Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata
Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lataEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Rosjanie zdobyli ukraińskie miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim. Ataki wroga Ukraińcy odpierali prawie od początku wojny - walczyli nawet wtedy, kiedy miasto zostało całkowicie otoczone. Rosjanom na zdobyciu Wuhłedaru zależało przede wszystkim ze względu na jego położenie. Miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych frontów na wschodzie i południu Ukrainy. Przez utratę miasta siły ukraińskie być może będą musiały całkowicie się przeorganizować.

Rosyjska flaga powiewa na zbombardowanym budynku rady miasta w Wuhłedarze w obwodzie donieckim. Do miasta wkroczyli Rosjanie, co potwierdzają już sami Ukraińcy. - W mieście pozostało 107 osób. Dzięki Bogu, udało się ewakuować dzieci. Trudno dotrzeć do tych, którzy tam zostali. Trudno dostarczyć im pomoc humanitarną, wodę i lekarstwa - informuje Wadym Filaszkin, gubernator obwodu donieckiego. Ukraińcy bronili Wuhłedaru prawie do początku wojny. Wojsko walczyło do końca, nawet kiedy miasto zostało niemal całkowicie otoczone. Ostatni szturm rozpoczął się 20 września. Ukraińcy zaczęli się wycofywać dopiero ostatniego dnia września.

- W walce o Wuhłedar wróg cały czas zasilał swoje szeregi świeżo wyszkolonymi żołnierzami - przekazuje Andrij Nazarenko z 72. Zmechanizowanej Brygady Walczącej w Wuhłedarze.

CZYTAJ TAKŻE: "Śmiertelnie niebezpieczny jesienny pobór". Putin podpisał dekret

Jak podaje Instytut Studiów nad Wojną, nie wiadomo, jakie straty poniosła na tym odcinku frontu Ukraina. Jeden z większych kontyngentów prawdopodobnie uniknął okrążenia przez wojska Putina. Wycofanie wojsk ukraińskich nie było jednak łatwe. - Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby zabezpieczyć drogę taktycznego odwrotu. Ataki są jednak ciągłe - informuje Andrij Nazarenko.

Rosyjski żołnierz wiesza flagę na budynku w ukraińskim Wuhłedarze
Rosyjski żołnierz wiesza flagę na budynku w ukraińskim Wuhłedarze Reuters

Miasto broniło się do samego końca

Wuhłedar to miasto, na którym Rosjanom zależało ze względu na położenie. To skrzyżowanie dwóch głównych frontów na wschodzie i południu Ukrainy. Przez utratę miasta siły ukraińskie być może będą musiały przeorganizować całą linię frontu. - Po zajęciu Wuhłedaru Rosjanie uzyskają połączenia kolejowe przez Wołnowachę. Tym samym zwiększą swoje możliwości logistyczne grupy wojskowe Dnipro i Wschód - wskazuje Ołeksandr Kowalenko, analityk wojskowy.

To nie pierwszy raz, kiedy Rosjanie podjęli próbę zdobycia Wuhłedaru. Do tej pory najtrudniejsza sytuacja była w lutym ubiegłego roku. Wtedy rosyjska armia przeprowadziła tam jeden z największych ataków pancernych. Miasto jednak cały czas było w stanie się obronić. Aż do teraz.

- Rosjanom nie będzie łatwo zdobywać ukraińskie terytorium. To będzie ciężka walka. Jedna przegrana walka nie oznacza przegranej wojny. Wśród Ukraińców jest silna determinacja, żeby walczyć i zatrzymać rosyjską inwazję - zaznacza Orysia Łucewycz, szefowa Chatham House Russia and Eurasia Forum.

"Putin będzie starał się pokazać, że wojna idzie zgodnie z jego planem"

Wiadomości o zajęciu kolejnej miejscowości skrupulatnie wykorzystuje kremlowska propaganda. - Putin będzie starał się pokazać, że wojna idzie zgodnie z jego planem. Oczywiście nie wspomni, że Ukraina zajęła część rosyjskiego terytorium w obwodzie kurskim - mówi Orysia Łucewycz.

ZOBACZ TEŻ: Rosjanie "walczą ze szpitalami". Zginęło dziewięć osób

Walka z Rosjanami trwa także na północ od Wuhłedaru, w okolicy wsi Mykołajiwka i Suchy Jar. Tam wojsko Putina po raz kolejny pokazało swoje okrucieństwo. Rosjanie rozstrzelali tam 16 ukraińskich jeńców. Jak informuje Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy, to największy masowy mord popełniony na jeńcach na linii frontu. W walce z wrogiem Ukraina otrzymuje wsparcie z Zachodu, ale też sama stawia na rozwój przemysłu zbrojeniowego. Prezydent Wołodomyr Zełenski chwali się, że mimo inwazji Ukrainie udało się zbudować praktycznie nowy przemysł. - Jesteśmy w stanie wyprodukować rocznie cztery miliony dronów. Używamy już nowego typu ukraińskiej broni: drono-rakiety dalekiego zasięgu Palianicja - informuje prezydent Ukainy.

Na obronność Ukraina wydaje obecnie połowę swojego budżetu - czyli około 40 miliardów dolarów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS