"Za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka". Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagać

27.01.2021 | "Za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka". Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagać
27.01.2021 | "Za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka". Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagać
Renata Kijowska | Fakty TVN
27.01.2021 | "Za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka". Pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni chcą pomagaćRenata Kijowska | Fakty TVN

Dzięki pomocy WOŚP wiele dzieci może teraz grać razem z Orkiestrą. Kiedyś to oni znajdowali się w potrzebie, teraz chcą zrobić coś dobrego dla innych.

Kornelia to niezła agentka, a raczej wolontariuszka.

- Ma zaszczytny numer "001" w naszym sztabie, w którym ja też gram. Więc jak najbardziej w niedziele wyjdziemy razem kwestować - zapewnia Edyta Biel, matka Kornelii.

Gdy mama Kornelii przez lata organizowała finały WOŚP w Krakowie, nie myślała, że robi to także dla siebie, aż okazało się, że oczekiwana córka postanowiła przyjść na świat trzy miesiące za wcześnie. Kornelia trafiła na Oddział imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

- Wszystko, co tam było na oddziale, wszystkie te sprzęty naprawdę miały te serduszka. Gdyby ich nie było, to po prostu tego oddziału by nie było i myślę, że Kornelki by też nie było - opowiada pani Edyta.

Polę orkiestrowy sprzęt ratował jeszcze wcześniej i ciągle będzie z niego korzystać reperując małe serce.

- Pola miała dwie bardzo ciężkie operacje i zabieg jeszcze wewnątrzmaciczny i za każdym razem na sprzęcie widzieliśmy serduszka - mówi Edyta Wykurz, mama Poli.

Na kogo dziewczyny wyrosną? Może pójdą w ślady Martyny? To 26-letnia magister psychologii. Wciąż studiuje, uczy dzieci angielskiego i oczywiście gra z Orkiestrą.

- Sprzęt orkiestrowy uratował mi życie, dlatego że ze Zduńskiej Woli, mojego rodzinnego miasta, karetka z inkubatorem WOŚP-owym - pierwszym zakupionym wtedy - przewiozła mnie do Łodzi - opowiada Martyna Lodczyk, wolontariuszka WOŚP.

Ogrom pomocy

Po 28. finałach WOŚP zakupił 65 tysięcy sprzętów do polskich szpitali dziecięcych za ponad miliard trzysta milionów złotych. Teraz zbiera na sprzęt dla dziecięcych oddziałów laryngologicznych.

- Potrzebujemy endoskopów, torów wizyjnych, sprzętu do diagnostyki słuchu. Kwalifikujemy dzieci do wszczepów implantów słuchowych i musimy mieć naprawdę pełną diagnostykę - wyjaśnia profesor Tomasz Zatoński, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

W zbieraniu funduszy na to znów pomoże profesor Mikołaj Spodaryk - lekarz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, który już pół swojego życia gra z Orkiestrą.

- Marzę, żeby te orkiestrowe serduszka wszędzie były. I na mundurach policji, i na mundurach wojska, i na sutannach księży, i na dresach kibiców, bo to pokazuje, że jesteśmy jedną, wielką rodziną i chcemy sobie nawzajem pomóc - mówi profesor Mikołaj Spodaryk, kierownik Oddziału Leczenia Żywieniowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

W 2021 roku to prostsze niż się wydaje - zapewnia słynny wolontariusz Łukasz Berezak, który wspiera Orkiestrę od lat. W tym roku uruchomił puszkę online.

- Nawet moi dziadkowie, którzy są seniorami i z technologią sobie zbytnio sobie nie radzą, również mnie wsparli - podkreśla Łukasz Berezak, wolontariusz WOŚP.

Zobacz serwis specjalny WOŚP w tvn24.pl

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zabijali starsze kobiety, o których wiedzieli, że nie będą się bronić. Pierwsza z nich zginęła, by mogli jej ukraść niecałe 100 złotych. Gdy dokonywali zabójstw, mieli 19 i 17 lat. W piątek sąd wydał w tej sprawie wyrok surowszy, niż chciał prokurator.

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Z zimną krwią zabijali seniorki dla pieniędzy. Młody wiek sprawców nie miał znaczenia dla sądu

Źródło:
Fakty TVN

- Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to zazwyczaj chodzi o pieniądze - mówią lekarze pytani o to, dlaczego program dla chorych na chorobę Parkinsona nie działa tak, jak powinien. Bez finansowania z NFZ są bezradni, a wielu chorym mogliby pomóc od razu. Ta pomoc jest potrzebna w najprostszych sytuacjach życiowych.

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Dramatyczna sytuacja chorych na parkinsona. "Zostaliśmy na lodzie i teraz co mamy zrobić?"

Źródło:
Fakty TVN

Którzy kandydaci zyskali na piątkowej debacie? Zasadniczo zadowoleni są wszyscy, choć niektórzy na pewno na wyrost. Komu więc opłaciło się debatowanie w Końskich?

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadchodziła godzina debaty, a wciąż nie było wiadomo, kto z kim i w jakiej formule weźmie w niej udział. Przy organizacji takich wydarzeń to się właściwie nie zdarza, a wszelkie szczegóły ustalane są dużo wcześniej. W Końskich było inaczej, a samo oczekiwanie na debatę było momentami pełne napięć.

Zamieszanie, przepychanki, tęczowa flaga i kąśliwe riposty. Emocje wokół debaty w Końskich i na debacie

Zamieszanie, przepychanki, tęczowa flaga i kąśliwe riposty. Emocje wokół debaty w Końskich i na debacie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20. w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS