Mieszkańcy gminy Goleniów nie chcą spalarni odpadów medycznych i weterynaryjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mieszkańcy gminy Goleniów nie chcą spalarni odpadów medycznych i weterynaryjnych
Mieszkańcy gminy Goleniów nie chcą spalarni odpadów medycznych i weterynaryjnych
Bartosz Bartkowiak/Fakty po Południu TVN24
Mieszkańcy gminy Goleniów nie chcą spalarni odpadów medycznych i weterynaryjnychBartosz Bartkowiak/Fakty po Południu TVN24

Mieszkańcy gminy Goleniów protestują przeciwko planom budowy zakładu utylizacji odpadów medycznych i weterynaryjnych, bo boją się o swoje zdrowie i środowisko. Działka, na której zakład miałby powstać, należy do Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów.

Mieszkańcy gminy Goleniów protestują przeciwko planowanej budowie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, czyli spalarni odpadów. W spalarni mają być też utylizowane odpady medyczne, toksyczne, chemiczne - niebezpieczne dla zwierząt i dla ludzi. Mieszkańcy mają obawy odnośnie odpadów, które wcześniej będą magazynowane, a później przetwarzane. Co będzie się przedostawało w wyniku tego do atmosfery?

Maciej Dziadosz, prezes zarządu Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów, zapewnił zaniepokojonych mieszkańców, że spółka nie sprzedała gruntu ani go nie wydzierżawiła. - Na tę chwilę powiedzieliśmy, o ile inwestor uzyska wszystkie wymagane zgody i pozwolenia, to my rozpatrzymy możliwość sprzedania mu gruntu - zaznaczył.

Rocznie spalarnia mogłaby przetworzyć nawet 20 tysięcy ton odpadów w trakcie dwóch linii technologicznych. Jak czytamy w raporcie oddziaływania na środowisko, każda byłaby wyposażona w "bardzo zaawansowany" system sterowania i oczyszczania spalin, zgodny z najnowszymi standardami emisyjnymi oraz najlepszymi dostępnymi technologiami. Proces spalania będzie powodował emisję głównie dwutlenku węgla i pary wodnej.

Polityczny spór ws. pożaru składowiska odpadów
Polityczny spór ws. pożaru składowiska odpadówTVN24

Lotnisko Szczecin-Goleniów ma problemy finansowe

Teraz mieszkańcy mają czas na to, aby składać swoje uwagi i wnioski do decyzji środowiskowej. - Każdy z zainteresowanych mieszkańców może przyjść do urzędu, zapoznać się z raportem i załącznikami do tego raportu oraz złożyć swoje ewentualne uwagi, zapytania do wnioskodawcy. My na etapie tego postępowania będziemy wszystkie te wątpliwości mieszkańców wyjaśniać - informuje Joanna Chilkiewicz, urzędnik w Urzędzie Gminy i Miasta w Goleniowie.

Czytaj też: Reportaż "Wody czerwone". Wojciech Bojanowski o tym, kto i ile płaci za utylizację odpadów

Działka, na której miałaby powstać spalarnia, należy do lotniska Szczecin-Goleniów. Sam port lotniczy jest niedochodowy i szuka innych możliwości finansowania, w tym przypadku ze sprzedaży działki. To, czy spalarnia powstanie, to decyzja należąca do gminy. Mieszkańcy mają czas na składanie uwag i wniosków do decyzji środowiskowej do 7 sierpnia.

Autorka/Autor:Bartosz Bartkowiak

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS