"Wyraźny komunikat dla Putina i Kim Dzong Una". Pokojowa Nagroda Nobla odebrana

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Pokojowa Nagroda Nobla odebrana. "Wyraźny i bezpośredni komunikat dla Putina i Kim Dzong Una"
Pokojowa Nagroda Nobla odebrana. "Wyraźny i bezpośredni komunikat dla Putina i Kim Dzong Una"
Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24
Pokojowa Nagroda Nobla odebrana. "Wyraźny i bezpośredni komunikat dla Putina i Kim Dzong Una"Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24

- Nie sądzę, aby prezydent Putin kiedykolwiek naprawdę rozumiał, czym jest broń nuklearna - powiedział przedstawiciel organizacji Nihon Hidankyo, która jest tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Japońska organizacja ocalałych po atakach atomowych na Hiroszimę i Nagasaki od dekad walczy o świat wolny od broni nuklearnej i we wtorek za te starania odebrała w Oslo nagrodę. Norweski Komitet Noblowski ocenia, że to wiadomość dla Władmira Putina i Kim Dzong Una.

Bomby atomowe miały zmusić Japonię do natychmiastowej kapitulacji, a świat przeraziły tym, jaką sieją destrukcję. Hiroszima, 6 sierpnia 1945 roku - to było pierwsze w historii ludzkości użycie tego rodzaju broni w konflikcie zbrojnym. Trzy dni później na Nagasaki spadła druga amerykańska bomba atomowa. Od blisko 80 lat trwają zabiegi, żeby nikt już więcej po tę broń nie sięgnął.

- Głęboko wierzę, że broń nuklearna nie może chronić życia ani mienia. Obrona nie polega na ochronie terytorium, lecz na cenieniu i wzbogacaniu życia ludzi. Z tego powodu uważam, że użycie broni nuklearnej jest niedopuszczalne - mówi Terumi Tanaka, przedstawiciel organizacji Nihon Hidankyo.

Pokojowa Nagroda Nobla 2024 dla organizacji Nihon Hidankyo
Pokojowa Nagroda Nobla 2024 dla organizacji Nihon HidankyoTVN24

Walczą o świat wolny od broni nuklearnej

Terumi Tanaka miał 13 lat, kiedy bomba atomowa zrównała z ziemią Nagasaki. Wraz z innymi ocalałymi działa w organizacji Nihon Hidankyo. Za wysiłki na rzecz świata wolnego od broni jądrowej w Oslo wręczono im tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla. Norweski Komitet Noblowski mówi wprost: laureatami są oni, ale adresaci tej decyzji to Kim Dzong Un i Władimir Putin.

- To nie jest zakamuflowana wiadomość. To wyraźny i bezpośredni komunikat dla Putina i Kim Dzong Una, że grożenie ludzkości użyciem broni atomowej jest haniebnie i nigdy nie powinno mieć miejsca w cywilizowanym i tak doświadczonym świecie - podkreśla Jørgen Watne Frydnes, przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

ZOBACZ TEŻ: Pociski nuklearne i 32 cele. "Tajna prezentacja" dla rosyjskich oficerów

Władimir Putin po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę próbuje zastraszać zachodnich sojuszników Kijowa. - Z jakiegoś powodu Zachód wierzy, że Rosja nigdy nie użyje broni nuklearnej. Mamy doktrynę nuklearną, spójrzcie, co ona mówi. Jeśli czyjeś działania zagrażają naszej suwerenności i integralności terytorialnej, możemy wtedy użyć wszelkich środków, którymi dysponujemy - mówił rosyjski przywódca 5 czerwca tego roku.

Sikorski: Putin ma znacznie słabsze karty, niż udaje
Sikorski: Putin ma znacznie słabsze karty, niż udaje TVN24

Zmiana rosyjskiej doktryny nuklearnej

Trzy tygodnie temu Putin podpisał aktualizację rosyjskiej doktryny jądrowej, która obniża deklarowany próg użycia broni atomowej i wymienia dodatkowe sytuacje, którymi Moskwa może usprawiedliwić sięgnięcie do arsenału nuklearnego.

- Nie sądzę, żeby prezydent Putin kiedykolwiek naprawdę rozważał lub rozumiał, czym jest broń nuklearna i jakim rodzajem amunicji jest wobec ludzi. Największym wyzwaniem jest to, jak możemy zmienić jego sposób myślenia i czy możemy to osiągnąć - powiedział Terumi Tanaka.

Patrząc na to, jak Putin rujnuje Ukrainę, trudno się spodziewać, żeby przemówiły do niego obrazy II wojny światowej i skutki wybuchów atomowych.

Hiroszima przed zbombardowaniem (po prawej) i po nim (po lewej). Zdjęcia lotniczeWikipedia/ibiblio.org (centerforthepublicdomain.org)

Bomba "Little Boy" wybuchła ponad 500 metrów nad Hiroszimą. 90 procent miasta natychmiast legło w gruzach. W kilka sekund zginęło 80 tysięcy mieszkańców. Temperatura sięgnęła 3500 stopni Celsjusza. Gruzy i ludzie stanęli w płomieniach. Niektórzy, nie mogąc znieść skutków ataku, popełniali samobójstwa. Część szacunków mówi, że łącznie w Hiroszimie i Nagasaki - bezpośrednio na skutek ataku oraz z powodu choroby popromiennej - zginąć mogło nawet 400 tysięcy osób.

CZYTAJ TAKŻE: Konflikt jądrowy? Pięć miliardów ofiar

- Mimo że obecna sytuacja w zakresie broni nuklearnej ewoluuje, a nawet ulega pogorszeniu, mam nadzieję, że ta nagroda doprowadzi nas do poprawy i postępu, by osiągnąć przełomowe decyzje - podkreślił Terumi Tanaka.

Szacuje się, że na świecie obecnie jest ponad 12 tysięcy głowic jądrowych. 90 procent z nich jest w rękach Moskwy i Waszyngtonu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JAVAD PARSA

Pozostałe wiadomości

- Zastaliśmy ten projekt opóźniony i prowadzony bardzo źle - powiedział "Faktom" TVN wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Po ustaleniach dziennikarek "Czarno na białym" Katarzyny Lazzeri i Olgi Orzechowskiej pytaliśmy, jak to możliwe, że kupując proste urządzenie za 150 złotych, można zatrzymywać pociągi.

Polskie pociągi podatne na paraliż. Wiceminister: program modernizacji był źle prowadzony

Polskie pociągi podatne na paraliż. Wiceminister: program modernizacji był źle prowadzony

Źródło:
Fakty TVN

Inicjatywa była spontaniczna, z dużą dozą entuzjazmu i zaangażowania. W kilka godzin zrobiliśmy w "Faktach" swoją Szlachetną Paczkę. Wybraliśmy rodzinę, zebraliśmy pieniądze, zrobiliśmy zakupy i zawieźliśmy na miejsce. Na pomoc wciąż czeka kilkaset rodzin, a finał akcji już w ten weekend.

Wystarczy kilka godzin, by "mieć wpływ". Redakcja "Faktów" przygotowała swoją Szlachetną Paczkę

Wystarczy kilka godzin, by "mieć wpływ". Redakcja "Faktów" przygotowała swoją Szlachetną Paczkę

Źródło:
Fakty TVN

10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Obrońcy tych praw przypominają o losie Andrzeja Poczobuta. Dziennikarz i działacz mniejszości polskiej nadal jest więziony przez białoruski reżim Alaksandra Łukaszenki. 

Poczobut wciąż więziony przez reżim Łukaszenki. "Próbują go złamać na wszelkie sposoby"

Poczobut wciąż więziony przez reżim Łukaszenki. "Próbują go złamać na wszelkie sposoby"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

472 rodziny wciąż czekają na swojego darczyńcę. Wystarczy wejść na stronę internetową szlachetnapaczka.pl i wybrać rodzinę, której chcemy pomóc. Paczkę możemy przygotować wspólnie, z rodziną czy przyjaciółmi. Najważniejsze, żeby wszystkie potrzebujące rodziny otrzymały wsparcie.

Marzą o ciepłych butach, kurtce, nowej pościeli. Czekają na weekend cudów

Marzą o ciepłych butach, kurtce, nowej pościeli. Czekają na weekend cudów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie ma w przepisach karnych takiego sformułowania, czy takich wyjątków, że jak jesteś chory, to unikasz odpowiedzialności - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Nowej Lewicy Tomasz Trela. Komentował sprawę posła PiS Marcina Romanowskiego, któremu zarzuca się szereg przestępstw i który ma trafić do tymczasowego aresztu. Europoseł KO Krzysztof Brejza ocenił, że "państwo odzyskuje sprawczość".

"Nie ma w przepisach sformułowania, że jak jesteś chory, to unikasz odpowiedzialności"

"Nie ma w przepisach sformułowania, że jak jesteś chory, to unikasz odpowiedzialności"

Źródło:
TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Baszara al-Asada już nie ma w Syrii, ale uwięzieni przez niego ludzie mogą zostać pogrzebani żywcem. Ich rodziny ścigają się z czasem, by dotrzeć do więzienia Sednaya - zwanego "ludzką rzeźnią" - i odnaleźć bliskich. Zamknięto tam tysiące ludzi, po wielu ślad zaginął. Walczą o każdą minutę, zanim więźniowie umrą z pragnienia lub braku powietrza.

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już drugi strajk ostrzegawczy pracowników Volkswagena w Niemczech zakończył się bez porozumienia. Pracownicy fabryk nie chcą zgodzić się na redukcję wynagrodzeń i cięcie etatów. Co najwyżej na zamrożenie podwyżek, ale dopiero tych, które w przyszłości zostałyby wynegocjowane. To niejedyna niemiecka firma, która tnie koszty. Kanclerz Niemiec tuż przed wyborami proponuje program pomocowy.

Zaostrza się konflikt w zakładach motoryzacyjnego giganta. Kanclerz ma propozycję

Zaostrza się konflikt w zakładach motoryzacyjnego giganta. Kanclerz ma propozycję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS