Pytania o pieniądze dla organizacji katolickich. "Siostry prowadzą piękne miejsce i powinny mieć stabilne finansowanie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Siostry prowadzą piękne miejsce i powinny mieć ze strony państwa stabilne finansowanie"
"Siostry prowadzą piękne miejsce i powinny mieć ze strony państwa stabilne finansowanie"
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Publiczne pieniądze dla imperium Rydzyka. "Dziś trzeba to rozliczyćMaria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

Marszałek Sejmu zlecił Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenie kontroli finansowania Kościołów i związków wyznaniowych ze środków publicznych. Szymon Hołownia chce, by szczególną uwagą objęte było finansowanie Kościoła katolickiego od 12 listopada 2019 roku do 12 listopada 2023 roku. W tle jest zastrzeżenie dotyczące publicznych pieniędzy dla imperium ojca Rydzyka, ale też sprawa odebrania Domowi Chłopaków w Broniszewicach części wsparcia publicznego.

W Domu Chłopaka w Broniszewicach siostry dominikanki mają pod opieką ponad 60 chłopców i mężczyzn z niepełnosprawnościami. I ten prowadzony przez zakonnice ośrodek właśnie znalazł się w centrum politycznego sporu.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zlecił Najwyższej Izbie Kontroli przegląd finansowania przez państwo związków wyznaniowych, ze szczególnym uwzględnieniem Kościoła katolickiego i ojca Tadeusza Rydzyka.

- Ile milionów publicznych pieniędzy, z publicznych funduszy, z fundacji zasilanych przez Skarb Państwa poszło na propagandę partyjną, na budowanie imperium medialnego kogoś, kto miał wspierać obóz władzy, a nie na realne rzeczy, które mają służyć ludziom? - pytał Szymon Hołownia podczas sobotniego spotkania z wyborcami. Na razie wiadomo, że w czasie rządów PiS-u to było 400 milionów złotych na medialne i muzealne inicjatywy ojca Tadeusza Rydzyka.

"Wstrzymujemy płatności z Funduszu Sprawiedliwości". Ojciec Rydzyk nie otrzyma kolejnych milionów
"Wstrzymujemy płatności z Funduszu Sprawiedliwości". Ojciec Rydzyk nie otrzyma kolejnych milionówKatarzyna Górniak/Fakty TVN

- Ja myślę, że u Tadeusza Rydzyka nie tylko NIK jest potrzebny, ale i prokuratura - komentuje Bartosz Arłukowicz, europoseł Koalicji Obywatelskiej. - Nie widzę tutaj żadnych problemów i to jest normalne, że państwo wspiera działalność różnych instytucji - odpowiada Krzysztof Szczucki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

ZOBACZ TEŻ: Szymon Hołownia o "400 milionach na ojca Rydzyka". Zareagowały siostry dominikanki

Strumień pieniędzy skierowany do inicjatyw ojca Tadeusza Rydzyka był wyjątkowo szeroki, a politycy Zjednoczonej Prawicy byli stałymi gośćmi w Radiu Maryja i w telewizji Trwam. Teraz jednak przekonują, że ruch Szymona Hołowni to polityczny wybieg. - Lewica zarzuca (Szymonowi Hołowni - przyp. red.) nadmierny konserwatyzm i prawicowość, więc on próbuje to załatwić wnioskiem do Najwyższej Izby Kontroli o badanie wsparcia dla instytucji kościelnych - mówi Krzysztof Szczucki - To próba gry na emocjach antykatolickich - dodaje Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta. Sam Hołownia tłumaczy, że nie ma w tym niczego antykatolickiego. - Jako obywatel i jako katolik mam prawo i wszyscy my mamy prawo wiedzieć, na co przeznaczane są publiczne pieniądze - powiedział marszałek Sejmu.

Strategia rządu w sprawie Funduszu Kościelnego

Według Lewicy za późno jednak na takie gesty. - Pan marszałek wymachuje antyklerykalną chorągiewką, ale to już jest za późno. Zapowiedzi były w kampanii wyborczej. Dzisiaj trzeba to rozliczać - mówił Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości.

Lewica chce likwidacji Funduszu Kościelnego. W rządzie Tuska powstał międzyresortowy zespół, który ma przygotować strategię w tej sprawie. Rekomendacje mają być gotowe do połowy roku.

Ile ojciec Tadeusz Rydzyk dostał z publicznych pieniędzy?
Ile ojciec Tadeusz Rydzyk dostał z publicznych pieniędzy?TVN24

- Polska jest jedynym państwem w Europie Środkowo-Wschodniej, które nie uregulowało kwestii własnościowej, czyli nie uchwaliło ustawy reprywatyzacyjnej. Dobrze by to było w pewnym momencie rozstrzygnąć - komentuje Stanisław Tyszka, poseł Konfederacji. - Ten temat jest przed nami, będziemy o tym dyskutować. Widzimy, że on wzbudza ogromne emocje właśnie ze względu na nieprawidłowości, do których mogło dochodzić przy okazji przekazywania środków Tadeuszowi Rydzykowi - ocenia Magdalena Sroka z PSL.

Nawet jeżeli rządząca koalicja doszłaby w tej sprawie do porozumienia, to potrzebny będzie podpis prezydenta. Trudno więc powiedzieć, czy i kiedy w Funduszu Kościelnym zajdą zmiany.

ZOBACZ TEŻ: "PiS nic mi nie dało", "od niedawna pobieram emeryturę". Zaskakujące słowa ojca Rydzyka

"Poczułyśmy się trochę dotknięte"

- Poczułyśmy się trochę dotknięte tym wpisem, że on dotyczy Kościoła, czyli dotyczy też nas - odniosła się do zapowiedzi Szymona Hołowni siostra Tymoteusza Gil z Domu Chłopaka w Broniszewicach.

W ubiegłym roku poprzedni wojewoda wielkopolski, jeszcze z PiS-u, odebrał placówce 600 tysięcy złotych dofinansowania. Kiedy media to nagłośniły, zmienił decyzję. Teraz historia się powtarza. - W tym roku również nasza dotacja została zmniejszona, nie wiemy z jakich przyczyn. Być może nagle ceny drastycznie spadną, na co bardzo liczymy - mówi siostra Tymoteusza. To oczywiście ironia, bo na spadek cen nie ma co liczyć. Potrzebne są pieniądze, by, jak powiedziała siostra, Dom Chłopaka nie musiał się martwić o codzienność swoich podopiecznych.

"To jest taki trick, że do Rydzyka zapuka NIK". Hołownia o zleceniu do NIK
"To jest taki trick, że do Rydzyka zapuka NIK". Hołownia o zleceniu do NIKX/@szymon_holownia

- Nie korzystamy sobie z wakacji zagranicznych, nie korzystamy z nie wiadomo jakich samochodów. Każda złotówka na pewno w takim domu (jak nasz - przy. red.) nie jest wydawana na luksusowe rzeczy, ale na to, co najkonieczniejsze do zapewnienia komfortowego życia tych najsłabszych - mówi siostra Eliza Myk.

Będąc w Wielkopolsce marszałek Sejmu spotkał się z siostrami z Broniszewic. Obiecał interwencję u wojewody. - Żeby takie instytucje, jak wspaniały Dom w Broniszewicach prowadzony przez dominikanki, nie musiały obawiać się, że państwo zabierze im pieniądze. Takim instytucjom państwo powinno pieniądze dawać, a nie odbierać - zapowiadał Hołownia. - Jest problem? To nazwijmy, gdzie on jest. Czy jest on w Toruniu czy w Broniszewicach? - dodał.

ZOBACZ TEŻ: Hołownia: są w Polsce rzeczy robione przez Kościół, które służą ludziom i powinny być wspierane

W rządzącej koalicji w tej akurat kwestii panuje pełna zgoda. - Siostry prowadzą piękne miejsce i powinny mieć ze strony państwa stabilne finansowanie - podkreśla Krzysztof Śmiszek. Politycy koalicji zwracają też uwagę, że nie wszystkie wydatki na kościelne inicjatywy są takie same. - Jeżeli na przykład Kościół jest dysponentem zabytku i odpowiada za to, żeby ten zabytek był remontowany i znajdował się w dobrym stanie, to jest naturalne, że może aplikować o fundusze publiczne na to. Taki remont powinien być możliwy za publiczne pieniądze. To jest coś zupełnie innego niż prowadzenie przez organizacje okołokościelne zwykłych biznesów - podkreśla Adrian Zandberg, poseł Razem. Dominikanki mają nadzieje, że nie będą musiały co roku upominać się o pieniądze. Chciałyby być po prostu o nie spokojne.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS