100 konkretów na 100 dni jest zagrożone? "Każda z tych propozycji ma swoją poduszkę finansową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Nowy rząd będzie musiał zmierzyć się ze sporym deficytem. Jak to wpłynie na realizację wyborczych obietnic?
Nowy rząd będzie musiał zmierzyć się ze sporym deficytem. Jak to wpłynie na realizację wyborczych obietnic?
Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24
Nowy rząd będzie musiał zmierzyć się ze sporym deficytem. Jak to wpłynie na realizację wyborczych obietnic?Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24

Mamy nawiększy dług w historii - alarmują ekonomiści, ale przedstawiciele rządu mówią o "złotym wieku" i zaprzeczają temu, że budżet jest w złym stanie. Dodatkowo w debacie wybrzmiewa pytanie, jak opozycja w obecnym stanie finansów publicznych zrealizuje wszystkie wyborcze obietnice. Duże nadzieje wiąże się z odblokowaniem środków na KPO.

Zajęcie się budżetem i zadłużeniem państwa to będą pierwsze zadania dla wszystkich, którzy usiądą w ławach rządowych. - Mamy największy dług w historii, największy przyrost długu w historii, czyli mamy zupełne załamanie się kontroli nad budżetem - wskazuje prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz główny doradca ekonomiczny PWC.

Wiceminister finansów Artur Soboń zapewnia, że sytuacja polskich finansów jest najlepsza w historii, a premier Mateusz Morawiecki mówi o "złotym wieku". - Jesteśmy w sytuacji, w której tak dobrze nigdy w Polsce nie było. Od momentu, w którym mierzymy polskie PKB w polskich dziejach, jesteśmy dzisiaj najbogatsi w całej swojej historii - ocenia Soboń. - Polski złoty wiek będzie trwał nadal. Warunkiem koniecznym dla dalszego rozwoju jest jednak to, by kolejny rząd, bez względu na to, kto stanie na jego czele, nie zboczył z kursu wytyczonego przez Zjednoczoną Prawicę - podkreśla szef rządu.

Czytaj także: Ile wyniesie deficyt na koniec roku? Premier Morawiecki o "bardzo dużej szansie"

Jednak dług publiczny liczony metodą unijną, czyli pokazującą też zadłużenie funduszy wyprowadzanych poza budżet, już na początku roku sięgnął półtora biliona złotych. Z kolei deficyt sektora finansów publicznych - czyli rządu i samorządów razem - na koniec roku wyniesie prawie 200 miliardów złotych i będzie o 80 miliardów wyższy niż rok temu.

- Finanse publiczne są w bardzo złym stanie, ale to też wynika z tego, że gospodarka polska ma zerowy prawie wzrost - wyjaśnia Ryszard Petru, poseł elekt Trzeciej Drogi.

Zadanie przyszłego rządu będzie trudne. Pojawia się też pytanie, jak w obecnym stanie finansów publicznych zrealizować wszystkie wyborcze obietnice. - Wszystkich obietnic nie da się zrealizować w jednym roku - zaznacza Petru i przedstawia plan Trzeciej Drogi w sprawie finansów. - Powrót do poprzedniej wersji składki zdrowotnej i posprzątanie po Polskim Ładzie - wskazuje.

Zapytaliśmy też Koalicję Obywatelską i Lewicę o pierwsze kroki, jakie podejmą przyszli ministrowie. - Na pewno trzeba ściągnąć środki unijne - to jest coś, na co czeka polska gospodarka i polski budżet - podkreśla Arkadiusz Myrcha, poseł elekt Koalicji Obywatelskiej. - Przede wszystkim mówimy o uporządkowaniu budżetu państwa, czyli o likwidacji funduszy pozabudżetowych, które spuchły w czasie ostatniej kadencji Prawa i Sprawiedliwości - informuje Dariusz Standerski, polityk Nowej Lewicy.

Zalewski i Petru o pierwszych zadaniach dla potencjalnego nowego rządu
Zalewski i Petru o pierwszych zadaniach dla potencjalnego nowego rząduTVN24

Drogie obietnice

Koalicja Obywatelska obiecała 100 konkretów, które chciałaby wprowadzić przez pierwsze sto dni rządów. Wśród nich jest obniżenie podatków, czyli podniesienie kwoty wolnej od podatku i zniesienie podatku Belki, ale też wzrost wydatków, jak na przykład: podwyżki dla nauczycieli, czy kredyt 0 procent na zakup pierwszego mieszkania. Pytanie, czy znajdą się na to pieniądze.

- Te 100 konkretów było tworzone na podstawie wiedzy, którą posiadamy z ogólnie dostępnych informacji, z założeniem, że może nie być tak kolorowo. Niemniej jednak każda z tych propozycji ma swoją poduszkę finansową - zapewnia Arkadiusz Myrcha.

Nowy rząd dostanie w spadku po Prawie i Sprawiedliwości bardzo ciasny gorset finansowy - zwracają uwagę eksperci. - Krótka kołderka, naprawdę będzie bardzo trudno, szczególnie w kontekście tego, że zapowiedzi przedwyborcze były takie, które skazują budżet na dużo więcej wydatków i schłodzone dochody do budżetu - wskazuje prof. Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.

Bogusław Grabowski: Przewidywany deficyt to 192 miliardy. To absolutny rekord. Premier napisał o tym do Brukseli
Bogusław Grabowski: Przewidywany deficyt to 192 miliardy. To absolutny rekord. Premier napisał o tym do BrukseliTVN24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości straszą, że Koalicja Obywatelska nie da rady podnieść kwoty wolnej od podatku. - Według mnie oszuka Polaków i będzie próbowała w tej sprawie kluczyć - mówi Artur Soboń, wiceminister finansów, poseł elekt Prawa i Sprawiedliwości. Dodaje, że to kosztuje 45 miliardów złotych, z czego 15,5 jest ubytkiem samorządów.

O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy też byłego członka Rady Gospodarczej przy premierze z czasów rządów PO-PSL. - Jeśli pani pyta ekonomistę, czy stać nas na obniżanie podatków w tej chwili, na dodatkowe wydatki, to odpowiedź będzie, oczywiście, że nie, przy czym dziękujmy za to odchodzącemu rządowi. Natomiast, jeśli pani spyta polityków, czy stać ich na to, żeby nie zrealizować takich jasno złożonych obietnic, to też pewnie powiedzą, że nie stać na to - odpowiada prof. Witold Orłowski.

Jak słyszymy, realnie poprawić nasze finanse mogą środki z unijnego funduszu odbudowy, bo przecież chodzi w nich o to, żeby rozkręcić inwestycje i wzrost gospodarczy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS