczna decyzję o strajku głodowym - wspominała dr Hanna Machińska, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich.

Często postępowania wobec migrantów trwają dłużej niż pół roku, a wśród nich mogą być osoby z ekstremalnie trudnymi doświadczeniami. Zamykanie w ośrodkach teoretycznie powinno być ostatecznością. O tym, że uchodźcy do nich trafiają, decyduje sąd.

- Sytuacja kryzysu na granicy Polski i Białorusi spotęgowała tylko ten problem, bowiem co do zasady uznaliśmy i ustaliliśmy, że sądy stosują pozbawienie wolności nie jako ultima ratio, tylko jako zasadę - wskazywał Przemysław Kazimirski, dyrektor Krajowego Mechanizm Prewencji Tortur, biuro rzecznika praw obywatelskich.

Ponadto z raportu RPO wynika, że w ośrodkach brakuje pomocy medycznej, w tym psychiatrycznej i psychologicznej.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie co piąty z nas na jakimś etapie życie usłyszy diagnozę: nowotwór. Co roku w całej Unii Europejskiej słyszy ją ponad dwa i pół miliona osób. Ale wcześnie wykryty to nie jest wyrok. Dlatego lekarze zachęcają do badań.

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych.  "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych. "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Źródło:
Fakty TVN

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS