Przegrane wybory nie zakończyły nepotyzmu. "NBP stał się po prostu przechowalnią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Przegrane wybory nie zakończyły nepotyzmu. "NBP stał się po prostu przechowalnią PiS-owskich działaczy"
Przegrane wybory nie zakończyły nepotyzmu. "NBP stał się po prostu przechowalnią PiS-owskich działaczy"
Katarzyna Gozdawa-Litwińska/Fakty po Południu TVN24
Przegrane wybory nie zakończyły nepotyzmu. "NBP stał się po prostu przechowalnią PiS-owskich działaczy"Katarzyna Gozdawa-Litwińska/Fakty po Południu TVN24

Piotr Rycerski - zięć Stanisława Piotrowicza - trafił na dyrektorskie stanowisko w Narodowym Banku Polskim. Wcześniej był szefem gabinetu politycznego ministra Jacka Sasina.

- Panu prezesowi Glapińskiemu Narodowy Bank Polski chyba się jednak, niestety, pomylił z prywatnym folwarkiem, z prywatną firmą. To nie jest jego własność - podkreśla Michał Kobosko, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Pracę w NBP dostała kolejna osoba, która politycznie, ale w tym wypadku też prywatnie, jest powiązana z Prawem i Sprawiedliwością. Mowa o byłym współpracowniku Jacka Sasina - Piotrze Rycerskim. - PiS zamienił Narodowy Bank Polski w urząd pracy dla członków PiS-u - mówi Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej. Na pytanie o nową posadę Piotra Rycerskiego politycy PiS odpowiadają krótko: nie znają tematu. Piotr Rycerski to były szef gabinetu politycznego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Pracę stracił po zmianie władzy, ale długo bezrobotny nie był. - NBP stał się po prostu przechowalnią PiS-owskich działaczy - twierdzi Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wojna o gabinet Pawła Muchy i policja w NBP. Trywialna odsłona sporu w banku centralnym

W Narodowym Banku Polskim - jak ustaliła "Rzeczpospolita" - Piotr Rycerski miał zostać zastępcą dyrektora Departamentu Generalnego. - Dzisiaj jest zięć, zaraz będzie jakaś synowa, później córka. Te złote spadochrony będą lądować w Narodowym Banku Polskim, bo to jest jedna z niewielu instytucji, którą jeszcze można upolitycznić w logice PiS-u - przekonuje Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Prywatnie Piotr Rycerski to zięć Stanisława Piotrowicza - wieloletniego posła PiS-u, prokuratora w czasach PRL-u, a obecnie sędziego Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

Czym będzie się zajmował Artur Soboń w NBP? "W tej chwili są mu przypisywane kompetencje"
Czym będzie się zajmował Artur Soboń w NBP? "W tej chwili są mu przypisywane kompetencje"TVN24

Posady dla swoich

Kariera Rycerskiego nie zaczęła się jednak w biurze Jacka Sasina. Wcześniej zasiadał w radach nadzorczych państwowych spółek - Lotos Infrastruktura, PZU Operacje i w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Jak ustaliła Wirtualna Polska, mógł tam zarobić nawet kilkaset tysięcy złotych. Teraz 29-latek zasili kadrę banku. Na pytania o to, co będzie dokładnie robił, NBP nie odpowiada. - Myślę, że jakby przejrzeć kadry Narodowego Banku Polskiego, to znajdziemy tam bardzo dużo ludzi związanych z PiS-em pośrednio i bezpośrednio - mówi Robert Kropiwnicki, poseł Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zarząd NBP broni doradców prezesa: pluralistyczny zespół

Piotr Rycerski to niejedyny polityk Prawa i Sprawiedliwości, który po przegranych przez tę formację wyborach trafił pod skrzydła Adama Glapińskiego. Posadę w Narodowym Banku Polskim ostatnio dostał między innymi były wiceminister finansów Artur Soboń, który nadzoruje Departamenty Cyberbezpieczeństwa oraz Informatyki i Telekomunikacji. Z kolei w dziale komunikacji NBP pracę znalazł były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie PiS Błażej Poboży.

Autorka/Autor:Katarzyna Gozdawa-Litwińska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS