Pomagają ofiarom przemocy, ale teraz sami jej potrzebują. Ośrodkowi w Lesku grozi zamknięcie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Pomagają ofiarom przemocy, ale ośrodkowi w Lesku grozi zamknięcie. "Mam tutaj każdą pomoc, jaka jest możliwa"
Pomagają ofiarom przemocy, ale ośrodkowi w Lesku grozi zamknięcie. "Mam tutaj każdą pomoc, jaka jest możliwa"
Marta Warchoł/Fakty TVN
Pomagają ofiarom przemocy, ale teraz sami jej potrzebują. Ośrodkowi w Lesku grozi zamknięcieMarta Warchoł/Fakty TVN

Kiedy w ich domach dział się koszmar, jak były w nich bite i katowane, znalazły schronienie w Ośrodku Wsparcia SOS w Lesku. Odzyskały tam spokój i poczucie bezpieczeństwa, a teraz znowu się boją. Ośrodek może przestać istnieć, bo w rezerwie budżetowej państwa nie znalazła się dla niego nawet złotówka. Rzecznik wojewody podkarpackiego obiecał jednak, że środki się znajdą.

Boją się o siebie i o dzieci. Strach podopiecznych Ośrodka Wsparcia SOS w Lesku przed oprawcami jest tak duży, że nie chcą pokazywać twarzy. - Przez 29 lat byłam ofiarą swojego męża. Wyszłam z domu, nie mając nic, ale wiedziałam, że nie mogę już wrócić do domu, bo grozi mi śmierć - mówi jedna z nich.

- Gdybym go nie znalazła, to podejrzewam, że wróciłabym do ojca moich dzieci, który był przemocowy, nadużywał alkoholu, narkotyków. Wróciłabym do swojego uzależnienia - wyznaje kolejna podopieczna ośrodka.

Ośrodek w Lesku na przestrzeni blisko 17 lat pomógł 800 osobom. Nie tylko kobietom czy dzieciom, ale także mężczyznom, którzy doświadczali przemocy. Teraz placówka sama potrzebuje pomocy. - Może nam nie starczyć na 2-3 miesiące funkcjonowania, bo wzrosły wszystkie opłaty, wzrosły koszty płacy minimalnej i zaczęła się bezradność - mówi Joanna Szurlej, dyrektorka ośrodka.

Zobacz też: Przeszły przez piekło, SOS dał im szansę na lepsze życie. Teraz nie dostanie wsparcia. "To oznacza koniec"

Działalność ośrodków wsparcia finansowana jest ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, z funduszy z Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Tegoroczna dotacja wynosi niecałe 522 tysiące złotych. Jak wylicza dyrektorka ośrodka, brakuje około 200 tysięcy. - Cały czas dotacja ministerialna była niewystarczająca, ale jakoś dawaliśmy radę, dostawaliśmy rezerwę celową wojewody, a w tym roku dostaliśmy informację, że tej rezerwy celowej możemy nie dostać - wyjaśnia Szurlej.

Z pisma wiceminister rodziny i polityki społecznej do wojewody wynika, że województwo podkarpackie dostało na utrzymanie łącznie 4 ośrodków wsparcia i tak więcej, niż było to przewidziane w budżecie. "Nadwyżka wynosi 149 000 tysięcy złotych. Dlatego też województwo podkarpackie nie znalazło się na liście podziału rezerwy celowej na 2023 rok" - czytamy.

Fundacja rusza z kampanią przeciw stosowaniu przemocy wobec dzieci
Fundacja rusza z kampanią przeciw stosowaniu przemocy wobec dzieciTVN24

Interwencja wojewody

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Dla kobiet, które znalazły się w trudnej sytuacji, pomoc, jaką dostały w ośrodku, jest bezcenna. - To miejsce dużo mi pomogło, bo wyprostowało mi całe moje życie. Wyszłam z uzależnienia, mam tutaj każdą pomoc, jaka jest możliwa: socjalną, psychologiczną, psychiatryczną. Moje dzieci są szczęśliwe - wyznaje kolejna z podopiecznych Ośrodka Wsparcia SOS w Lesku.

W przesłanej do nas odpowiedzi ministerstwo zapewnia, że rozpoczęto pracę nad nowym programem przeciwdziałania przemocy domowej i że premier podjął decyzję o uruchomieniu dodatkowych środków na zaspokojenie potrzeb miejscowych ośrodków. Pieniędzy ma być więcej, ale pojawia się jednak pytanie, czy będą na czas.

Michał Mielniczuk z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie zapewnia, że nowe środki dotrą do ośrodków jeszcze w tym roku. - Taki jest cel tego działania, które obecnie podejmujemy. Ja nie wiem, w jakiej kwocie się zamkniemy, natomiast te informacje zostaną przekazane do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Ufam, że te środki, które będą przez nas wskazane, będą już urealnione i na takie pieniądze będą mogły liczyć ośrodki - dodaje.

Czytaj także: "Synowie płakali, nie chcieli wracać do domu. Wtedy obiecałam im, że boją się ojca po raz ostatni"

Bez pieniędzy ośrodek może przestać istnieć, a co za tym idzie - nieść pomoc. - Nie wyobrażam sobie, czy ja w ogóle bym żyła, gdybym nie znalazła się w tym miejscu. Ten dom jest tutaj bardzo potrzebny - dodaje kolejna z podopiecznych.

Dyrektorka ośrodka apeluje także do byłych podopiecznych, żeby zwrócili się o pomoc do wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Metoda na wnuczka tym razem nie wypaliła. W tym przypadku to była metoda na wnuczkę, której emerytowany policjant nie miał. Próbowali wyłudzić od niego 80 tysięcy złotych, ale on pokierował rozmową po swojemu i był w tym świetny.

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Źródło:
Fakty TVN

Jak oddłużyć tonące w długach szpitale powiatowe? Najpierw trzeba mieć plan i Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że go ma. Są konkretne punkty tego planu i 19 miliardów złotych, które ma pomóc je zrealizować. To pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla tych szpitali, które zaczną reformę. Reforma polega na tym, żeby położone blisko szpitale nie powielały usług, które udzielają.

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Źródło:
Fakty TVN

Rząd musi się mierzyć z protestem Związku Leśników Polskich (ZLP), żądaniami dymisji ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski, wycofania moratorium na wycinkę drzew oraz szacunku do ich zawodu. Na drugim biegunie są ekolodzy i ich kontrmanifestacje. Rządzący już w kampanii wyborczej obiecywali, że uchronią przed wycinką 20 procent najcenniejszych polskich lasów i zreformują Lasy Państwowe.

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Liczba nielegalnych prób przekraczania granicy polsko-białoruskiej spadła o połowę, ale niestety spadał też liczba turystów. Choć strefa buforowa nie obejmuje turystyki, to przedsiębiorcy w tym widzą niskie obłożenie. Problem mają też organizacje humanitarne, bo ciężko im uzyskać zgodę na wejście do strefy.

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Miesiąc od wprowadzenia strefy buforowej. "Ludzie boją się przyjeżdżać nad granicę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Oglądając te filmiki myślę, że pilot miał cały czas nadzieję, że jeszcze ten lot uda się wyprowadzić. Nie udało się niestety - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 gen. Tomasz Drewniak, były inspektor sił powietrznych, ekspert fundacji Stratpoints, komentując katastrofę, do której doszło w piątek w Gdyni.

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

"Te wszystkie figury są na granicy możliwości samolotu"

Źródło:
TVN24

- Podjęte na szczycie NATO decyzje mówią o tym, że Polska jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu, ale też wzmacniają nasze bezpieczeństwo - mówił w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Generał Jarosław Kraszewski podkreślał, że "powinniśmy być bardziej proaktywni, nie reaktywni" i opowiadał się za koncepcją zestrzeliwania rosyjskich rakiet, które lecą w stronę Polski, jeszcze nad terytorium Ukrainy.

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

Źródło:
TVN24

Od podpaleń do szpiegowania. Rosja toczy ukrytą wojnę z państwami NATO, w tym z Polską. Jednym z celów jest utrudnianie uzbrajania Ukrainy.

Rosjanie prowadzą cichą wojnę z krajami NATO. Sabotaże i agresywne zachowania mnożą się

Rosjanie prowadzą cichą wojnę z krajami NATO. Sabotaże i agresywne zachowania mnożą się

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wynik eurowyborów dał skrajnej prawicy nowy impet. Na razie jednak, zamiast tworzyć jedną siłę, rozmienia się na drobne. Europosłowie Alternatywy dla Niemiec tworzą grupę razem z europosłami Konfederacji: Europę Suwerennych Narodów. Większość partii skrajnej prawicy będzie w grupie Patrioci dla Europy. Wciąż będzie istnieć frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Antyunijne i nacjonalistyczne siły w PE podzieliły się na trzy. Najbardziej radykalny będzie nowy twór

Antyunijne i nacjonalistyczne siły w PE podzieliły się na trzy. Najbardziej radykalny będzie nowy twór

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Bydgoszczy powstanie Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina, a w Niemczech od 2026 roku będą stacjonować kolejne amerykańskie systemy obrony powietrznej. Rosja to dla NATO główny przeciwnik, ale niejedyny. Za równie ważne zagrożenie uznano też komunistyczne Chiny.

Ustalenia szczytu NATO ważne również dla Polski

Ustalenia szczytu NATO ważne również dla Polski

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS