Protesty po przyjęciu lex TVN. "Poważne zagrożenie dla wolności mediów"

20.12.2021 | Protesty po przyjęciu lex TVN. "Poważne zagrożenie dla wolności mediów"
20.12.2021 | Protesty po przyjęciu lex TVN. "Poważne zagrożenie dla wolności mediów"
Maciej Knapik | Fakty TVN
20.12.2021 | Protesty po przyjęciu lex TVN. "Poważne zagrożenie dla wolności mediów"Maciej Knapik | Fakty TVN

Wolne media to wolni ludzie i wolna Polska. Wiedzą o tym setki tysięcy Polaków, co było widać w niedzielę na ulicach ponad stu miast w kraju. Pod apelem w sprawie zawetowania przez prezydenta lex TVN podpisało się już niemal dwa i pół miliona osób.

W poniedziałek reporterka TVN24 chciała zadać pytanie ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu w sprawie lex TVN, niestety bezskutecznie. - Proszę pani, myśmy tu przyszli w sprawie Marka Chagalla, a nie pani problemów - odpowiedział Gliński.

APEL W OBRONIE TVN

Reporterka zwróciła uwagę, że pod apelem o zawetowanie ustawy przez prezydenta podpisały się ponad dwa miliony osób. Ktoś z osób towarzyszących ministrowi kultury odparł, że "w tym Józef Stalin". Porównywanie sympatyków TVN-u do Stalina, tyrana i mordercy, jest obraźliwe, choć rozbawiło to ministra Glińskiego.

W niedzielę w całej Polsce odbyły się protesty z żądaniem weta od prezydenta Andrzeja Dudy wobec lex TVN, czyli prawa, które uderza w całkowicie niezależną od władzy telewizję. Niezależną, bo należącą do amerykańskiego koncernu, na który ani PiS, ani inni polscy politycy, nie mają żadnego wpływu.

Wszystko wskazuje więc, że właśnie o ten wpływ chodzi. Mówił o tym na początku lipca poseł Marek Suski.

Lex TVN ma doprowadzić do zmiany właściciela. - To stwarza poważne zagrożenie dla wolności mediów i pluralizmu w Polsce - ocenia działania władz Christian Wigand, rzecznik prasowy Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska jest krytycznie nastawiona do ustawy, ale mimo tego Marek Suski twierdzi, że lex TVN ma ochraniać Unię Europejską. - Krótko mówiąc: bronimy interesów Unii - przekonywał polityk w programie "Graffiti" w Polsat News.

Poseł Suski jest twarzą lex TVN i twierdzi, że w Polsce nie ma równowagi w mediach. - Nie ma silnych mediów, które byłyby mediami takimi, które wspierałyby rząd - mówił Suski w Polsat News.

Media nie są od tego, żeby wspierać rząd - mówiono na niedzielnych protestach.

- Przyszedłem, żeby bronić pilota telewizyjnego. Nie będą nam mówić co mamy naciskać, co mamy oglądać - mówił podczas manifestacji Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN.

Głos premiera

Do sprawy lex TVN odniósł się również premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że nowelizacja ustawy jest "doszczegółowieniem przepisów, które były omijane".

Przepisy były i są przestrzegane. Ponadto argument, że chodzi o obronę polskich mediów przed przejęciem przez wrogie dyktatury czy kartele narkotykowe - o czym mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński - odnosi się do sytuacji, która po prostu nie ma miejsca.

Na protestach w obronie TVN i innych wolnych mediów pojawili się też politycy opozycji.

- Żadne media - i to jest kwestia fundamentalna dla demokracji - nie mogą zostać podporządkowane władzy - mówił Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

- My dzisiaj tu jesteśmy w obronie wolnych mediów i wolnego słowa - podkreślał Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

- Oni tych wolnych mediów nie chcą, bo boją się prawdy - alarmował Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z Koalicji Polskiej.

Lex TVN trafiło do prezydenta

Lex TVN trafiło już do prezydenta Andrzeja Dudy. - Czekamy na jego decyzję - mówi Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent i jego otoczenie już w latem sugerowali weto w sprawie ustawy. Część polityków przypuszcza, że prezydent skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

- Za miesiąc, dwa, trzy miesiące nagle się okaże, że znowu z dnia na dzień ustawa jest wyjęta przez Trybunał - mówi prof. Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich.

Opozycja donosi do prokuratury na posłów Prawa i Sprawiedliwości z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu - zdaniem polityków kierujący pracami komisji naruszyli prawo, bo lex TVN był procedowany bez zachowania terminów.

- Jest to przekroczenie uprawnień, które jest przestępstwem - mówi poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba.

To już kolejne doniesienie w sprawie polityków PiS. Poprzednie dotyczyły nieuzasadnionej - zdaniem opozycji - reasumpcji głosowania, gdy PiS-owi zabrakło większości przy lex TVN. Tyle że szefem prokuratury jest Zbigniew Ziobro, który jest częścią obozu władzy i głosował za przyjęciem lex TVN.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS