"Każdego dnia żyję tymi zawodami". Polacy jadą na Igrzyska Niezwyciężonych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Sport stał się dla nich formą terapii. Polscy żołnierze i weterani gotowi na igrzyska w Kanadzie
Sport stał się dla nich formą terapii. Polscy żołnierze i weterani gotowi na igrzyska w Kanadzie
Paweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24
Sport stał się dla nich formą terapii. Polscy żołnierze i weterani gotowi na igrzyska w KanadziePaweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24

W sobotę w Kanadzie rozpoczną się siódme igrzyska Invictus Games - Igrzyska Niezwyciężonych. Wezmą w nich udział żołnierze i weterani, którzy podczas służby doznali uszczerbku na zdrowiu. Sport stał się dla nich formą terapii, ale i budowania jedności ponad flagami. Polskę reprezentować będzie 19-osobowa kadra. Przed odlotem zostali oficjalnie pożegnani.

"Jeden zespół, jedno serce" - z tym okrzykiem polscy żołnierze oraz weterani ruszają do Kanady na Igrzyska Niezwyciężonych, żeby tam dumą napawać rodaków i spełniać swoje sportowe ambicje. To, że i tym razem dadzą z siebie wszystko, swoim życiem już udowodnili. 

- Nasze radości już są naszą radością. Jestem wam bardzo wdzięczny za służbę dla Wojska Polskiego. Za to, co robiliście jako żołnierze, robicie jako żołnierze, bo żołnierzem się jest na całe życie, nawet jeżeli już mundur jest teraz zamieniony w strój sportowy - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej.

ZOBACZ TEŻ: Liczenie kroków czy liczenie aktywności w minutach? Eksperci postanowili sprawdzić, co jest korzystniejsze

W Vancouver i we Whistler Polskę reprezentować będzie 19 zawodników. Tuż przed odlotem spakowali jeszcze dawkę wsparcia od rodzin, przyjaciół i władz państwowych. 

- Cieszę się bardzo, że Polska i Wojsko Polskie ma takich żołnierzy, ma takich sportowców, którzy mimo różnego rodzaju przeciwności losu, mimo zmagania się z chorobami, są gotowi do tego, żeby dalej służyć i rywalizować z innymi - podkreśla Stanisław Wziątek, wiceminister obrony narodowej. 

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"
Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

W zawodach rywalizują obecni i byli żołnierze

Polska kadra do zawodów Invictus Games przygotowywała się od roku w wojskowych ośrodkach szkoleniowo-kondycyjnych w Zakopanem i Mrągowie. 

- Ćwiczyliśmy indywidualnie i zgrywaliśmy się zespołowo. Nasze doświadczenia ze zgrupowań przekuwaliśmy na ciężki trening w miejscach naszego zamieszkania, gdzie każdy z nas doskonalił swoje umiejętności indywidualne - informuje st. chor. sztab. Dariusz Gaweł, weteran, reprezentant Polski na zawodach Invictus Games.

To siódma edycja Invictus Games. W zawodach rywalizują obecni i byli żołnierze, którzy służąc w armii, doznali uszczerbku na zdrowiu. - Kiedy jesteśmy razem, czuję, że jestem widzialna, jestem kimś więcej niż niepełnosprawną osobą. Jestem niepełnosprawną osobą, która pasuje do tej układanki z niepełnosprawnych osób - wyznaje jedna z uczestniczek zawodów.

CZYTAJ TEŻ: Dzieli ich wojna, połączył sport. Głośne selfie "najbardziej znaczącym obrazem igrzysk"

Po raz pierwszy w programie zawodów, obok takich dyscyplin jak siatkówka na siedząco czy pływanie, znajdą się też konkurencje zimowe - narciarstwo biegowe i alpejskie, biathlon czy curling. 

- Każdego dnia żyję tymi zawodami. One sprawiają, że jestem lepszym człowiekiem, a to z kolei pomaga mi sprawiać, że inni stają się najlepszą wersją siebie - mówi kolejna z uczestniczek.

Aktywność fizyczna poprawia kondycję układu krążenia
Aktywność fizyczna poprawia kondycję układu krążeniaRuch jest bardzo ważnym elementem profilaktyki kardiologicznej i wydłuża życie. Osoby, które się nie ruszają żyją średnio 10-20 lat krócej. tvn24

"Chodzi o ducha niezwyciężonych"

O medale rywalizować będzie ponad 500 sportowców z 20 krajów. Jednak nie zdobywanie laurów jest tam najważniejsze. - Dla mnie istotne jest zbieranie złotych wspomnień. Widzę, jak ludzie uczestniczący w tych zawodach rozwijają się, są coraz lepsi. Medale to tylko bonus. Są świetne, ale tu chodzi o ducha niezwyciężonych - zaznacza uczestnik zawodów.

Invictus Games są częścią większej misji, której celem jest różnego rodzaju wsparcie weteranów i ich rodzin, często po traumatycznych przeżyciach. - Kiedy po raz pierwszy byłem na zgrupowaniu przed zawodami, zadzwoniłem do żony, a ona przez dwie minuty płakała. Przestraszyłem się, że coś złego się stało, a ona mi powiedziała: "podziękuj tam wszystkim za to, że sprawili, iż mam swojego męża z powrotem" - opowiada kolejny uczestnik.

ZOBACZ TEŻ: Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Kapral Jeff Becker służył między innymi w byłej Jugosławii i Afganistanie. Podczas misji został ranny. Kiedy wrócił do domu, nie był w stanie podnieść córki czy torby z zakupami. Cierpiał na zespół stresu pourazowego. Pomógł mu sport. Motywacją do codziennej rehabilitacji stał się dla niego start w Invictus Games. 

- Nie mam smartwatcha, fitbita ani tego typu rzeczy. Na ręce mam opaskę, która przypomina mi: hej, jest słonecznie, idź na spacer, ciągnij trochę tlenu do mózgu, spędź zdrowo czas z przyjaciółmi i rodziną - mówi Jeff Becker.

Pomysłodawcą, a dziś głównym patronem igrzysk jest książę Harry, który przez 10 lat służył w brytyjskiej armii. - Uśmiechy na twarzach zawodników dowodzą, dlaczego to robimy. Wyobraźcie sobie, gdy rodzina i przyjaciele wsiądą do autokaru, pojadą do Whistler i razem z zawodnikami spędzą piękny dzień, oddychając górskim powietrzem - podkreśla książę.

Zawody Invictus Games rozpoczną się w najbliższą sobotę, a podczas ceremonii otwarcia wystąpią między innymi Katy Perry i Chris Martin. Rywalizacja potrwa do 16 lutego. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS