Rządzący mają plan na reformę Trybunału Konstytucyjnego. "Ta wizja jest bardzo odważna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rządzący mają plan na reformę Trybunału Konstytucyjnego. "Ta wizja jest bardzo odważna"
Rządzący mają plan na reformę Trybunału Konstytucyjnego. "Ta wizja jest bardzo odważna"
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Rządzący mają plan na reformę Trybunału Konstytucyjnego. "Ta wizja jest bardzo odważna"Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Jest plan reformy i są szczegóły kompleksowej zmiany Trybunału Konstytucyjnego. Minister sprawiedliwości przedstawił założenia czterech aktów prawnych. W środę w Sejmie odbędzie się pierwsza debata dotycząca uchwały. I tak jak większość nie ma wątpliwości, że odbudowa Trybunału jest konieczna - tak nie ma też wątpliwości, że przyjdzie na nią poczekać

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar przedstawił założenia planu reformy Trybunału Konstytucyjnego (TK). W środę w Sejmie odbędzie się pierwsza debata dotycząca uchwały. Nie ma wątpliwości, że na odbudowę Trybunału jednak przyjdzie jeszcze poczekać. - Trzeba mieć pewną wizję, jak ma wyglądać Trybunał Konstytucyjny i ta wizja jest bardzo odważna - mówił Grzegorz Schetyna, senator z Koalicji Obywatelskiej w Rozmowie Piaseckiego. I właśnie pierwszy akt planu reformy - uchwała dotycząca TK - ma wybrzmieć na zaczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

CZYTAJ TEŻ: Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę, miał się zająć kwestią poleceń premiera w sprawie wyborów kopertowych

- (Ta uchwała - red.) doprecyzuje, czy też pokaże, jaka jest nasza filozofia myślenia o naprawie Trybunału Konstytucyjnego - zapowiada Mirosław Suchoń, poseł i przewodniczący klubu parlamentarnego Polska 2050-Trzecia Droga. W uchwale wprost jest napisane, że trzej sędziowie wybrani za rządów Zjednoczonej Prawicy na prawidłowo obsadzone miejsca: Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski, Jarosław Wyrembak, nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska jest osobą nieuprawnioną do sprawowania funkcji prezesa, natomiast orzeczenia wydawane przez Trybunał w obecnym kształcie są dotknięte wadą prawną. Projekt uchwały poparty jest odwołaniami do konkretnych orzeczeń polskiego Trybunału sprzed zmian wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość oraz trybunałów europejskich. - Potwierdzają stan prawny z jakim mamy do czynienia w Trybunale Konstytucyjnym - wyjaśnił mec. Michał Wawrykiewicz, wskazując na faktyczny paraliż sądu konstytucyjnego w Polsce. - Popełnił samobójstwo instytucjonalne i moralne - tak o obecnym Trybunale mówił Mirosław Wyrzykowski, sędzia TK w stanie spoczynku.

Schetyna o Trybunale Konstytucyjnym
Schetyna o Trybunale KonstytucyjnymTVN24

Sprzeciw PiS

Choć uchwała nie zmienia obowiązującego prawa, kwestionowana jest przez dzisiejszą opozycję. - Te zapowiedzi są kolejnym przykładem skoku na niezależną instytucję - niezależną od koalicji 13 grudnia - mówił Mariusz Błaszczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Platforma (Obywatelska - red.) chce wyjąć bezpieczniki - stwierdził Zbigniew Kuźmiuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - To rodzi określone konsekwencje co do zachowania się później Sejmu i innych organów państwa - mówił o planie reformy Szymon Hołownia. - Można się na to powoływać w kontekście publikowania lub nie publikowania orzeczeń w przyszłości - stwierdził Krzysztof Izdebski, ekspert z Fundacji im. Stefana Batorego.

CZYTAJ TEŻ: Co z wyrokiem TK w sprawie aborcji? Żukowska: będzie niewiążący. Prawnicy wyjaśniają

Politycy koalicji rządzącej przyznają, że nie mają wątpliwości, że realna zmiana ustaw i Konstytucji, na którą składa się ogłoszony wczoraj pełny pakiet naprawy Trybunału Konstytucyjnego, ze względu na sprzeciw polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta nie nadejdzie szybko. Na ten okres przejściowy rządzący chcą się przygotować. W uchwale zapisany jest apel do sędziów o rezygnację. - To jest kwestia odpowiedzialności za państwo, to jest kwestia poczucia godności urzędu, który się sprawowało - stwierdził Maciej Berek, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. Jednak dobrowolnej rezygnacji sędziów trudno się spodziewać. W projekcie uchwały znajduje się również drugi apel do instytucji państwowych o niestosowanie się do wątpliwych prawnie orzeczeń. - My zwyczajnie nie będziemy respektować orzeczeń czy wyroków tego quasi Trybunału - oświadczył Mariusz Witczak, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Izdebski i Wawrykiewicz o zmianach w prawie dotyczących Trybunału Konstytucyjnego
Izdebski i Wawrykiewicz o zmianach w prawie dotyczących Trybunału Konstytucyjnego TVN24

Plan odbudowy

Warto przypomnieć, że prezydent do Trybunału Konstytucyjnego konsekwentnie kieruje kolejne podpisywane ustawy. Politycy koalicji rządzącej zwracają również uwagę, że poprzedni rząd kierował do TK wnioski w niewygodnych dla siebie sprawach. Te działania ma zakończyć proponowany przez Adama Bodnara pakiet zmian. - Nie możemy się zatrzymać ze względu na to, że PiS-owi coś się nie podoba albo Dudzie się coś nie podoba. My musimy robić swoje. Krajowa Rada Sądownicza ma być niezależna od polityków, Trybunał Konstytucyjny nie ma być przechowalnią talentów PiS - mówi Tomasz Trela, poseł z Nowej Lewicy. Zapewnić to ma ustawa, przepisy wprowadzające i zmiana Konstytucji. Wszystko to jest szeroko konsultowane i napisane przez ekspertów z Fundacji Batorego. - Najważniejsze w pakiecie reform Trybunału Konstytucyjnego jest to, żeby Trybunał Konstytucyjny po prostu zaczął ponownie istnieć - podkreślił Mikołaj Małecki, dr hab. z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ TEŻ: "Czas najwyższy, żeby doprowadzić do naprawy". Bodnar o planowanych zmianach w TK

Proponowane przez rząd zmiany są kompleksowe. Ich przyjęcie oznaczałoby wygaszenie kadencji wszystkich obecnych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Nowi sędziowie powoływani mieliby być większością 3/5 głosów. Gdyby to się nie udało, w kolejnym głosowaniu o ich wyborze decydować miałaby większość bezwzględna. Sędzią TK nie mógłby zostać czynny polityk. Kandydowanie możliwe byłoby minimum cztery lata po zakończeniu sprawowania funkcji politycznej lub członkostwa w partii. Natomiast proponowana zmiana Konstytucji zakłada, że do tak zwane pierwszego składu nowego Trybunału - pięciu sędziów wybranych byłoby na 3-letnią kadencje, kolejnych pięciu na 6-letnią i pięciu na 9-letnią kadencję.

Adam Bodnar ogłosił, że najwyższy czas na naprawę sądownictwa i Trybunału Konstytucyjnego
Adam Bodnar ogłosił, że najwyższy czas na naprawę sądownictwa i Trybunału KonstytucyjnegoMaciej Knapik/Fakty TVN

W obecnym Sejmie nie ma większości do zmiany Konstytucji. Jest natomiast większość potrzebna do przyjęcia nowej ustawy, ale ta jeszcze musi zostać podpisana przez prezydenta. Ustawa zakłada, że wybór sędziów do Trybunału Konstytucyjnego poprzedzać miałyby wysłuchania publiczne na otwartych posiedzeniach komisji sejmowej, natomiast składy orzekające w nowym Trybunale wyznaczać miałoby zgromadzenie ogólne sędziów na wniosek prezesa.

Prawo i Sprawiedliwość jest przeciwne wszystkim tym zmianom. - To nie żadna reforma, tylko deforma i dalsze niszczenie praworządności i demokracji w Polsce. - ocenia poseł PiS Rafał Bochenek.

Projekt ustawy zakłada też uznanie za nieistniejące orzeczeń obarczonych wadą prawną - wg pierwszych szacunków jest ich ponad 80. Wśród nich ten dotyczący prawa aborcyjnego.

Jeszcze w tym tygodniu zebrać ma się prezydium senackiej komisji ustawodawczej. W nim rozpocząć się mają prace nad zmianami Konstytucji. - Zbieramy już podpisy pod projektem zmian konstytucji - dodał Senator Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Kwiatkowski.

Autorka/Autor:Katarzyna Kowalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS