Projekt ustawy o związkach partnerskich w wykazie prac rządu. "To absolutne minimum"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24 TVN
Projekt ustawy o związkach partnerskich w wykazie prac rządu. "To absolutne minimum"
Projekt ustawy o związkach partnerskich w wykazie prac rządu. "To absolutne minimum"
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Projekt ustawy o związkach partnerskich w wykazie prac rządu. "To absolutne minimum"Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafiła wreszcie ustawa o związkach partnerskich. Ministra do spraw równości mówi o absolutnym minimum, bo projekt jest okrojony. O przysposobieniu dzieci nie ma ani słowa. Czy to wystarczy, by przekonać do poparcia wszystkich koalicjantów?

Po 30 latach ustawa o związkach partnerskich, chociaż okrojona, została wpisana do wykazu prac legislacyjnych rządu.

- My wiemy, że to jest absolutne minimum, ale moim zadaniem jako ministry do spraw równego traktowania jest znalezienie takiej formuły, znalezienie takiego sposobu na to, żeby ten projekt był procedowany, żeby był wysłany do Sejmu, żeby przeszedł przez Sejm, przez Senat - mówi ministra do spraw równości z Nowej Lewicy Katarzyna Kotula.

Ustawy są dwie. Ustawa wprowadzająca rozszerza definicję osoby bliskiej, a co za tym idzie, daje prawo do informacji medycznej, prawo do pochówku czy do dziedziczenia, wspólnego rozliczania czy renty rodzinnej i zasiłku opiekuńczego osobom będącym w związku partnerskim. W projekcie nie ma najbardziej kontrowersyjnego wewnątrz koalicji rządzącej zapisu o przysposobieniu dzieci partnera.

- W tym projekcie jest propozycja małej pieczy, czyli tak zwanego opiekuna faktycznego do decyzji edukacyjnych i do decyzji zdrowotnych. Być może, jeśli to pozostałoby w projekcie, to byłby dobry pomysł na to, żeby pokazać tak naprawdę, że to dotyczy głównie par hetero i głównie mniejszej grupy społeczności, w której w tych rodzinach tęczowych wychowują się dzieci - przekazuje Katarzyna Kotula.

Polska jednym z pięciu krajów w Unii Europejskiej, które nie mają uregulowanej tej kwestii

To na razie robocza wersja projektu, którą teraz czekają uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne, a to znaczy, że na przykład zapis o małej pieczy, na którą nie zgadza się część Polskiego Stronnictwa Ludowego, może zniknąć.

- W sytuacji, w której temu biologicznemu rodzicowi coś się stanie, te dzieci stają się według polskiego prawa sierotami, są pozbawione jakichkolwiek praw, ten drugi rodzic nie ma możliwości zapewnienia opieki temu dziecku i nie ma, jak twierdzi pan Sawicki, możliwości prawnej, żeby tę sprawę uregulować - zwraca uwagę posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda.

ZOBACZ TEŻ: Kotula: projekt ustawy o związkach partnerskich w wykazie prac rządu

- W sprawach, które przekraczają nasz zakres programowy czy światopoglądowy, rozwiązania nie będą popierane, naturalna rzecz. Gdybyśmy mieli realizować program Lewicy, tobyśmy się do niej po prostu zapisali - odpowiada Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Sama ustawa o związkach partnerskich reguluje zasady zawierania i ustania związku partnerskiego, który będą mogły zawrzeć dwie osoby pełnoletnie, stanu wolnego, niezależnie od płci. Według ustawy związki będą zawierane w urzędzie stanu cywilnego, czemu od początku sprzeciwiało się Polskie Stronnictwo Ludowe.

- Będę osobiście przekonywał i wiem, że jest grupa posłanek i posłów PSL-u, którzy są na to gotowi. Może potrzeba jeszcze trochę czasu, może potrzeba jeszcze większej determinacji, pani minister Kotula też będzie przekonywać, więc będziemy działać na forum parlamentu - zapowiada poseł Lewicy Tomasz Trela.

Dla niektórych posłanek i posłów to sprawa szczególnie ważna. - Będę popierać. Sama od 25 lat jestem w związku partnerskim - komentuje posłanka Polski 2050-Trzecia Droga Ewa Szymanowska. - Naprawdę latami czekamy na to, żeby wreszcie to uregulować. Jesteśmy tylko jednym z pięciu krajów, które nie mają uregulowanych kwestii związków partnerskich. Mówię o krajach europejskich. W 16 krajach jest dopuszczalne małżeństwo par jednopłciowych, więc na co my czekamy? - dodaje.

Kiedy ustawy mogą wejść w życie?

Co warto podkreślić, projekt ustawy nie dotyczy jedynie par tej samej płci. Związek partnerski mogą zawrzeć także osoby heteroseksualne.

- Jesteśmy za tym, i tu jestem wyrazicielem woli większości parlamentarzystów Polskiego Stronnictwa Ludowego, by zrównywać status małżeństw ze związkami partnerskimi - mówi Miłosz Motyka.

- Jako państwo powinniśmy przyjąć takie regulacje, które dzisiaj ludziom żyjącym w związkach partnerskich dadzą po prostu równe prawa i mam nadzieję, że tak się stanie jeszcze za tej kadencji - komentuje posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka.

By ustawa o związkach partnerskich była ustawą rządową, już odbyły się dziesiątki spotkań, na różnym szczeblu. Teraz popierająca ustawę o związkach partnerskich Polska 2050, współtworząca z Polskim Stronnictwem Ludowym Trzecią Drogę, nie zamierza odpuszczać.

CZYTAJ TAKŻE: Pełczyńska-Nałęcz o projekcie ustawy o związkach partnerskich: rozmawiamy z PSL, przekonujemy

- Widzimy naszą rolę w ten sposób, żeby mając bardzo jasne stanowisko, tutaj równocześnie wykorzystać nasze dobre relacje z PSL-em do tego, żeby ich przekonać - mówi ministra do spraw funduszy i polityki regionalnej z Polski 2050-Trzeciej Drogi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jeśli koalicji uda się dojść do porozumienia i ustawy przyjmie Sejm i Senat, to na końcu i tak musi zaakceptować ją prezydent. Rząd planuje, że ustawy wejdą w życie pod koniec tego roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24 TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS