Padło pytanie o marzenie. I tak niepełnosprawny Michał poleciał balonem

Padło pytanie o marzenie. I tak niepełnosprawny Michał poleciał balonem
Padło pytanie o marzenie. I tak niepełnosprawny Michał poleciał balonem
Katarzyna Sosulska | Fakty po południu
Padło pytanie o marzenie. I tak niepełnosprawny Michał poleciał balonemKatarzyna Sosulska | Fakty po południu

Sprzyjała mu pogoda i mnóstwo ludzi dobrej woli, dla których marzenie chorego chłopca stało się wyzwaniem. Piętnastoletni Michał, podopieczny Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci "Świetlikowo", marzył o tym, by zobaczyć świat z lotu ptaka. Godzinny lot balonem był jak podróż życia.

Zobaczyć świat - to było jego największe marzenie. I choć Michał sam nie jest w stanie zrobić kroku - dosłownie oderwał się od ziemi.

- Najbardziej mi się podobało, jak lecieliśmy nad lasem, bo zerwaliśmy gałązkę - mówi Michał Stankiewicz, podopieczny Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci "Świetlikowo".

Gałązkę, która ma mu przypominać, że sięgnął szczytów: marzeń i drzew.

- Przy okazji spotkania z Martyną Wojciechowską rzeczywiście padło pytanie do dzieciaków, naszych podopiecznych "Świetlikowa", czy mają marzenia jakieś na ten rok. No i Michał od razu wypalił: tak, ja chcę balonem polecieć - opowiada Marian Rojek, "Turbo wolontariusz", organizator lotu balonem.

A skoro głęboko skrywane do tej pory pragnienie usłyszał pan Marian, zwany turbo-wolontariuszem, nie mogło się nie udać.

"Zupełnie inna perspektywa"

Cichy i spokojny Michał przeszedł prawdziwą metamorfozę. Oprócz wyraźnie widocznego ognia w oczach, zyskał również czapkę pilota i specjalnie uszytą na tę okazje chustę, dzięki której mógł bezpiecznie lecieć.

- Michał jest bardzo wiotki, więc on nie utrzymuje w ogóle pozycji swojej, więc to po pierwsze miało odciążyć męża, który go cały czas trzymał, jednak godzina, to jest długo bardzo. No i miało to gwarantować bezpieczeństwo, że się nie wychyli, nie wyślizgnie - opowiada mama Michała, Agnieszka Stankiewicz.

- Była naprawdę genialna pogoda, świetna widoczność i zupełnie inna perspektywa. Także coś wspaniałego - dodaje Piotr Stankiewicz, tata Michała.

A skoro wyprawie sprzyjała i temperatura, i wiatr - Michał mógł nacieszyć się widokami, o co zadbał sam pilot.

- Michał ma pewne ograniczenie, więc tam nie mógł się obracać dookoła osi, ale ja byłem w stanie mu to umożliwić poprzez obracanie balonem i koszem. Starałem się tez opowiadać o tym, co się dzieje na ziemi i w powietrzu - mówi Ryszard Ochman, pilot balonu.

By chłopiec choć na chwilę mógł się oderwać od codziennych trudności. Michał choruje na rdzeniowy zanik mięśni, a jego życie, to nieustanna walka - o sprawność i zdrowie.

"To początek"

- Jest to tak naprawdę jeden z pierwszych podopiecznych naszej fundacji, pod opieką 8 lat już jest. Odwiedzamy go jako hospicjum domowe dla dzieci, czyli lekarze, pielęgniarki, pracownik socjalny - mówi Natasza Godlewska, prezes Zarządu Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci "Świetlikowo".

I choć często musi się nieźle nagimnastykować, to efekty są dosłownie odlotowe.

- Chciałbym podziękować właśnie panu Marianowi, całemu "Świetlikowu" i też Martynie Wojciechowskiej, bo to ona zapytała o moje marzenie - mówi Michał.

- Dzięki ludziom o wielkich sercach, dzięki naszym wolontariuszom udało nam się spełnić pierwsze marzenie naszego podopiecznego. A jest to początek, bo otwieramy cały cykl spełniania marzeń naszych maluchów - dodaje Natasza Godlewska, prezes "Świetlikowa".

Autor: Katarzyna Sosulska / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS