Pieniądze za udział w spotkaniu z ministrem sprawiedliwości? Solidarna Polska zaprzecza

Pieniądze za udział w spotkaniu z ministrem sprawiedliwości? Solidarna Polska zaprzecza
Pieniądze za udział w spotkaniu z ministrem sprawiedliwości? Solidarna Polska zaprzecza
Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu
Pieniądze za udział w spotkaniu z ministrem sprawiedliwości? Solidarna Polska zaprzeczaKatarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu

1000 złotych mieli otrzymać za udział w spotkaniu ze Zbigniewem Ziobrą druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. W internecie pojawiły się potwierdzające to wpisy. Prezes Solidarnej Polski w okręgu elbląskim przekonuje jednak, że nikt nie dostał pieniędzy za przyjazd na spotkanie.

Politycy różnych opcji objeżdżają kraj. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro w poniedziałek odwiedził Elbląg. - Konsekwentnie spotykam się z mieszkańcami rożnych polskich miast, miejscowości. W tym wypadku ze strażakami, którzy otrzymali pomoc z Funduszu Sprawiedliwości. Analizuję, w jaki sposób wykorzystują ten sprzęt do ratowania ludzkiego zdrowia, życia - mówił Zbigniew Ziobro.

Ale to nie przez te ministerialną pomoc dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej o wizycie w Elblągu zrobiło się głośno. W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie SMS-ów, jakie jeden z druhów miał wysyłać do swoich kolegów i namawiać ich w nich do udziału w zaplanowanych spotkaniach z ministrem Ziobrą. Jednostki, których przedstawiciele stawiliby się na dwóch, miały za to otrzymać po tysiąc złotych z resortowych środków.

Wpis na portalu Twitter@WcisloMarta | Twitter

- Zwaliło mnie to z nóg. Dlatego postanowiłam to upublicznić. Nie mam nic przeciwko wspieraniu Ochotniczych Straży Pożarnych za ich pracę, ale jestem absolutnie przeciwna wspieraniu spotkań politycznych przez ministerstwo za pieniądze publiczne - mówi posłanka Marta Wcisło z PO.

- Jak już myślałem, że osiągnęli dno, to oni przyprowadzili pogłębiarkę i kopią dalej - ocenia wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL.

Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski w informacje o płaceniu za udział w spotkaniach nie wierzy. - Słyszałem o płaceniu za głosy wyborcze, natomiast za przybywanie? Nie musimy. Przyjdą ludzie, kto chce - przekonuje Cymański.

Kto za to zapłacił?

Czy strażakom ochotnikom oferowano pieniądze? Spory o to trwały do momentu rozpoczęcia spotkania w elbląskiej bibliotece. Niektórzy z uczestników zostali na spotkanie przywiezieni podstawionym autokarem. Tu trzeba zadać kolejne pytanie - kto za to zapłacił? - Autokar został zasponsorowany z pieniędzy urzędu gminy w Godkowie - przekonuje Mateusz Zabłocki, naczelnik OSP Godkowo.

Wójt gminy zaprzecza, by autobus przywiózł uczestników politycznego spotkania za publiczne pieniądze. - Pośredniczyliśmy w zamówieniu autobusu, bo formalnie rzecz biorąc my musieliśmy zorganizować objazd po jednostkach - wyjaśnia Andrzej Bondaruk, wójt gminy Godkowo.

Według wójta koszty pokrył prezes Solidarnej Polski w okręgu elbląskim, jednocześnie rzecznik Lasów Państwowych i wiceprezes zarządu OSP powiatu elbląskiego Michał Gzowski. - Nieprawdą jest, że ktokolwiek dostał jakiekolwiek pieniądze za przyjazd na dzisiejsze spotkanie, które jest imprezą czy też spotkaniem, związanym z działalnością partyjną - zapewnia Gzowski.

Planu partyjnej wizyty w Elblągu nie udało się zrealizować. Pierwsze spotkanie z druhami nie odbyło się wcale, na drugim zabrakło ministra Ziobry.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS