PiS nadal z przewagą. Sondaż dla TVN24 i "Faktów" TVN

PiS nadal z przewagą. Sondaż dla TVN24 i "Faktów" TVN
PiS nadal z przewagą. Sondaż dla TVN24 i "Faktów" TVN
Fakty po południu
PiS nadal z przewagą. Sondaż dla TVN24 i "Faktów" TVNFakty po południu

41 procent badanych zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość i jego koalicjantów - wynika z sondażu Kantar dla TVN24 i "Faktów" TVN. Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 27 procent ankietowanych. Łącznie w Sejmie znalazłoby się pięć ugrupowań.

W badaniu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 respondenci zostali zapytani o to, na którą partię oddaliby głos w wyborach.

Sondaż poparcia dla partii

Sondażownia zadała pytanie: "Na którą partię by Pan(i) zagłosował(a)?

41 procent badanych zadeklarowało, że zagłosuje na Prawo i Sprawiedliwość i jego koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy - Solidarną Polskę i Porozumienie. To niemal 3 punkty procentowe mniej w stosunku do wyborów parlamentarnych, w których PiS zdobył 43,6 procent.

Na Koalicję Obywatelską (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) wskazało 27 procent respondentów. W wyborach parlamentarnych KO uzyskała 27,4 procent głosów.

Głos na Lewicę (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Partia Razem) oddałoby 12 procent badanych. W październiku na komitet wyborczy SLD, który tworzyły te trzy partie, zagłosowało 12,6 procent.

Na czwartym miejscu w sondażu znalazła się Konfederacja (KORWiN i Ruch Narodowy), która mogłaby liczyć na 7 procent poparcia. W ostatnich wyborach do parlamentu ta lista uzyskała 6,8 procent głosów.

Taki sam wynik w sondażu - 7 procent - uzyskały połączone w ramach jednego klubu parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz'15. W tegorocznych wyborach na tę koalicję zagłosowało 8,6 procent wyborców.

3 procent badanych udzieliło odpowiedzi "Nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem(-am)". Kolejne 3 procent odmówiło odpowiedzi.

W porównaniu do ostatniego sondażu Kantar dla TVN24 i "Faktów" TVN, który został opublikowany 10 października, obóz rządzący i Koalicja Obywatelska zyskały po jednym punkcie procentowym. Sondażowe poparcie dla pozostałych partii nie zmieniło się.

Pełne wyniki sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24

Prawo i Sprawiedliwość/Solidarna Polska/Porozumienie - 41 procent (wzrost o 1 punkt procentowy)

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) - 27 procent (wzrost o 1 punkt procentowy)

Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem) - 12 procent (bez zmian.)

Konfederacja (KORWiN i Ruch Narodowy) - 7 procent (bez zmian)

Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz'15 - 7 procent (bez zmian)

Nie wiem/trudno powiedzieć - 3 procent

Odmowa odpowiedzi - 3 procent

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 17-18 grudnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie osób w wieku powyżej 18. roku życia.

Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Błasikiewicz/Sejm RP

Pozostałe wiadomości

Polskie góry nie są najwyższe na świecie, ale mogą być też niebezpieczne - dla dorosłych, a już na pewno dla najmłodszych. Siedmioletnia dziewczynka spadła z sześciu metrów podczas wspinaczki na Świnicę. Na szczęście dotarli do niej ratownicy. Teraz apelują, byśmy wędrując z dziećmi, byli naprawdę rozsądni wybierając trasę.

Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców

Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie co piąty z nas na jakimś etapie życie usłyszy diagnozę: nowotwór. Co roku w całej Unii Europejskiej słyszy ją ponad dwa i pół miliona osób. Ale wcześnie wykryty to nie jest wyrok. Dlatego lekarze zachęcają do badań.

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych.  "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych. "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS