Co zmieniła tragedia w Koszalinie? "Polskie escape roomy wyznaczają trendy w zakresie bezpieczeństwa i jakości"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Co zmieniła tragedia w Koszalinie? "Polskie escape roomy wyznaczają trendy w zakresie bezpieczeństwa i jakości"
Co zmieniła tragedia w Koszalinie? "Polskie escape roomy wyznaczają trendy w zakresie bezpieczeństwa i jakości"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Co zmieniła tragedia w Koszalinie? "Polskie escape roomy wyznaczają trendy w zakresie bezpieczeństwa i jakości"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Ta tragedia wstrząsnęła całą Polską. Pięć nastolatek zginęło w czasie pożaru w koszalińskim escape roomie. Do zdarzenia doszło na początku 2019 roku. W drugiej połowie listopada w tej sprawie zapadł wyrok. Na dwa lata pozbawienia wolności zostali skazani organizator i pracownik pokoju zagadek. Na rok w zawieszeniu - matka i babcia, które pomagały w biznesie. Kara jest rażąco niska - twierdzą rodzice zmarłych dziewczynek i zapowiadają apelację. Czy i jakie wnioski zostały wyciągnięte z tej tragedii w ciągu ostatnich pięciu lat?

Escape room to gra zespołowa na czas. Wszyscy uczestnicy w jednym pomieszczeniu spędzają nawet półtorej godziny.

- Polska branża escape roomów jest chyba najlepiej skontrolowaną branżą rozrywkową w kraju. Mało tego, polskie escape roomy wyznaczają trendy w zakresie bezpieczeństwa i jakości - mówi Sebastian Piepióra ze Stowarzyszenia Właścicieli Escape Roomów, właściciel escape roomu w Gdańsku.

Zasady bezpieczeństwa zostały wprowadzone w 2019 roku po tragicznym pożarze w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastolatek. Julia, Karolina, Wiktoria, Małgorzata i Amelia świętowały urodziny jednej z nich. Były w pokoju "Mrok", kiedy w sąsiednim pomieszczeniu pojawił się ogień wywołany awarią gazowego grzejnika. Znalazły się w pułapce, bo w drzwiach nie było klamki, a jedyne okno było zabite płytą i zakratowane. Pracownik wyszedł, a kiedy wrócił, było już za późno na ratunek. Dziewczyny zmarły w wyniku zatrucia czadem.

ZOBACZ TEŻ: Śmierć pięciu nastolatek w escape roomie. Śledztwo rodziców i wyrok sądu. "Żenująco niski" W drugiej połowie listopada w tej sprawie zapadł wyrok. Na dwa lata pozbawienia wolności zostali skazani organizator i pracownik pokoju zagadek. Na rok w zawieszeniu matka i babcia, które pomagały w biznesie Miłoszowi S.

- Rażąco niska kara. Powtórzę jeszcze raz: rażąco. Nieadekwatna do stopnia winy - ocenia pełnomocniczka rodziców nastolatek, adwokat Grażyna Psiuch. Dlatego rodzice zmarłych dziewczynek będą składać apelacje.

- Chciałabym, żeby żaden rodzic, dla którego dziecko jest wartością największą, a tak było dla nas, już nigdy nie musiał przeżywać tego co my - mówi Anna Barabas, matka Karoliny.

 W całej Polsce ruszyły kontrole. "Nieprawidłowości były liczne"

Zdaniem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Właścicieli Escape Roomów po tej tragedii wszyscy wyciągnęli wnioski.

- Budynek, czy mieszkalny, handlowy, usługowy, rozrywkowy czy np. magazynowy, musi spełniać szereg przepisów bezpieczeństwa, zarówno budowlanych, jak i przeciwpożarowych - wskazuje st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

- Do 2019 roku nie istniały żadne przepisy, które by regulowały taką specyficzną działalność, jaką są escape roomy. Mało tego, zdarzało się, że straż nawet odmawiała kontroli - wskazuje Sebastian Piepióra.

Po tym, co się wydarzyło, w całej Polsce ruszyły kontrole takich obiektów. Ponad 60 escape roomów strażacy kazali zamknąć. Prawie połowa nie spełniała wymogów i stanowiła potencjalne zagrożenie dla ich uczestników.

- Te nieprawidłowości były liczne, praktycznie w każdym escape roomie znaleziono niedociągnięcia związane z ewakuacją lub z instalacjami - przekazuje Karol Kierzkowski.

Co się zmieniło?

Teraz w takich obiektach rozrywki przede wszystkim musi być jasno i czytelnie wyznaczona droga ewakuacji.

- Właściciele, zarządca obiektu mają obowiązek przeprowadzania ewakuacji przed rozpoczęciem działalności, a także co dwa lata - informuje Karol Kierzkowski.

Pokoje są monitorowane. Nad bezpieczeństwem gry cały czas czuwa pracownik obsługi, który nie może opuścić swojego stanowiska pracy, dopóki w środku ktoś jest. - Po to są kamery, żebyśmy widzieli, co w tych pokojach się dzieje, jak sobie radzi grupa, żeby im nie tylko podpowiadać, ale też sprawdzić, czy wszystko w tych pokojach jest okej i czy uczestnicy też nie łamią regulaminu - wskazuje Karolina Stawiszyńska z Tkalni Zagadek w Łodzi.

"Rażąco niska kara" w procesie w sprawie pożaru w escape roomie
"Rażąco niska kara" w procesie w sprawie pożaru w escape roomieJan Błaszkowski/Fakty TVN

Z regulaminem każdy uczestnik musi zapoznać się przed wejściem. Obowiązkowo. Dzieci wchodzą tylko pod opieką dorosłych.

- Uczestnik, który źle się poczuje lub po prostu chce zakończyć grę, on w każdej chwili, nawet bez informowania obsługi o tym, może opuścić ten pokój, otwierając drzwi, naciskając klamkę - wskazuje Karolina Stawiszyńska.

- Po zmianie przepisów część pokojów jest na stałe otwarte. Można po prostu wyjść naciskając klamkę - dodaje Sebastian Piepióra.

"Świadomość właścicieli tego typu obiektów znacznie wzrosła"

W szczecińskim escape roomie trzeba nacisnąć przycisk, żeby znaleźć się na zewnątrz. Dodatkowo z uczestnikami jest cały czas kontakt.

- Zdarzały się sytuacje, że komuś było za gorąco, zbyt zimno czy ktoś potrzebował natychmiast z toalety, zawsze wtedy jest możliwość zawołania nas przez krótkofalówkę - mówi Joanna Fijałkowska z Escape Roomu w Szczecinie.

CZYTAJ TAKŻE: Koszalin. W pożarze escape roomu zginęło pięć 15-latek, ruszył proces. Oskarżony: to moja osobista Golgota To, czy właściciele przestrzegają przepisów, kontroluje straż pożarna. - Raz na jakiś czas mamy kontrole takie sprawdzające, czy nadal te wymogi, które powinniśmy spełniać, spełniamy - wskazuje Joanna Fijałkowska.

- Są to zdecydowanie bezpieczne teraz miejsca, ale wiąże się to z tym, że świadomość właścicieli tego typu obiektów znacznie wzrosła - podsumowuje Karol Kierzkowski.

Pokoje zagadek to coraz bardziej popularna forma rozrywki. W Polsce jest ich ponad pół tysiąca.

- W Polsce są organizowane mistrzostwa świata w escape roomach - zauważa Sebastian Piepióra.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS