"Za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka". Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagać

27.01.2021 | "Za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka". Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagać
27.01.2021 | "Za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka". Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagać
Renata Kijowska | Fakty TVN
27.01.2021 | "Za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka". Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagaćRenata Kijowska | Fakty TVN

Dzięki pomocy WOŚP wiele dzieci może teraz grać razem z Orkiestrą. Kiedyś to oni znajdowali się w potrzebie, teraz chcą zrobić coś dobrego dla innych.

Kornelia to niezła agentka, a raczej wolontariuszka.

- Ma zaszczytny numer "001" w naszym sztabie, w którym ja też gram. Więc jak najbardziej w niedziele wyjdziemy razem kwestować - zapewnia Edyta Biel, matka Kornelii.

Gdy mama Kornelii przez lata organizowała finały WOŚP w Krakowie, nie myślała, że robi to także dla siebie, aż okazało się, że oczekiwana córka postanowiła przyjść na świat trzy miesiące za wcześnie. Kornelia trafiła na Oddział imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

- Wszystko, co tam było na oddziale, wszystkie te sprzęty naprawdę miały te serduszka. Gdyby ich nie było, to po prostu tego oddziału by nie było i myślę, że Kornelki by też nie było - opowiada pani Edyta.

Polę orkiestrowy sprzęt ratował jeszcze wcześniej i ciągle będzie z niego korzystać reperując małe serce.

- Pola miała dwie bardzo ciężkie operacje i zabieg jeszcze wewnątrzmaciczny i za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka - mówi Edyta Wykurz, mama Poli.

Na kogo dziewczyny wyrosną? Może pójdą w ślady Martyny? To 26-letnia magister psychologii. Wciąż studiuje, uczy dzieci angielskiego i oczywiście gra z Orkiestrą.

- Sprzęt orkiestrowy uratował mi życie, dlatego że ze Zduńskiej Woli, mojego rodzinnego miasta, karetka z inkubatorem WOŚP-owym - pierwszym zakupionym wtedy - przewiozła mnie do Łodzi - opowiada Martyna Lodczyk, wolontariuszka WOŚP.

Ogrom pomocy

Po 28. finałach WOŚP zakupił 65 tysięcy sprzętów do polskich szpitali dziecięcych za ponad miliard trzysta milionów złotych. Teraz zbiera na sprzęt dla dziecięcych oddziałów laryngologicznych.

- Potrzebujemy endoskopów, torów wizyjnych, sprzętu do diagnostyki słuchu. Kwalifikujemy dzieci do wszczepów implantów słuchowych i musimy mieć naprawdę pełną diagnostykę - wyjaśnia profesor Tomasz Zatoński, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

W zbieraniu funduszy na to znów pomoże profesor Mikołaj Spodaryk - lekarz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, który już pół swojego życia gra z Orkiestrą.

- Marzę, żeby te orkiestrowe serduszka wszędzie były. I na mundurach policji, i na mundurach wojska, i na sutannach księży, i na dresach kibiców, bo to pokazuje, że jesteśmy jedną, wielką rodziną i chcemy sobie nawzajem pomóc - mówi profesor Mikołaj Spodaryk, kierownik Oddziału Leczenia Żywieniowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

W 2021 roku to prostsze niż się wydaje - zapewnia słynny wolontariusz Łukasz Berezak, który wspiera Orkiestrę od lat. W tym roku uruchomił puszkę online.

- Nawet moi dziadkowie, którzy są seniorami i z technologią sobie zbytnio sobie nie radzą, również mnie wsparli - podkreśla Łukasz Berezak, wolontariusz WOŚP.

Zobacz serwis specjalny WOŚP w tvn24.pl

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS