W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Porzuconych zwierząt w wakacje jest więcej. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia nawet 30 zwierząt
Porzuconych zwierząt w wakacje jest więcej. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia nawet 30 zwierząt
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
Porzuconych zwierząt w wakacje jest więcej. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia nawet 30 zwierzątGrzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

Beza ma szczęście i niedługo będzie już w nowym domu. - Mieliśmy jednego psiaka, który odszedł. Teraz mieliśmy kotkę, miała 12 lat, też nam odeszła, i chcieliśmy teraz wziąć z azylu psiaka, żeby pomóc, nie kupować, nie brać od kogoś, tylko pomóc po prostu psiakom - wyznaje nowa właścicielka Bezy.

Zwierząt, które czekają na adopcję i pomoc, w ostatnim czasie znacznie przybyło. - W ciągu jednego dnia potrafi do nas przyjść aż 30 zwierząt. Wszystkie musimy wykarmić, wszystkimi musimy się zaopiekować, zaczipować. Wiele z nich potrzebuje naszej stałej opieki medycznej bądź dokarmiania - informuje Klaudia Adamczyk ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie.

CZYTAJ TEŻ: "Mamy psa, to jest członek rodziny, będzie jeździł z nami"

Problem porzuconych zwierząt nasila się w wakacje

W wakacje zwierząt do adopcji jest wyraźnie więcej niż chętnych do ich przygarnięcia. Dlatego krakowskie schronisko zaapelowało do mieszkańców o pomoc dla zwierząt, bo potrzeby są ogromne i przyda się dosłownie wszystko. Potrzebne są między innymi karmy dla zwierząt, ręczniki czy koce. Pomóc można również wpłatą na internetową zbiórkę.

ZBIÓRKA NA RZECZ BEZDOMNYCH ZWIERZĄT PROWADZONA JEST NA PLATFORMIE POMAGAM.PL

Pomoc zapowiada prezydent Krakowa. Po weekendzie ruszy organizowana przez urząd miasta zbiórka darów dla schroniska. - Są takie chwile, w których - czy ze względu na zimno, czy ze względu wakacje - schronisko krakowskie, które robi świetną robotę, przeżywa cięższe chwile i liczy na nas, żebyśmy w tym czasie pomagali - mówi Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.

Nie każde zwierzę trafiające pod opiekę schronisk w Polsce jest porzucone. Zdarza się, że niektóre po prostu się gubią lub uciekają. Latem więcej jest też świeżo urodzonych bezdomnych kotów. - Właściciel przywozi zwierzę i mówi, że chce je zostawić, ponieważ znudziło mu się i wyjeżdża na wakacje, i nie ma co z nim zrobić - informuje Albert Kurkowski, dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Łodzi.

- W dzisiejszych czasach działa bardzo dużo hoteli dla zwierząt, można z nich skorzystać. Można poszukać jakiejś prywatnej opieki, można zapytać przyjaciół i jest bardzo dużo miejsc, w które możemy zabrać swojego podopiecznego - podkreśla Aleksandra Cukier ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu.

ZOBACZ TEŻ: "Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Porzucenie zwierzęcia to przestępstwo

We Wrocławiu były też takie przypadki, kiedy właściciele porzucali zwierzę przed bramą schroniska i odjeżdżali bez słowa. Najgorzej jednak, gdy zwierzę zostawione jest na pastwę losu. - Są przypadki, gdzie widać, że pies jest gdzieś przywiązany na odludziu. Czasami zdarzają się zwierzęta, takie jak gryzonie, świnki morskie, chomiki. Jak widzimy, że jest klatka wystawiona na przykład pod pergolą, to wiemy, że to jest po prostu porzucenie - wskazuje Adrianna Mroszkiewicz ze Straży Miejskiej w Łodzi - Animal Patrol.

Funkcjonariusze Animal Patrolu łódzkiej straży miejskiej apelują, by zgłaszać im każdą niepokojącą sytuację. Przypominają, że porzucenie zwierzęcia jest przestępstwem. - Porzucenie zwierzęcia podchodzi pod znęcanie się nad nim i jest to taka sama kara jak za każde inne znęcanie się, jest to kara pozbawienia wolności między innymi - podkreśla Adrianna Mroszkiewicz.

Znalezienie sprawcy znęcania się nad zwierzęciem bywa bardzo trudne albo niemożliwe. Jak mówią aktywiści walczący o dobro zwierząt, takich dramatów mogłoby być mniej, gdyby obowiązkowe było czipowanie lub rejestracja zwierząt. - Gdyby taki system był, to ludzie, którzy chcą zwierzę kupić czy adoptować, zastanowiliby się nad tym, że nie można potem bezkarnie zrobić z tym zwierzęciem, co nam się żywnie podoba, bo łatwiej byłoby wyciągać konsekwencje wobec takich osób - uważa Cezary Wyszyński z Fundacji "Viva!".

- Zwierzę zawsze odczuje konsekwencje porzucenia - dodaje Cezary Wyszyński. - Jeśli żyło w danym miejscu przez kilka lat i trafia do schroniska, do obcych sobie zwierząt, w zupełnie inne, dużo gorsze niż domowe warunki, to jest to ogromna trauma - zwraca uwagę. - Musimy mieć świadomość tego, że ten członek rodziny, który pojawia się w naszym domu, jest z nami na dobre i na złe. I na wakacje też - zaznacza dyrektor Albert Kurkowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS