Razem chce walczyć z alkoholizmem na trzy sposoby. Ich pomysły nie mają szerokiego poparcia

Razem chce walczyć z alkoholizmem na trzy sposoby. Ich pomysły nie mają szerokiego poparcia
Razem chce walczyć z alkoholizmem na trzy sposoby. Ich pomysły nie mają szerokiego poparcia
Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu TVN24
Razem chce walczyć z alkoholizmem na trzy sposoby. Ich pomysły nie mają szerokiego poparciaKatarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu TVN24

Lewica Razem chce walczyć z alkoholizmem i zmniejszyć liczbę wypadków po pijanemu. Proponuje "Trzy kroki do nowoczesnej polityki alkoholowej". To wycofanie sprzedaży alkoholu ze stacji benzynowych, przestrzeganie zakazu reklamy alkoholu i rozszerzenie go o reklamy w internecie oraz upowszechnienie tanich testów trzeźwości na imprezach masowych. Pozostałe partie podchodzą sceptycznie do tych pomysłów, nawet pozostali członkowie klubu poselskiego Lewicy.

- Mamy w Polsce 7500 stacji benzynowych. One nie powinny być miejscami, które zamieniają się w sklepy monopolowe, gdzie o każdej porze dnia i nocy alkohol jest dostępny - przekonuje posłanka Lewicy Razem Paulina Matysiak.

- Statystyki najnowsze, bo z 2021 roku, mówią, że milion osób w Polsce jest uzależnionych od alkoholu, 2,5 miliona osób nadużywa alkoholu, co daje nam 3,5 miliona osób, które są bardzo poważnie uwikłane w alkohol - wymienia terapeutka uzależnień Małgorzata Słowik.

Picie alkoholu ma wpływ także na życie domowników. Lewica Razem chce walczyć z problemem. Ich propozycja to "Trzy kroki do nowoczesnej polityki alkoholowej". Pierwszy z nich to wycofanie sprzedaży alkoholu ze stacji benzynowych, drugi to przestrzeganie zakazu reklamy alkoholu i rozszerzenie go o reklamy w internecie, trzeci to upowszechnienie tanich testów trzeźwości w miejscach sprzedających napoje wyskokowe i na imprezach masowych.

Brak entuzjazmu wśród polityków

Przedstawiciele Lewicy Razem zaznaczają, że to na razie tylko postulaty, do których trzeba będzie przekonać polityków z innych ugrupowań.

- Razem jest autonomiczną partią polityczną, ma prawo przedstawiać swoje propozycje, natomiast to nie jest pomysł Lewicy jako klubu parlamentarnego, i takich propozycji składać nie będziemy - podkreśla poseł Nowej Lewicy Tomasz Trela.

Politycy z innych formacji są równie ostrożni.

- Rozumiem cel, ale sądzę, że te środki nie są odpowiednie i nie sądzę, żeby były tutaj potrzebne, sam wątpię, żebym poparł tego typu rozwiązania - twierdzi wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, poseł Solidarnej Polski.

- To jest poważna dyskusja. (...) Tu trzeba się zastanowić, jak też edukować, a nie tylko ograniczać miejsca sprzedaży - uważa poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.

- Jesteśmy za tym, żeby wszystko było zgodnie z prawem, zgodnie z regułami dobrymi dla zdrowia, ale Polacy to odpowiedzialny naród i myślę, że nowa ingerencja w te przepisy nie jest potrzebna - mówi lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Specjaliści zajmujący się uzależnieniami przekonują, że najskuteczniejsze w walce z nadużywaniem alkoholu są trzy metody: wysoka cena, mniejsza dostępność i zakaz reklamy wysokoprocentowych napojów, bo na zdrowy rozsądek milionów Polaków, którzy sięgają po nie, za często nie można liczyć.

- Sama wiedza nie wystarczy, żeby ludzie zmienili swoje szkodliwe zachowania, widać to wyraźnie na przykładzie papierosów. Większość konsumentów, chyba nawet wszyscy, wiedzą, że papierosy szkodzą, a mimo to sięgają po nie - zauważa Katarzyna Łukowska, zastępca dyrektora ds. profilaktyki i współpracy z samorządem terytorialnym Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Na razie nie wiadomo, kiedy Lewica Razem przedstawi konkretne propozycje zmian w prawie.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS