Mieszkańcy gminy Goleniów nie chcą spalarni odpadów medycznych i weterynaryjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mieszkańcy gminy Goleniów nie chcą spalarni odpadów medycznych i weterynaryjnych
Mieszkańcy gminy Goleniów nie chcą spalarni odpadów medycznych i weterynaryjnych
Bartosz Bartkowiak/Fakty po Południu TVN24
Mieszkańcy gminy Goleniów nie chcą spalarni odpadów medycznych i weterynaryjnychBartosz Bartkowiak/Fakty po Południu TVN24

Mieszkańcy gminy Goleniów protestują przeciwko planom budowy zakładu utylizacji odpadów medycznych i weterynaryjnych, bo boją się o swoje zdrowie i środowisko. Działka, na której zakład miałby powstać, należy do Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów.

Mieszkańcy gminy Goleniów protestują przeciwko planowanej budowie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, czyli spalarni odpadów. W spalarni mają być też utylizowane odpady medyczne, toksyczne, chemiczne - niebezpieczne dla zwierząt i dla ludzi. Mieszkańcy mają obawy odnośnie odpadów, które wcześniej będą magazynowane, a później przetwarzane. Co będzie się przedostawało w wyniku tego do atmosfery?

Maciej Dziadosz, prezes zarządu Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów, zapewnił zaniepokojonych mieszkańców, że spółka nie sprzedała gruntu ani go nie wydzierżawiła. - Na tę chwilę powiedzieliśmy, o ile inwestor uzyska wszystkie wymagane zgody i pozwolenia, to my rozpatrzymy możliwość sprzedania mu gruntu - zaznaczył.

Rocznie spalarnia mogłaby przetworzyć nawet 20 tysięcy ton odpadów w trakcie dwóch linii technologicznych. Jak czytamy w raporcie oddziaływania na środowisko, każda byłaby wyposażona w "bardzo zaawansowany" system sterowania i oczyszczania spalin, zgodny z najnowszymi standardami emisyjnymi oraz najlepszymi dostępnymi technologiami. Proces spalania będzie powodował emisję głównie dwutlenku węgla i pary wodnej.

Polityczny spór ws. pożaru składowiska odpadów
Polityczny spór ws. pożaru składowiska odpadówTVN24

Lotnisko Szczecin-Goleniów ma problemy finansowe

Teraz mieszkańcy mają czas na to, aby składać swoje uwagi i wnioski do decyzji środowiskowej. - Każdy z zainteresowanych mieszkańców może przyjść do urzędu, zapoznać się z raportem i załącznikami do tego raportu oraz złożyć swoje ewentualne uwagi, zapytania do wnioskodawcy. My na etapie tego postępowania będziemy wszystkie te wątpliwości mieszkańców wyjaśniać - informuje Joanna Chilkiewicz, urzędnik w Urzędzie Gminy i Miasta w Goleniowie.

Czytaj też: Reportaż "Wody czerwone". Wojciech Bojanowski o tym, kto i ile płaci za utylizację odpadów

Działka, na której miałaby powstać spalarnia, należy do lotniska Szczecin-Goleniów. Sam port lotniczy jest niedochodowy i szuka innych możliwości finansowania, w tym przypadku ze sprzedaży działki. To, czy spalarnia powstanie, to decyzja należąca do gminy. Mieszkańcy mają czas na składanie uwag i wniosków do decyzji środowiskowej do 7 sierpnia.

Autorka/Autor:Bartosz Bartkowiak

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS