Lekarze rodzinni z większymi uprawnieniami. Zmiany także w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Lekarze rodzinni z większymi uprawnieniami. Zmiany także w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej
Lekarze rodzinni z większymi uprawnieniami. Zmiany także w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej
Katarzyna Gozdawa-Litwińska/Fakty po Południu TVN24
Lekarze rodzinni z większymi uprawnieniami. Zmiany także w nocnej i świątecznej opiece Katarzyna Gozdawa-Litwińska/Fakty po Południu TVN24

Od początku listopada lekarze rodzinni mają większe uprawnienia. Nie muszą już kierować pacjentów do lekarzy specjalistów po skierowanie na badania, tylko mogą zlecać je sami. Pacjenci liczą, że nowe uprawnienia pomogą zlikwidować problem kolejek do specjalistów, którzy badań nie przeprowadzali, a jedynie wypisywali skierowania. To jednak niejedyne zmiany w ochronie zdrowia.

Od początku miesiąca lekarze rodzinni mają większe uprawnienia. Teraz w określonych przypadkach nie muszą kierować pacjenta do specjalisty, a mogą zlecić badania samodzielnie. - Rozszerzenie dotyczy badań z zakresu alergologii, oznaczania poziomu immunoglobulin IgE oraz testów z grupy testów pokarmowych i wziewnych - wyjaśnia Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalista medycyny rodzinnej.

W praktyce dla pacjenta oznacza to przede wszystkim, że po tego typu badania nie będzie musiał czekać w kolejce do specjalisty. To znacznie skróci cały proces. - Z kilku miesięcy diagnostyka została skrócona do kilku dni lub kilku tygodni - wskazuje Zabielska-Cieciuch.

To jednak nie koniec zmian. Kolejne dotyczą placówek, które świadczą usługi z zakresu opieki koordynowanej - z leczenia skorzysta większa grupa chorych. - Możemy także dołączyć do opieki koordynowanej pacjentów, którzy do tej pory nie byli w tej opiece koordynowanej, a są to pacjenci z nadczynnością tarczycy - informuje lekarz rodzinny Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Opieką koordynowaną zostaną też objęci pacjenci ze stanem przedcukrzycowym oraz ci z chorobami nerek. Poza tym lekarz rodzinny bez konieczności odesłania do specjalisty zleci badanie tomografii komputerowej tętnic wieńcowych przy podejrzeniu choroby niedokrwiennej serca. - Weszła opieka koordynowana także dla pacjentów poniżej 18. roku życia i słusznie, bo przecież i tacy są chorzy na choroby przewlekłe określone w tym pierwszym koszyku dotyczącym opieki koordynowanej: kardiologia, diabetologia, endokrynologia i pulmonologia - wskazuje doktor Michał Sutkowski z Uczelni Łazarskiego, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowany
Jest "ostatnią nadzieją" dla wielu chorych na raka piersi. Lek trastuzumab derukstekan miał być refundowanyMarek Nowicki/Fakty TVN

Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej

Pacjenci liczą, że nowe uprawnienia pomogą zlikwidować problem kolejek. - Nie będzie pacjent błąkał się po różnych przychodniach. To bardzo dobra sprawa - ocenia jedna z pacjentek.

Czytaj także: Od wyborczych obietnic do działania. Jakie pomysły na ochronę zdrowia mają politycy dotychczasowej opozycji?

Zmiany obejmują też nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Lekarz dyżurujący może teraz zlecić całą listę badań - między innymi morfologię, glukozę, badanie moczu czy testy antygenowe. Ma to przyspieszyć diagnostykę i pozwolić na skuteczne rozpoczęcie leczenia.

- Jeszcze zanim pacjent dotrze do POZ, to już może być zdiagnozowany w momencie, kiedy trafi do nocnej pomocy lekarskiej ze swoim schorzeniem, ze swoim problemem. Tam mogą być wykonane badania i już z tymi badaniami może trafić do POZ, a nie czekać jakiś czas, żeby tam zostało to zrobione - zwraca uwagę doktor Krajewski.

Rozporządzenie obowiązuje od początku listopada, ale większość przychodni potrzebuje jednak czasu na ich pełne wdrożenie i dostosowanie się do nowych wytycznych.

Autorka/Autor:Katarzyna Gozdawa-Litwińska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS