Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa
Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowaKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen stwierdził w wywiadzie internetowym, że w jego "idealnym świecie studia są płatne". Jako przykład podał uniwersytety w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie jego zdaniem poziom edukacji wygląda znacznie lepiej niż w Polsce. Na odpowiedź nie musiał długo czekać - politycy z każdej strony sceny politycznej nie zostawili na tym pomyśle suchej nitki.

W ostatni piątek marca kandydaci na prezydenta zabiegają o głosy wyborców, a na konferencjach prasowych padają pytania o pomysły dotyczące edukacji w Polsce. Wywołała je wypowiedź Sławomira Mentzena, który w jednym z wywiadów stwierdził, że w jego "idealnym świecie studia są płatne". - W wielu państwach na świecie, typu Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, studia są płatne. Poziom edukacji w tych państwach wygląda znacznie lepiej niż w Polsce - wskazuje kandydat Konfederacji.

CZYTAJ TEŻ: "Nie dziwię się, że Mentzen tak długo bronił się przed wywiadami"

Kandydat Koalicji Obywatelskiej i kandydatka Lewicy zgodnie odpowiadają Sławomirowi Mentzenowi, że nie każdego stać na płatne studia.

- Ten idealny świat Sławomira Mentzena już istnieje. To jest świat Stanów Zjednoczonych, gdzie ludzie muszą potem spłacać długi za studia przez połowę swojego życia - zwraca uwagę Magdalena Biejat. - 300 tysięcy młodych ludzi rocznie zaczyna bezpłatne studia na bardzo wysokim poziomie. Jak można podjąć decyzję, żeby tę możliwość zlikwidować? To jest propozycja dla młodzieży? - pyta Rafał Trzaskowski.

Petru kieruje pytania o szczepionki, program gospodarczy i aborcję do Mentzena i Konfederacji
Petru kieruje pytania o szczepionki, program gospodarczy i aborcję do Mentzena i Konfederacji TVN24

"Absolutne minimum"

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Karol Nawrocki - rywalizujący ze Sławomirem Mentzenem bezpośrednio o utrzymanie drugiego miejsca w sondażach - płatnym studiom też jest przeciwny, choć nie odnosi się wprost do pomysłodawcy. - Są rzeczy, które nas łączą i w programach, i w odbiorze środowiska Konfederacji, ale są zasadnicze rzeczy, które nas dzielą. Kwestia płatności za studia z całą pewnością jest jedną z takich rzeczy - podkreśla Karol Nawrocki.

W podobnym tonie wypowiada się też Adrian Zandberg, kandydat partii Razem na prezydenta. - Bezpłatne studia to jest absolutne minimum równości szans - uważa polityk.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Na kampusie Uniwersytetu Szczecińskiego od młodych ludzi, potencjalnych wyborców kandydata Konfederacji, też słyszymy, że edukacja powinna być dostępna dla każdego. 

- Ludzi nie stać na studia w momencie, w którym nie są płatne, a co dopiero, jak będą płatne - mówi jeden ze studentów. - Nie jestem w stanie połączyć studiów z pracą - dodaje kolejna studentka. - Jestem spoza Szczecina i już koszty utrzymania się samemu wykraczają poza moją kieszeń - przyznaje inna studentka.

"Nie ma już bajki o kandydacie obywatelskim"
"Nie ma już bajki o kandydacie obywatelskim"TVN24

Mentzen: w świecie idealnym nie powinno być 800 plus

Sam Sławomir Mentzen studiował na publicznym i bezpłatnym Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie profesorem jest jego ojciec. Tam obronił też doktorat.

- Pomysł pana Mentzena na Polskę to jest Polska, która jest rajem dla 3-4 procent najbogatszych i piekłem dla całej reszty - ocenia Adrian Zandberg. - Płatne studia to wstęp do całego programu Mentzena, który, im dłużej będzie pytany, tym, mam nadzieję, chętniej będzie przedstawiał - komentuje Szymon Hołownia, kandydat Trzeciej Drogi w wyborach prezydenckich. 

Płatne studia to nie jedyny pomysł kandydata Konfederacji. Sławomir Mentzen mówi też, że w "świecie idealnym nie powinno być 800 plus", ale też nie powinno być też podatków ani większych budżetowych pieniędzy na publiczną ochronę zdrowia. - Województwa mogą zakładać swoje fundusze, prywatne firmy, bez znaczenia. Ważne, żeby była konkurencja - sugeruje Mentzen.

ZOBACZ TEŻ: Nawrocki i Mentzen chcą debaty. Trzaskowski im odpowiada

Kwestia debaty też wybrzmiewa w kampanii. Wyzwanie prowadzącemu w sondażach Rafałowi Trzaskowskiemu rzucił Karol Nawrocki, ale o debacie mówią też inni.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Szymon Pulcyn/PAP

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS