Odejścia, wewnętrzne intrygi i słowne wymiany ciosów. Czym skończy się kryzys w Prawie i Sprawiedliwości?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Odejścia, wewnętrzne intrygi i słowne wymiany ciosów. Czym skończy się kryzys w Prawie i Sprawiedliwości?
Odejścia, wewnętrzne intrygi i słowne wymiany ciosów. Czym skończy się kryzys w Prawie i Sprawiedliwości?
Jan Piotrowski/Fakty po Południu TVN24
Odejścia, wewnętrzne intrygi i słowne wymiany ciosów. Czym skończy się kryzys w Prawie i Sprawiedliwości?Jan Piotrowski/Fakty po Południu TVN24

Choć bunt w małopolskim sejmiku przygasł, to wciąż widoczny jest kryzys przywództwa Jarosława Kaczyńskiego w Prawie i Sprawiedliwości. Pojawiają się kolejne wypowiedzi - i to znaczących polityków - o pęknięciach wewnątrz partii. Były minister w rządzie PiS i wieloletni poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski mówi, że czas na zmianę i chce tworzyć na prawicy nowe ugrupowanie. 

Oto kolejny cios w wymianie między politykami byłego obozu rządzącego. - Błaszczak zawsze był takim prymusem i wręcz słowo w słowo powtarzał to, co mu napisałem, żeby powtarzał. I to były chyba ostatnie mądre słowa, które pan przewodniczący Błaszczak powiedział - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

Wcześniej szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak skrytykował polityczne ambicje Mastalerka i stwierdził, że ten nigdy nic w polityce nie zbudował. - Współczuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Współczuję, skoro ma takiego współpracownika. Naprawdę bardzo duże wyzwanie przed panem prezydentem - powiedział Mariusz Błaszczak.

ZOBACZ WIĘCEJ: Mastalerek krytykuje Błaszczaka. Były szef MON "współczuje prezydentowi"

Między najbliższym człowiekiem prezydenta a najbliższym człowiekiem prezesa PiS iskrzy od dawna.

Podobnie iskrzy w całej partii po wydarzeniach w małopolskim sejmiku, gdzie o miejsca w zarządzie województwa walczyły trzy frakcje: Ryszarda Terleckiego, Beaty Szydło i Andrzeja Dudy. Mimo próśb i gróźb człowieka, do którego w partii zawsze należało ostatnie słowo, forsowany przez niego kandydat pięć razy przegrał. Zgłoszono nowego, a rozłamowcy, mimo zawieszenia w partii, utrzymali swoje wpływy. 

- To nie jest kompromis polegający na tym, że ja o tym, co się działo i co niektórzy ludzie robili, zapomniałem. Nie zapomniałem - przyznał Jarosław Kaczyński.

- Dla mnie bardzo ważne i dużym wyróżnieniem było to, że moja osoba była rekomendowana przez pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Została zaakceptowana przez radnych sejmiku województwa małopolskiego i wynik głosowania jest dla mnie zadowalający - mówi Łukasz Smółka, nowy marszałek województwa małopolskiego.

Po pięciu podejściach w końcu wybrano marszałka Małopolski. Jarosław Kaczyński przegrał ze swoimi dołami
Po pięciu podejściach w końcu wybrano marszałka Małopolski. Jarosław Kaczyński przegrał ze swoimi dołamiJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Wewnętrzny spór

To, co nowego marszałka cieszy, dla innych jest potwarzą. Zwłaszcza dla byłego wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który w gorzkim wpisie w mediach społecznościowych pisze o ludziach zdolnych do każdej intrygi, których utrzymanie na listach PiS miało być oczywistym błędem, a ich szantaż okazał się skuteczny.

To nie pierwszy raz, kiedy Terlecki zabiera głos w sprawie sytuacji w sejmiku. Podczas jednej z sesji nadzwyczajnych głośno komentował zgłoszoną przez wicemarszałka Józefa Gawrona (PiS) kandydaturę radnego, byłego wojewody małopolskiego, wiceszefa Kancelarii Prezydenta Piotra Ćwika. Terlecki nazwał wtedy Gawrona "trollem". - Takie słowa tutaj są zupełnie nie na miejscu. Zresztą nie pierwszy raz, bo widziałem w social mediach, że zachowanie, wydawałoby się poważnych polityków, jest ogromną żenadą i wstydem dla całego środowiska Prawa i Sprawiedliwości - komentuje Józef Gawron.

Sytuację, jeszcze bardziej dosadnie niż Ryszard Terlecki, określił senator Prawa i Sprawiedliwości Marek Pęk. "A jednak król jest nagi - mamy w PiS coraz większy kryzys przywództwa, lojalności i elementarnej przyzwoitości. Partia jest skłócona, po raz kolejny okazuje się, że aby wysoko awansować, trzeba ostro się postawić, a nawet zdradzić" - napisał na portalu X.

- To jest swego rodzaju zapowiedź jeszcze głębszych konfliktów wtedy, kiedy będzie wyłaniany kandydat w wyborach prezydenckich, kandydat PiS-u - ocenia Mariusz Witczak, poseł Platformy Obywatelskiej.

Terlecki krzyczy na sesji sejmiku Małopolski: trollem to ty jesteś
Terlecki krzyczy na sesji sejmiku Małopolski: trollem to ty jesteśTVN24

Poseł PiS zakłada nową partię

Otwarte jest pytanie, czy ostry konflikt w Małopolsce - regionie dla PiS-u arcyważnym - będzie początkiem kryzysu całej partii. Wielu twierdzi, że tak, bo to konflikt, który prezes po prostu przegrał.

- To jest oczywiście sytuacja, którą partia musi przepracować, bo absolutnie to jest zły sygnał na temat przywództwa i sytuacji wewnętrznej - uważa Stanisław Żaryn, minister w Kancelarii Prezydenta. - Oczywiście 6-krotne głosowanie to pewna skaza na wizerunku partii, ale dobrze, ze ostatecznie wszystkie te wątpliwości poszły na bok i władze udało się wybrać - podkreśla Zbigniew Kuźmiuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: I w PiS-ie, i poza PiS-em, widać słabość prezesa. "Z tego żelaznego Jarosława został nam papierowy Jarosław"

To, co jedni określają mianem "skazy", inni - mianem pęknięcia, którego nie da się już naprawić. I nie są to głosy oponentów, a głosy z tej samej partii. Jan Krzysztof Ardanowski - członek PiS od 2001 roku - właśnie stwierdził, że może ją uratować tylko odejście lidera, którego przywództwo przypomina czasy komunistów. Dlatego odchodzi on sam i zakłada własną partię.

- Prezesowi Kaczyńskiemu polecę ten rozdział "Małego Księcia", kiedy planetę numer 325 odwiedza. To jest rozdział o żądzy władzy - komentuje Marcin Mastalerek. - Zaczynają łamać się struktury, zaczyna się łamać wewnętrzne zarządzanie, zaczynają się łamać autorytety i w tym momencie trzeba podejmować decyzje. Jakie one będą? Myślę, że zobaczymy. Czy one będą natychmiast? Wątpię - ocenia Włodzimierz Czarzasty, poseł Lewicy.

75-letni Jarosław Kaczyński zapowiadał, że to jego ostatnia kadencja w roli prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Jednak zimą zmienił zdanie i ogłosił, że na przyszłorocznym kongresie będzie chciał pozostać na czele partii, której szefuje nieprzerwanie od 21 lat.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS