Młodzi apelują do polityków na około 100 przed wyborami. Przedstawili 12 ważnych postulatów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Chcą przekonać młodych do głosowania i apelują do polityków. Przedstawili 12 ważnych postulatów
Chcą przekonać młodych do głosowania i apelują do polityków. Przedstawili 12 ważnych postulatów
Katarzyna Gozdawa-Litwińska/Fakty po Południu TVN24
Chcą przekonać młodych do głosowania i apelują do polityków. Przedstawili 12 ważnych postulatówKatarzyna Gozdawa-Litwińska/Fakty po Południu TVN24

Młodzi ludzie z całej Polski zebrali się w piątek przed Sejmem i przedstawili swój manifest, na który składa się 12 postulatów. Aktywiści przekonują, że opozycja powinna je spełnić, by zachęcić młodych do udziału w wyborach.

W piątek młodzi ludzie z różnych polskich miast zebrali się przed Sejmem i przedstawili swój manifest. Chcą, żeby postulowane przez nich kwestie zostały przyjęte przez ugrupowania polityczne, bo to ich zdaniem zmobilizuje młodych do udziału w wyborach. - Aborcja do 12. tygodnia ciąży, zwiększenie budżetu na psychiatrię dzieci i młodzieży, odchudzenie podstawy programowej i dostosowanie jej do XXI wieku, publiczny żłobek i przedszkole dla każdego dziecka - wyliczała Dagmara Adamiak, prawniczka, aktywistka i inicjatorka Kampanii Prawdy. Wśród 12 postulatów znalazły się także kwestia odnawialnych źródeł energii, usprawnienie polityki przyznawania mieszkań komunalnych czy legalizacja związków partnerskich i małżeństw osób tej samej płci.

- Marzę o tym, żeby w Polsce młody chłopak, zakochując się w drugim chłopaku, mógł z nim planować ślub, wspólną przyszłość, a nie swoje samobójstwo - mówił przed Sejmem Krzysztof Michałek z Kampanii Prawdy. - Mojemu bratu urodził się drugi syn. Moja mama powiedziała, że to świetnie, bardzo się cieszy, bo chłopcy mają łatwiej. Rozumiecie? Powiedziała, że wolała wnuka niż wnuczkę, bo chłopcy mają łatwiej. Nie godzę się na taką Polskę i nie godzę się na taki świat - wyznała Katarzyna Nowak, inicjatywa i film "O tym się nie mówi".

Specjalna urna

To, że młodzi nie są obojętni, pokazuje też Inicjatywa Wschód, która przygotowała specjalna ankietę wyborczą, w której głosuje się nie na konkretną partię, ale na postulat czy kwestię, która jest dla danego wyborcy ważna. - Chcemy bardziej po prostu porozmawiać nad tą naszą już symboliczną urną wyborczą z głównie młodymi, ale też przede wszystkim z kobietami. Często jest tak, że słyszymy, że właśnie młode kobiety mówią, że nie mają na kogo głosować, więc nie głosują. Chcemy po prostu trochę przekonać je do tego, że nawet, jeśli mają poczucie, że nie ma na kogo głosować, to są powody, dla których warto głosować - wyjaśnia Wiktoria Jędroszkowiak z Inicjatywy Wschód, która wystartowała ze swoją akcją na Openerze. Teraz jednak specjalna urna wyborcza będzie krążyć po całej Polsce.

Zobacz także wydanie specjalne "Kampanii #BezKitu" z Open'er Festival 2023

Wsłuchując się w głosy młodych widać, że przed politykami jeszcze wiele pracy. Spotkani redakcje TVN24 młodzi ludzie najczęściej deklarowali, że na wybory pójdą i dokładnie wiedzieli jakie kwestie są dla nich najważniejsze. Wśród nich wymieniali między innymi zmiany w edukacji, kwestię aborcji, inflacji czy ekologii. Jednak większość pytanych osób mówiła, że wciąż nie wie, na kogo odda swój głos, bo wśród obecnych ugrupowań nie widzi swojej reprezentacji. - Mam problem z wyborem osoby, na którą chciałabym głosować na razie. Więc czekam, co jeszcze tutaj się zmieni - mówiła jedna z kobiet. - Nie mam takiego wybranego kandydata. Nie mam pojęcia, na kogo mogłabym zagłosować, bo młodzi ludzie nie mają jakby takiej perspektywy, żeby odpowiednio zadecydować. Jest za duży bałagan - stwierdziła inna kobieta. Takie właśnie słowa, na około 100 dni przed wyborami, powinny zwrócić szczególną uwagę polityków.

Dagmara Adamiak o postulatach Manifestu Młodych
Dagmara Adamiak o postulatach Manifestu MłodychTVN24

Autorka/Autor:Katarzyna Gozdawa-Litwińska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS