"Wyraźny komunikat dla Putina i Kim Dzong Una". Pokojowa Nagroda Nobla odebrana

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Pokojowa Nagroda Nobla odebrana. "Wyraźny i bezpośredni komunikat dla Putina i Kim Dzong Una"
Pokojowa Nagroda Nobla odebrana. "Wyraźny i bezpośredni komunikat dla Putina i Kim Dzong Una"
Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24
Pokojowa Nagroda Nobla odebrana. "Wyraźny i bezpośredni komunikat dla Putina i Kim Dzong Una"Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24

- Nie sądzę, aby prezydent Putin kiedykolwiek naprawdę rozumiał, czym jest broń nuklearna - powiedział przedstawiciel organizacji Nihon Hidankyo, która jest tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Japońska organizacja ocalałych po atakach atomowych na Hiroszimę i Nagasaki od dekad walczy o świat wolny od broni nuklearnej i we wtorek za te starania odebrała w Oslo nagrodę. Norweski Komitet Noblowski ocenia, że to wiadomość dla Władmira Putina i Kim Dzong Una.

Bomby atomowe miały zmusić Japonię do natychmiastowej kapitulacji, a świat przeraziły tym, jaką sieją destrukcję. Hiroszima, 6 sierpnia 1945 roku - to było pierwsze w historii ludzkości użycie tego rodzaju broni w konflikcie zbrojnym. Trzy dni później na Nagasaki spadła druga amerykańska bomba atomowa. Od blisko 80 lat trwają zabiegi, żeby nikt już więcej po tę broń nie sięgnął.

- Głęboko wierzę, że broń nuklearna nie może chronić życia ani mienia. Obrona nie polega na ochronie terytorium, lecz na cenieniu i wzbogacaniu życia ludzi. Z tego powodu uważam, że użycie broni nuklearnej jest niedopuszczalne - mówi Terumi Tanaka, przedstawiciel organizacji Nihon Hidankyo.

Pokojowa Nagroda Nobla 2024 dla organizacji Nihon Hidankyo
Pokojowa Nagroda Nobla 2024 dla organizacji Nihon HidankyoTVN24

Walczą o świat wolny od broni nuklearnej

Terumi Tanaka miał 13 lat, kiedy bomba atomowa zrównała z ziemią Nagasaki. Wraz z innymi ocalałymi działa w organizacji Nihon Hidankyo. Za wysiłki na rzecz świata wolnego od broni jądrowej w Oslo wręczono im tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla. Norweski Komitet Noblowski mówi wprost: laureatami są oni, ale adresaci tej decyzji to Kim Dzong Un i Władimir Putin.

- To nie jest zakamuflowana wiadomość. To wyraźny i bezpośredni komunikat dla Putina i Kim Dzong Una, że grożenie ludzkości użyciem broni atomowej jest haniebnie i nigdy nie powinno mieć miejsca w cywilizowanym i tak doświadczonym świecie - podkreśla Jørgen Watne Frydnes, przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

ZOBACZ TEŻ: Pociski nuklearne i 32 cele. "Tajna prezentacja" dla rosyjskich oficerów

Władimir Putin po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę próbuje zastraszać zachodnich sojuszników Kijowa. - Z jakiegoś powodu Zachód wierzy, że Rosja nigdy nie użyje broni nuklearnej. Mamy doktrynę nuklearną, spójrzcie, co ona mówi. Jeśli czyjeś działania zagrażają naszej suwerenności i integralności terytorialnej, możemy wtedy użyć wszelkich środków, którymi dysponujemy - mówił rosyjski przywódca 5 czerwca tego roku.

Sikorski: Putin ma znacznie słabsze karty, niż udaje
Sikorski: Putin ma znacznie słabsze karty, niż udaje TVN24

Zmiana rosyjskiej doktryny nuklearnej

Trzy tygodnie temu Putin podpisał aktualizację rosyjskiej doktryny jądrowej, która obniża deklarowany próg użycia broni atomowej i wymienia dodatkowe sytuacje, którymi Moskwa może usprawiedliwić sięgnięcie do arsenału nuklearnego.

- Nie sądzę, żeby prezydent Putin kiedykolwiek naprawdę rozważał lub rozumiał, czym jest broń nuklearna i jakim rodzajem amunicji jest wobec ludzi. Największym wyzwaniem jest to, jak możemy zmienić jego sposób myślenia i czy możemy to osiągnąć - powiedział Terumi Tanaka.

Patrząc na to, jak Putin rujnuje Ukrainę, trudno się spodziewać, żeby przemówiły do niego obrazy II wojny światowej i skutki wybuchów atomowych.

Hiroszima przed zbombardowaniem (po prawej) i po nim (po lewej). Zdjęcia lotniczeWikipedia/ibiblio.org (centerforthepublicdomain.org)

Bomba "Little Boy" wybuchła ponad 500 metrów nad Hiroszimą. 90 procent miasta natychmiast legło w gruzach. W kilka sekund zginęło 80 tysięcy mieszkańców. Temperatura sięgnęła 3500 stopni Celsjusza. Gruzy i ludzie stanęli w płomieniach. Niektórzy, nie mogąc znieść skutków ataku, popełniali samobójstwa. Część szacunków mówi, że łącznie w Hiroszimie i Nagasaki - bezpośrednio na skutek ataku oraz z powodu choroby popromiennej - zginąć mogło nawet 400 tysięcy osób.

CZYTAJ TAKŻE: Konflikt jądrowy? Pięć miliardów ofiar

- Mimo że obecna sytuacja w zakresie broni nuklearnej ewoluuje, a nawet ulega pogorszeniu, mam nadzieję, że ta nagroda doprowadzi nas do poprawy i postępu, by osiągnąć przełomowe decyzje - podkreślił Terumi Tanaka.

Szacuje się, że na świecie obecnie jest ponad 12 tysięcy głowic jądrowych. 90 procent z nich jest w rękach Moskwy i Waszyngtonu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JAVAD PARSA

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS