Projekt ustawy o związkach partnerskich w wykazie prac rządu. "To absolutne minimum"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24 TVN
Projekt ustawy o związkach partnerskich w wykazie prac rządu. "To absolutne minimum"
Projekt ustawy o związkach partnerskich w wykazie prac rządu. "To absolutne minimum"
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Projekt ustawy o związkach partnerskich w wykazie prac rządu. "To absolutne minimum"Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafiła wreszcie ustawa o związkach partnerskich. Ministra do spraw równości mówi o absolutnym minimum, bo projekt jest okrojony. O przysposobieniu dzieci nie ma ani słowa. Czy to wystarczy, by przekonać do poparcia wszystkich koalicjantów?

Po 30 latach ustawa o związkach partnerskich, chociaż okrojona, została wpisana do wykazu prac legislacyjnych rządu.

- My wiemy, że to jest absolutne minimum, ale moim zadaniem jako ministry do spraw równego traktowania jest znalezienie takiej formuły, znalezienie takiego sposobu na to, żeby ten projekt był procedowany, żeby był wysłany do Sejmu, żeby przeszedł przez Sejm, przez Senat - mówi ministra do spraw równości z Nowej Lewicy Katarzyna Kotula.

Ustawy są dwie. Ustawa wprowadzająca rozszerza definicję osoby bliskiej, a co za tym idzie, daje prawo do informacji medycznej, prawo do pochówku czy do dziedziczenia, wspólnego rozliczania czy renty rodzinnej i zasiłku opiekuńczego osobom będącym w związku partnerskim. W projekcie nie ma najbardziej kontrowersyjnego wewnątrz koalicji rządzącej zapisu o przysposobieniu dzieci partnera.

- W tym projekcie jest propozycja małej pieczy, czyli tak zwanego opiekuna faktycznego do decyzji edukacyjnych i do decyzji zdrowotnych. Być może, jeśli to pozostałoby w projekcie, to byłby dobry pomysł na to, żeby pokazać tak naprawdę, że to dotyczy głównie par hetero i głównie mniejszej grupy społeczności, w której w tych rodzinach tęczowych wychowują się dzieci - przekazuje Katarzyna Kotula.

Polska jednym z pięciu krajów w Unii Europejskiej, które nie mają uregulowanej tej kwestii

To na razie robocza wersja projektu, którą teraz czekają uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne, a to znaczy, że na przykład zapis o małej pieczy, na którą nie zgadza się część Polskiego Stronnictwa Ludowego, może zniknąć.

- W sytuacji, w której temu biologicznemu rodzicowi coś się stanie, te dzieci stają się według polskiego prawa sierotami, są pozbawione jakichkolwiek praw, ten drugi rodzic nie ma możliwości zapewnienia opieki temu dziecku i nie ma, jak twierdzi pan Sawicki, możliwości prawnej, żeby tę sprawę uregulować - zwraca uwagę posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda.

ZOBACZ TEŻ: Kotula: projekt ustawy o związkach partnerskich w wykazie prac rządu

Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"
Łotwa wprowadza związki partnerskie. "W oczach rządu zostaniemy wreszcie dostrzeżeni"Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

- W sprawach, które przekraczają nasz zakres programowy czy światopoglądowy, rozwiązania nie będą popierane, naturalna rzecz. Gdybyśmy mieli realizować program Lewicy, tobyśmy się do niej po prostu zapisali - odpowiada Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Sama ustawa o związkach partnerskich reguluje zasady zawierania i ustania związku partnerskiego, który będą mogły zawrzeć dwie osoby pełnoletnie, stanu wolnego, niezależnie od płci. Według ustawy związki będą zawierane w urzędzie stanu cywilnego, czemu od początku sprzeciwiało się Polskie Stronnictwo Ludowe.

- Będę osobiście przekonywał i wiem, że jest grupa posłanek i posłów PSL-u, którzy są na to gotowi. Może potrzeba jeszcze trochę czasu, może potrzeba jeszcze większej determinacji, pani minister Kotula też będzie przekonywać, więc będziemy działać na forum parlamentu - zapowiada poseł Lewicy Tomasz Trela.

Dla niektórych posłanek i posłów to sprawa szczególnie ważna. - Będę popierać. Sama od 25 lat jestem w związku partnerskim - komentuje posłanka Polski 2050-Trzecia Droga Ewa Szymanowska. - Naprawdę latami czekamy na to, żeby wreszcie to uregulować. Jesteśmy tylko jednym z pięciu krajów, które nie mają uregulowanych kwestii związków partnerskich. Mówię o krajach europejskich. W 16 krajach jest dopuszczalne małżeństwo par jednopłciowych, więc na co my czekamy? - dodaje.

Kiedy ustawy mogą wejść w życie?

Co warto podkreślić, projekt ustawy nie dotyczy jedynie par tej samej płci. Związek partnerski mogą zawrzeć także osoby heteroseksualne.

- Jesteśmy za tym, i tu jestem wyrazicielem woli większości parlamentarzystów Polskiego Stronnictwa Ludowego, by zrównywać status małżeństw ze związkami partnerskimi - mówi Miłosz Motyka.

- Jako państwo powinniśmy przyjąć takie regulacje, które dzisiaj ludziom żyjącym w związkach partnerskich dadzą po prostu równe prawa i mam nadzieję, że tak się stanie jeszcze za tej kadencji - komentuje posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka.

By ustawa o związkach partnerskich była ustawą rządową, już odbyły się dziesiątki spotkań, na różnym szczeblu. Teraz popierająca ustawę o związkach partnerskich Polska 2050, współtworząca z Polskim Stronnictwem Ludowym Trzecią Drogę, nie zamierza odpuszczać.

CZYTAJ TAKŻE: Pełczyńska-Nałęcz o projekcie ustawy o związkach partnerskich: rozmawiamy z PSL, przekonujemy

- Widzimy naszą rolę w ten sposób, żeby mając bardzo jasne stanowisko, tutaj równocześnie wykorzystać nasze dobre relacje z PSL-em do tego, żeby ich przekonać - mówi ministra do spraw funduszy i polityki regionalnej z Polski 2050-Trzeciej Drogi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jeśli koalicji uda się dojść do porozumienia i ustawy przyjmie Sejm i Senat, to na końcu i tak musi zaakceptować ją prezydent. Rząd planuje, że ustawy wejdą w życie pod koniec tego roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24 TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Laurent już chodzi, ale cały czas w pieluchach. Maluje obrazy z zapałem godnym co najmniej studenta naszej ASP. Jego dzieła są prezentowane na wystawach i kosztują od 7 tysięcy euro w górę. Sukcesami może pochwalić się też 10-letnia Sofia, która będzie mieć wystawę w podziemiach Luwru, czy 11-letni Kareem, którego rysunki robią furorę.

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów jak najszybciej powinny trafić do odpowiedniego specjalisty. Chodzi o wyspecjalizowane ośrodki, które mają najlepiej opracowane leczenie danego nowotworu. Czasem jednak pacjenci trafiają do nich za późno albo wcale.

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów zagubione w systemie. "40 procent pacjentów trafia do nas za późno"

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów zagubione w systemie. "40 procent pacjentów trafia do nas za późno"

Źródło:
Fakty TVN

Buraki, ziemniaki, dynie i cukinie - nie dość, że ekologiczne, to z eksperymentalnej miejskiej farmy we Wrocławiu. Pracują na niej bezrobotni i osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Zdrowe warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów. Podobne inicjatywy pojawiły się też w Poznaniu i Ciechanowie.

Farmy w mieście cieszą się coraz większą popularnością. Z tej wrocławskiej warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów

Źródło:
Fakty TVN

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na temat projektu dekryminalizacji aborcji ani na Radzie Ministrów, ani poza Radą Ministrów nie rozmawialiśmy z premierem Donaldem Tuskiem - powiedział w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapytany, czy jego zdaniem zaufanie w koalicji wisi na włosku, odparł twierdząco.

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Źródło:
TVN24

- Ja bym zakładał, że jeżeli ten duet (Donald Trump - J.D. Vance) wygra, to będą przez najbliższe miesiące po wyborach koncentrowali się na Stanach Zjednoczonych. Co dla nas nie jest dobrym znakiem - mówił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Amerykanista i politolog profesor Bohdan Szklarski podkreślał, że Vance "jest nowicjuszem", ale to "dobry gracz, który widzi się w Białym Domu któregoś dnia".

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Źródło:
TVN24

W Rumunii podwojono liczbę niedźwiedzi przeznaczonych do odstrzału. Wszystko przez gwałtowny rozrost populacji tych ssaków i walkę niedźwiedzi z człowiekiem o terytorium. Władze twierdzą, że próbowały innych metod odstraszania, ale wszystkie zawiodły. Niedźwiedzie schodzą do wsi i miejscowości, bo szukają jedzenia, a ludzie, którzy wchodzą do lasów, ryzykują życie.

"Po drugiej stronie słuchawki młody mężczyzna krzyczał, że zaatakował ich niedźwiedź i że zabrał dziewczynę"

"Po drugiej stronie słuchawki młody mężczyzna krzyczał, że zaatakował ich niedźwiedź i że zabrał dziewczynę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS