Koneserzy sztuki zacierają ręce. W Warszawie pod młotek trafią wyjątkowe obrazy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Koneserzy sztuki zacierają ręce. W Warszawie pod młotek trafią wyjątkowe obrazy
Koneserzy sztuki zacierają ręce. W Warszawie pod młotek trafią wyjątkowe obrazy
Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24
Koneserzy sztuki zacierają ręce. W Warszawie pod młotek trafią wyjątkowe obrazyMichalina Czepita/Fakty po Południu TVN24

We wtorek odbędzie się licytacja w Domu Aukcyjnym Polswiss Art w Warszawie. Dla znawców i dla koneserów sztuki marzec to bardzo ważny miesiąc, rozpoczynający sezon aukcyjny. Pierwsze aukcje wskażą kierunek, w którym idzie rynek sztuki. Obraz "Rybak" Jacka Malczewskiego będzie bez wątpienia perłą tej aukcji.

110 obrazów polskich artystów trafi pod młotek. To dzieła namalowane przez współczesnych malarzy, ale i tych tworzących w XVIII, XIX i XX wieku. Dzieło Jacka Malczewskiego jest bez wątpienia perłą tej aukcji. Cena wywoławcza za obraz "Rybak" z 1909 roku to 2,5 miliona złotych. - W tym obrazie jest przede wszystkim jakość osadzona w najlepszym okresie twórczości tego artysty. Praca jest z 1909, czyli lat, kiedy niezwykle burzliwie rozwija się nie tylko życie osobiste artysty, ale również cale życie twórcze i artystyczne Jacka Malczewskiego - podkreśla Marzena Karpińska, dyrektorka sprzedaży Domu Aukcyjnego Polswiss Art.

"Sztuka widzenia. Nowosielski i inni". Wyjątkowa wystawa w Zamku Królewskim
"Sztuka widzenia. Nowosielski i inni". Wyjątkowa wystawa w Zamku KrólewskimMonika Krajewska/Fakty TVN

Światowy szacunek

Jacek Malczewski urodził się pod koniec XIX wieku w Radomiu. Zmarł w 1929 roku w Krakowie. Należy do jednego z głównych przedstawicieli symbolizmu. - Malczewski coraz częściej pojawia się na największych światowych, europejskich wystawach dotyczących symbolizmu i coraz częściej cały świat rozumie symbolikę tych obrazów - podkreśla Marzena Karpińska.

Na wtorkowej aukcji będzie można wylicytować także nieco tańsze obrazy. Ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych. - Kolekcjonerzy znajdą prace na papierze, znajdą prace mniejsze, w tym prace wybitnych artystów. Rysunki profesora Stanisława Fijałkowskiego, Jerzego Nowosielskiego albo mniejsze formy Magdaleny Abakanowicz - wymienia Marta Rydzyńska z Domu Aukcyjnego Polswiss Art.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Siudmak: moje rysunki są moim dialogiem z "Diuną"

Dzieła sztuki mogą być także dobrą inwestycją. Wciąż najdroższym obrazem świata jest "Salvator Mundi" Leonarda da Vinci. Ten portret Chrystusa został sprzedany w 2017 roku na aukcji w Nowym Jorku za 450 milionów dolarów. W Polsce takie kwoty nie padają, ale też robią wrażenie.

Autorka/Autor:Michalina Czepita

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS