Protesty po przyjęciu lex TVN. "Poważne zagrożenie dla wolności mediów"

20.12.2021 | Protesty po przyjęciu lex TVN. "Poważne zagrożenie dla wolności mediów"
20.12.2021 | Protesty po przyjęciu lex TVN. "Poważne zagrożenie dla wolności mediów"
Maciej Knapik | Fakty TVN
20.12.2021 | Protesty po przyjęciu lex TVN. "Poważne zagrożenie dla wolności mediów"Maciej Knapik | Fakty TVN

Wolne media to wolni ludzie i wolna Polska. Wiedzą o tym setki tysięcy Polaków, co było widać w niedzielę na ulicach ponad stu miast w kraju. Pod apelem w sprawie zawetowania przez prezydenta lex TVN podpisało się już niemal dwa i pół miliona osób.

W poniedziałek reporterka TVN24 chciała zadać pytanie ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu w sprawie lex TVN, niestety bezskutecznie. - Proszę pani, myśmy tu przyszli w sprawie Marka Chagalla, a nie pani problemów - odpowiedział Gliński.

APEL W OBRONIE TVN

Reporterka zwróciła uwagę, że pod apelem o zawetowanie ustawy przez prezydenta podpisały się ponad dwa miliony osób. Ktoś z osób towarzyszących ministrowi kultury odparł, że "w tym Józef Stalin". Porównywanie sympatyków TVN-u do Stalina, tyrana i mordercy, jest obraźliwe, choć rozbawiło to ministra Glińskiego.

W niedzielę w całej Polsce odbyły się protesty z żądaniem weta od prezydenta Andrzeja Dudy wobec lex TVN, czyli prawa, które uderza w całkowicie niezależną od władzy telewizję. Niezależną, bo należącą do amerykańskiego koncernu, na który ani PiS, ani inni polscy politycy, nie mają żadnego wpływu.

Wszystko wskazuje więc, że właśnie o ten wpływ chodzi. Mówił o tym na początku lipca poseł Marek Suski.

Lex TVN ma doprowadzić do zmiany właściciela. - To stwarza poważne zagrożenie dla wolności mediów i pluralizmu w Polsce - ocenia działania władz Christian Wigand, rzecznik prasowy Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska jest krytycznie nastawiona do ustawy, ale mimo tego Marek Suski twierdzi, że lex TVN ma ochraniać Unię Europejską. - Krótko mówiąc: bronimy interesów Unii - przekonywał polityk w programie "Graffiti" w Polsat News.

Poseł Suski jest twarzą lex TVN i twierdzi, że w Polsce nie ma równowagi w mediach. - Nie ma silnych mediów, które byłyby mediami takimi, które wspierałyby rząd - mówił Suski w Polsat News.

Media nie są od tego, żeby wspierać rząd - mówiono na niedzielnych protestach.

- Przyszedłem, żeby bronić pilota telewizyjnego. Nie będą nam mówić co mamy naciskać, co mamy oglądać - mówił podczas manifestacji Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN.

Głos premiera

Do sprawy lex TVN odniósł się również premier Mateusz Morawiecki, który stwierdził, że nowelizacja ustawy jest "doszczegółowieniem przepisów, które były omijane".

Przepisy były i są przestrzegane. Ponadto argument, że chodzi o obronę polskich mediów przed przejęciem przez wrogie dyktatury czy kartele narkotykowe - o czym mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński - odnosi się do sytuacji, która po prostu nie ma miejsca.

Na protestach w obronie TVN i innych wolnych mediów pojawili się też politycy opozycji.

- Żadne media - i to jest kwestia fundamentalna dla demokracji - nie mogą zostać podporządkowane władzy - mówił Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

- My dzisiaj tu jesteśmy w obronie wolnych mediów i wolnego słowa - podkreślał Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej.

- Oni tych wolnych mediów nie chcą, bo boją się prawdy - alarmował Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z Koalicji Polskiej.

Lex TVN trafiło do prezydenta

Lex TVN trafiło już do prezydenta Andrzeja Dudy. - Czekamy na jego decyzję - mówi Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent i jego otoczenie już w latem sugerowali weto w sprawie ustawy. Część polityków przypuszcza, że prezydent skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

- Za miesiąc, dwa, trzy miesiące nagle się okaże, że znowu z dnia na dzień ustawa jest wyjęta przez Trybunał - mówi prof. Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich.

Opozycja donosi do prokuratury na posłów Prawa i Sprawiedliwości z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu - zdaniem polityków kierujący pracami komisji naruszyli prawo, bo lex TVN był procedowany bez zachowania terminów.

- Jest to przekroczenie uprawnień, które jest przestępstwem - mówi poseł Platformy Obywatelskiej Michał Szczerba.

To już kolejne doniesienie w sprawie polityków PiS. Poprzednie dotyczyły nieuzasadnionej - zdaniem opozycji - reasumpcji głosowania, gdy PiS-owi zabrakło większości przy lex TVN. Tyle że szefem prokuratury jest Zbigniew Ziobro, który jest częścią obozu władzy i głosował za przyjęciem lex TVN.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Co to znaczy, że Julia Przyłębska rezygnuje z funkcji? Dla bacznych obserwatorów to oczywisty ruch, bo w ten sposób uzyska wpływ na wybór nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Jej kadencja kończy się 9 grudnia - co warto z niej zapamiętać oprócz tego, że była towarzyskim odkryciem Jarosława Kaczyńskiego?

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Eksperci tłumaczą, dlaczego to zrobiła

Źródło:
Fakty TVN

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXED.pl. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXED.pl rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są młodzi, zdolni i pracowici. Na szczęście także zauważeni i docenieni. Polska drużyna uczniów szkół ponadpodstawowych wygrała prestiżowe Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way". W zwycięskiej ekipie są między innymi dwaj reprezentanci z Gdyni - Jakub Pieczonka i Krzysztof Karwik.

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To było dosyć żenujące widowisko, no, ale chyba w sumie nie ma żadnych innych argumentów na obronę immunitetu Zbigniewa Ziobry, jak odwracanie kota ogonem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z klubu Lewicy o przebiegu posiedzenia sejmowej komisji regulaminowej w sprawie Ziobry. Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że ziobryści "wykonali plan", który mieli na to posiedzenie.

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

Źródło:
TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Wszystko wskazuje na to, że 4 grudnia premier Francji Michel Barnier najprawdopodobniej przegra głosowanie w parlamencie i w sprawie budżetu, i w sprawie wotum nieufności. Nikt nie chce podpisać się pod cięciami, które zaproponował rząd. A Francja musi ciąć wydatki, bo już w tej chwili jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów Europy. Jeśli prezydentowi nie uda się znaleźć nowego premiera - sam może przejąć kompetencje szefa rządu.

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS