Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance
Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balanceStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polska jest w europejskiej czołówce liczby przepracowanych godzin. Wyprzedzają nas tylko Grecy. Z analizy przygotowanej przez Preply na podstawie danych Eurostatu wynika, że Polacy pracują tygodniowo średnio 40,5 godziny. To o 3 godziny więcej niż średnia w Unii Europejskiej i aż o 6 godziny więcej niż średnia na świecie.

- Są to osoby z wyższym wykształceniem, które rozwijają się zawodowo, prowadzą działalności gospodarcze i pracują absolutnie dłużej niż standardowe 8 godzin dziennie, często jest to między 10-11 godzin. Drugą taką grupą zawodową są pracownicy produkcyjni, pracownicy fizyczni w wielu branżach, którzy też pracują ponad 8 godzin i tutaj głównym motywatorem są pieniądze - wskazuje Anna Sudolska z Idea HR Group.

Dla porównania, na drugim końcu zestawienia są Holendrzy, którzy pracują aż o 7 godzin mniej niż Polacy. Następni są Niemcy z wynikiem 35 godzin tygodniowo

Średnia liczba przepracowanych godzin tygodniowoEurostat

Polska od lat zajmuje ostanie miejsca w badaniach europejskich, jeśli chodzi o zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. - Jesteśmy krajem rozwijającym. Jako obywatele, jako społeczeństwo, jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym. Badania pokazują, że z roku na rok rośnie poziom osób, które czują się wypalone zawodowo, które mają depresję - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

ZOBACZ TEŻ: W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Polacy dopiero się uczą, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne. Wysoka inflacja i nienadążające za nią podwyżki wynagrodzeń na pewno nie ułatwiają zachowania równowagi.

- Praca zawsze wpływa na życie, a życie na pracę. Trzeba to połączyć, ale nie ma takiego balansu, że można się odciąć - ocenia jedna z kobiet. - Mówi się dużo o work-life balance, natomiast niewiele w tym kierunku się robi realnie. Ten 5-dniowy (system pracy - przyp. red.) i 2 dni wypoczynku to jest trochę mało, jeżeli chce się pobyć z rodziną, mieć pasje i wypośrodkować pracę oraz życie osobiste - dodaje kolejna kobieta.

Majtkowski o czterodniowym tygodniu pracy
Majtkowski o czterodniowym tygodniu pracyTVN24 BiS

Więcej pracujemy, ale jesteśmy mniej wydajni

Na wypalenie zawodowe - według różnych badań - cierpi od 23 do nawet 35 procent pracujących Polaków. Jak podkreślają psycholodzy, jesteśmy narodem z dużymi aspiracjami, chcemy coraz więcej zarabiać, chcemy kupić mieszkanie, kupić samochód, dobrze zjeść, a to wszystko sporo kosztuje.

- Obowiązuje u nas taka kultura "dam radę", pewnego dramatycznego zwiększania obowiązków po to, żeby zarobić jak najwięcej, żeby mieć dużo i bezpiecznie - zaznacza dr hab. Tomasz Grzyb, psycholog z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

Nie mamy zatem problemu z nadgodzinami czy kolejnymi etatami. Pytanie tylko: jakim kosztem. - Oczywiście, możemy pracować przez 12 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu przez jakiś czas. Kłopot tylko w tym, że ten czas to kredyt, który na własnym organizmie zaciągamy. Kredyt to jest coś, co trzeba spłacać, czasami z bardzo wysokimi odsetkami - wskazuje Grzyb. CZYTAJ RÓWNIEŻ: Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Eksperci zwracają też uwagę na inne badania, które pokazują produktywność pracowników i tutaj nie wypadamy najlepiej.

- Jesteśmy bardziej zaangażowani w pracę zawodową, jeśli chodzi o ilość godzin spędzonych w firmie. Natomiast nie idzie to w parze z wydajnością. Na tle Unii Europejskiej nasza wydajność jest naprawdę kiepska, w związku z tym cały czas musimy pracować nad organizacją pracy, która pozwoli nam w przyszłości pracować trochę krócej - mówi Sudolska. - To, że braliśmy w pracy gigantyczne nadgodziny, będzie mało widoczne z perspektywy managerów, którzy nami zarządzają, natomiast bardzo widoczne z perspektywy dzieci, które zaniedbaliśmy - przypomina Grzyb.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po zwycięstwie kandydata republikanów opozycja w Sejmie entuzjastycznie skandowała "Donald Trump". Politycy koalicji rządzącej byli bardziej wstrzemięźliwi. Marszałek Sejmu i premier pogratulowali Trumpowi zwycięstwa. Minister spraw zagranicznych powiedział, że jest w kontakcie z ludźmi odpowiadającymi za politykę bezpieczeństwa w otoczeniu Donalda Trumpa. Amerykański ambasador nazwał prezydenta elekta "przyjacielem Polski i Polaków".

Co wygrana Trumpa oznacza dla Polski? Radosław Sikorski zapewnia, że jest w kontakcie z jego doradcami

Co wygrana Trumpa oznacza dla Polski? Radosław Sikorski zapewnia, że jest w kontakcie z jego doradcami

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej kandydatów na kandydata na prezydenta jest dwóch: Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski. Żaden tego nie ukrywa, obaj prowadzą wewnątrzpartyjną kampanię. Prawo i Sprawiedliwość wciąż prowadzi jedynie badania, ale do polityków, którzy są w grze, chce dołączyć Beata Szydło.

Kogo wystawi Tusk, a kogo Kaczyński? Droga kandydatów na kandydatów na prezydenta nie jest prosta

Kogo wystawi Tusk, a kogo Kaczyński? Droga kandydatów na kandydatów na prezydenta nie jest prosta

Źródło:
Fakty TVN

Amerykanie w wyborach prezydenckich postawili na Donalda Trumpa. Co ich przekonało? W kampanii akcentowanych było kilka wiodących kwestii, ale to gospodarka okazała się kluczem do sukcesu republikanina. Na Kamalę Harris częściej głosowali ci, dla których ważniejszy był stan demokracji i kwestie praw kobiet.

To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"

To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kto byłby lepszym prezydentem z punktu widzenia polskich interesów? Dyplomatycznie lepiej jest nie stawać po żadnej ze stron, bo najwyższym interesem Polski jest dobra i bliska współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, z każdym kolejnym amerykańskim prezydentem - zauważają eksperci. Taki pogląd zdaje się też reprezentować minister spraw zagranicznych i szef rządu. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość mówi otwarcie, kto jest pewniejszą kandydaturą dla Polski.

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wszyscy mówimy o taktyce, ale po prostu ta kadencja prezydenta Joe Bidena była niedobra. Amerykanie oceniają politykę ostatnich czterech lat jako porażkę - powiedział w TVN24 profesor Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych w latach 2018-2020. Jednocześnie ocenił, że "Kamala Harris dobrze wypadła na to, co mogła zrobić".

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Źródło:
TVN24

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Donald Trump wraca do Białego Domu, ale jego administracja będzie nowa. Już w kampanii widać było, że teraz grono współpracowników Trumpa zawęziło się do radykalnych zwolenników ruchu MAGA ("Make America Great Again"). Szarą eminencją po zmianie władzy w Waszyngtonie może stać się Elon Musk.

Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?

Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykańskie media analizują rozkład poparcia i w poszczególnych stanach, i w poszczególnych grupach wyborców. Media zagraniczne skupiają się na tym, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla światowej gospodarki i bezpieczeństwa.

Światowe media reagują na zwycięstwo Donalda Trumpa. "To zwycięstwo sposobu myślenia"

Światowe media reagują na zwycięstwo Donalda Trumpa. "To zwycięstwo sposobu myślenia"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS