"Każdego dnia żyję tymi zawodami". Polacy jadą na Igrzyska Niezwyciężonych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Sport stał się dla nich formą terapii. Polscy żołnierze i weterani gotowi na igrzyska w Kanadzie
Sport stał się dla nich formą terapii. Polscy żołnierze i weterani gotowi na igrzyska w Kanadzie
Paweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24
Sport stał się dla nich formą terapii. Polscy żołnierze i weterani gotowi na igrzyska w KanadziePaweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24

W sobotę w Kanadzie rozpoczną się siódme igrzyska Invictus Games - Igrzyska Niezwyciężonych. Wezmą w nich udział żołnierze i weterani, którzy podczas służby doznali uszczerbku na zdrowiu. Sport stał się dla nich formą terapii, ale i budowania jedności ponad flagami. Polskę reprezentować będzie 19-osobowa kadra. Przed odlotem zostali oficjalnie pożegnani.

"Jeden zespół, jedno serce" - z tym okrzykiem polscy żołnierze oraz weterani ruszają do Kanady na Igrzyska Niezwyciężonych, żeby tam dumą napawać rodaków i spełniać swoje sportowe ambicje. To, że i tym razem dadzą z siebie wszystko, swoim życiem już udowodnili. 

- Nasze radości już są naszą radością. Jestem wam bardzo wdzięczny za służbę dla Wojska Polskiego. Za to, co robiliście jako żołnierze, robicie jako żołnierze, bo żołnierzem się jest na całe życie, nawet jeżeli już mundur jest teraz zamieniony w strój sportowy - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej.

ZOBACZ TEŻ: Liczenie kroków czy liczenie aktywności w minutach? Eksperci postanowili sprawdzić, co jest korzystniejsze

W Vancouver i we Whistler Polskę reprezentować będzie 19 zawodników. Tuż przed odlotem spakowali jeszcze dawkę wsparcia od rodzin, przyjaciół i władz państwowych. 

- Cieszę się bardzo, że Polska i Wojsko Polskie ma takich żołnierzy, ma takich sportowców, którzy mimo różnego rodzaju przeciwności losu, mimo zmagania się z chorobami, są gotowi do tego, żeby dalej służyć i rywalizować z innymi - podkreśla Stanisław Wziątek, wiceminister obrony narodowej. 

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"
Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

W zawodach rywalizują obecni i byli żołnierze

Polska kadra do zawodów Invictus Games przygotowywała się od roku w wojskowych ośrodkach szkoleniowo-kondycyjnych w Zakopanem i Mrągowie. 

- Ćwiczyliśmy indywidualnie i zgrywaliśmy się zespołowo. Nasze doświadczenia ze zgrupowań przekuwaliśmy na ciężki trening w miejscach naszego zamieszkania, gdzie każdy z nas doskonalił swoje umiejętności indywidualne - informuje st. chor. sztab. Dariusz Gaweł, weteran, reprezentant Polski na zawodach Invictus Games.

To siódma edycja Invictus Games. W zawodach rywalizują obecni i byli żołnierze, którzy służąc w armii, doznali uszczerbku na zdrowiu. - Kiedy jesteśmy razem, czuję, że jestem widzialna, jestem kimś więcej niż niepełnosprawną osobą. Jestem niepełnosprawną osobą, która pasuje do tej układanki z niepełnosprawnych osób - wyznaje jedna z uczestniczek zawodów.

CZYTAJ TEŻ: Dzieli ich wojna, połączył sport. Głośne selfie "najbardziej znaczącym obrazem igrzysk"

Po raz pierwszy w programie zawodów, obok takich dyscyplin jak siatkówka na siedząco czy pływanie, znajdą się też konkurencje zimowe - narciarstwo biegowe i alpejskie, biathlon czy curling. 

- Każdego dnia żyję tymi zawodami. One sprawiają, że jestem lepszym człowiekiem, a to z kolei pomaga mi sprawiać, że inni stają się najlepszą wersją siebie - mówi kolejna z uczestniczek.

Aktywność fizyczna poprawia kondycję układu krążenia
Aktywność fizyczna poprawia kondycję układu krążeniaRuch jest bardzo ważnym elementem profilaktyki kardiologicznej i wydłuża życie. Osoby, które się nie ruszają żyją średnio 10-20 lat krócej. tvn24

"Chodzi o ducha niezwyciężonych"

O medale rywalizować będzie ponad 500 sportowców z 20 krajów. Jednak nie zdobywanie laurów jest tam najważniejsze. - Dla mnie istotne jest zbieranie złotych wspomnień. Widzę, jak ludzie uczestniczący w tych zawodach rozwijają się, są coraz lepsi. Medale to tylko bonus. Są świetne, ale tu chodzi o ducha niezwyciężonych - zaznacza uczestnik zawodów.

Invictus Games są częścią większej misji, której celem jest różnego rodzaju wsparcie weteranów i ich rodzin, często po traumatycznych przeżyciach. - Kiedy po raz pierwszy byłem na zgrupowaniu przed zawodami, zadzwoniłem do żony, a ona przez dwie minuty płakała. Przestraszyłem się, że coś złego się stało, a ona mi powiedziała: "podziękuj tam wszystkim za to, że sprawili, iż mam swojego męża z powrotem" - opowiada kolejny uczestnik.

ZOBACZ TEŻ: Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Kapral Jeff Becker służył między innymi w byłej Jugosławii i Afganistanie. Podczas misji został ranny. Kiedy wrócił do domu, nie był w stanie podnieść córki czy torby z zakupami. Cierpiał na zespół stresu pourazowego. Pomógł mu sport. Motywacją do codziennej rehabilitacji stał się dla niego start w Invictus Games. 

- Nie mam smartwatcha, fitbita ani tego typu rzeczy. Na ręce mam opaskę, która przypomina mi: hej, jest słonecznie, idź na spacer, ciągnij trochę tlenu do mózgu, spędź zdrowo czas z przyjaciółmi i rodziną - mówi Jeff Becker.

Pomysłodawcą, a dziś głównym patronem igrzysk jest książę Harry, który przez 10 lat służył w brytyjskiej armii. - Uśmiechy na twarzach zawodników dowodzą, dlaczego to robimy. Wyobraźcie sobie, gdy rodzina i przyjaciele wsiądą do autokaru, pojadą do Whistler i razem z zawodnikami spędzą piękny dzień, oddychając górskim powietrzem - podkreśla książę.

Zawody Invictus Games rozpoczną się w najbliższą sobotę, a podczas ceremonii otwarcia wystąpią między innymi Katy Perry i Chris Martin. Rywalizacja potrwa do 16 lutego. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS