Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać
Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadaćKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Mniej aktywności w sieci, a więcej fizycznej - dla dobra dziecka. - Mój syn regularnie od roku trenuje lekkoatletykę. Ma dziewięć lat - mówi Anna Burchard, mama Mikołaja. - Biegi, skok wzwyż, skok w dal - wymienia Mikołaj Burchard.

Myśląc i o dalszej i o bliższej przyszłości, reagujmy na to, co mówią aktywne ruchowo dzieci - alarmują eksperci. - Trzeba wsłuchać się w ból. Jak dziecko mówi, że bolą je plecki, to nie poklepać, tylko powinna się już lampka zapalić - wskazuje dr Krzysztof Guzowski, fizjoterapeuta.

Chociaż dziecko narzekające na utrzymujący się ból porusza się i jest sprawne, to może się okazać, że ma złamany kręgosłup. Może być mowa na przykład o kręgoszczelinie. Najczęściej dochodzi do niej w dwóch najniższych kręgach lędźwiowych - w czwartym i w piątym.

ZOBACZ TEŻ: Ostrzeżenie przed bakterią mykoplazmy. Wzrost liczby zachorowań w naszej części Europy - Powstawaniu tego typu uszkodzeniom sprzyjają ruchy kręgosłupa powtarzane zbyt często i ze zbyt dużą intensywnością. Mówimy przede wszystkim o ruchach przeprostu i rotacji, czyli odgięcia do tyłu ze skręceniem kręgosłupa - mówi Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa.

Żeby do takiego uszkodzenia doszło, wcale nie trzeba być młodym tenisistą, siatkarzem, koszykarzem, piłkarzem, gimnastykiem czy jeźdźcem. - Nie dotyczy to tylko zawodowych sportowców, bo powodem może być nawet prowadzony niewłaściwie WF - zauważa Krzysztof Guzowski.

Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostaty
Badania medycyny pracy mają być rozszerzone między innymi o PSA - żeby wykrywać raka prostatyAdrianna Otręba/Fakty TVN

"Mówił, że go boli, ale nie myślałam, że to jest tak poważne"

Najbardziej na schorzenie narażone są nastolatki, ponieważ intensywnie rosną, a ich kości nie są jeszcze dojrzałe i wytrzymałe na urazy. Wśród pacjentów zdarzają się też kilkuletnie dzieci. Statystyki wskazują na to, że schorzenie występuje pięciu, a nawet 10 procent młodej populacji.

- Niewygojona kręgoszczelina, nieprawidłowo leczona lub po prostu nierozpoznana, może prowadzić do kręgozmyku, czyli do przesunięcia kręgów względem siebie, a to już jest choroba, która towarzyszy nam do końca życia - mówi Łukasz Antolak.

Podstawą diagnostyki schorzenia jest rezonans magnetyczny. Takie badanie pozwoliło na skuteczne leczenie pana Konrada. Dolegliwości zaczęły się u niego nasilać, jak miał 16 lat. - To nie był taki jednorazowy uraz (...). To były mikrourazy, które się na siebie nakładają - opowiada Konrad Tomasik. Nastolatek musiał zamienić deskorolkę na gorset.

- Mówił, że go boli, ale nie myślałam, że to jest tak poważne, w tamtym momencie - przyznaje Jadwiga Iskra-Tomasik, mama Konrada.

Konrad w gorsecie chodził przez kilka miesięcy. Udało się uniknąć operacji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

- Błędem w sztuce jest taka fizjoterapia, że jak coś boli, to trzeba rozruszać, jakieś nastawianie tego kręgosłupa. To są rzeczy, które się czasami tragicznie kończą i powodują pogorszenie - mówi Krzysztof Guzowski.

Będąc w ruchu, kręgosłup nie ma kiedy się zrosnąć, a w przypadku kręgoszczeliny czas na fizjoterapię przychodzi później. Pan Konrad zaczął od ćwiczeń oddechowych. Po dwóch latach od diagnozy był już całkowicie zdrowy. Dziś pływa wpław, jeździ na rowerze i uprawia kitesurfing. Deskorolka poszła w odstawkę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS