Przegrane wybory nie zakończyły nepotyzmu. "NBP stał się po prostu przechowalnią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Przegrane wybory nie zakończyły nepotyzmu. "NBP stał się po prostu przechowalnią PiS-owskich działaczy"
Przegrane wybory nie zakończyły nepotyzmu. "NBP stał się po prostu przechowalnią PiS-owskich działaczy"
Katarzyna Gozdawa-Litwińska/Fakty po Południu TVN24
Przegrane wybory nie zakończyły nepotyzmu. "NBP stał się po prostu przechowalnią PiS-owskich działaczy"Katarzyna Gozdawa-Litwińska/Fakty po Południu TVN24

Piotr Rycerski - zięć Stanisława Piotrowicza - trafił na dyrektorskie stanowisko w Narodowym Banku Polskim. Wcześniej był szefem gabinetu politycznego ministra Jacka Sasina.

- Panu prezesowi Glapińskiemu Narodowy Bank Polski chyba się jednak, niestety, pomylił z prywatnym folwarkiem, z prywatną firmą. To nie jest jego własność - podkreśla Michał Kobosko, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Pracę w NBP dostała kolejna osoba, która politycznie, ale w tym wypadku też prywatnie, jest powiązana z Prawem i Sprawiedliwością. Mowa o byłym współpracowniku Jacka Sasina - Piotrze Rycerskim. - PiS zamienił Narodowy Bank Polski w urząd pracy dla członków PiS-u - mówi Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej. Na pytanie o nową posadę Piotra Rycerskiego politycy PiS odpowiadają krótko: nie znają tematu. Piotr Rycerski to były szef gabinetu politycznego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Pracę stracił po zmianie władzy, ale długo bezrobotny nie był. - NBP stał się po prostu przechowalnią PiS-owskich działaczy - twierdzi Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wojna o gabinet Pawła Muchy i policja w NBP. Trywialna odsłona sporu w banku centralnym

W Narodowym Banku Polskim - jak ustaliła "Rzeczpospolita" - Piotr Rycerski miał zostać zastępcą dyrektora Departamentu Generalnego. - Dzisiaj jest zięć, zaraz będzie jakaś synowa, później córka. Te złote spadochrony będą lądować w Narodowym Banku Polskim, bo to jest jedna z niewielu instytucji, którą jeszcze można upolitycznić w logice PiS-u - przekonuje Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Prywatnie Piotr Rycerski to zięć Stanisława Piotrowicza - wieloletniego posła PiS-u, prokuratora w czasach PRL-u, a obecnie sędziego Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

Czym będzie się zajmował Artur Soboń w NBP? "W tej chwili są mu przypisywane kompetencje"
Czym będzie się zajmował Artur Soboń w NBP? "W tej chwili są mu przypisywane kompetencje"TVN24

Posady dla swoich

Kariera Rycerskiego nie zaczęła się jednak w biurze Jacka Sasina. Wcześniej zasiadał w radach nadzorczych państwowych spółek - Lotos Infrastruktura, PZU Operacje i w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Jak ustaliła Wirtualna Polska, mógł tam zarobić nawet kilkaset tysięcy złotych. Teraz 29-latek zasili kadrę banku. Na pytania o to, co będzie dokładnie robił, NBP nie odpowiada. - Myślę, że jakby przejrzeć kadry Narodowego Banku Polskiego, to znajdziemy tam bardzo dużo ludzi związanych z PiS-em pośrednio i bezpośrednio - mówi Robert Kropiwnicki, poseł Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zarząd NBP broni doradców prezesa: pluralistyczny zespół

Piotr Rycerski to niejedyny polityk Prawa i Sprawiedliwości, który po przegranych przez tę formację wyborach trafił pod skrzydła Adama Glapińskiego. Posadę w Narodowym Banku Polskim ostatnio dostał między innymi były wiceminister finansów Artur Soboń, który nadzoruje Departamenty Cyberbezpieczeństwa oraz Informatyki i Telekomunikacji. Z kolei w dziale komunikacji NBP pracę znalazł były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie PiS Błażej Poboży.

Autorka/Autor:Katarzyna Gozdawa-Litwińska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXED.pl. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są młodzi, zdolni i pracowici. Na szczęście także zauważeni i docenieni. Polska drużyna uczniów szkół ponadpodstawowych wygrała prestiżowe Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way". W zwycięskiej ekipie są między innymi dwaj reprezentanci z Gdyni - Jakub Pieczonka i Krzysztof Karwik.

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS