We wtorek odbędzie się licytacja w Domu Aukcyjnym Polswiss Art w Warszawie. Dla znawców i dla koneserów sztuki marzec to bardzo ważny miesiąc, rozpoczynający sezon aukcyjny. Pierwsze aukcje wskażą kierunek, w którym idzie rynek sztuki. Obraz "Rybak" Jacka Malczewskiego będzie bez wątpienia perłą tej aukcji.
110 obrazów polskich artystów trafi pod młotek. To dzieła namalowane przez współczesnych malarzy, ale i tych tworzących w XVIII, XIX i XX wieku. Dzieło Jacka Malczewskiego jest bez wątpienia perłą tej aukcji. Cena wywoławcza za obraz "Rybak" z 1909 roku to 2,5 miliona złotych. - W tym obrazie jest przede wszystkim jakość osadzona w najlepszym okresie twórczości tego artysty. Praca jest z 1909, czyli lat, kiedy niezwykle burzliwie rozwija się nie tylko życie osobiste artysty, ale również cale życie twórcze i artystyczne Jacka Malczewskiego - podkreśla Marzena Karpińska, dyrektorka sprzedaży Domu Aukcyjnego Polswiss Art.
Światowy szacunek
Jacek Malczewski urodził się pod koniec XIX wieku w Radomiu. Zmarł w 1929 roku w Krakowie. Należy do jednego z głównych przedstawicieli symbolizmu. - Malczewski coraz częściej pojawia się na największych światowych, europejskich wystawach dotyczących symbolizmu i coraz częściej cały świat rozumie symbolikę tych obrazów - podkreśla Marzena Karpińska.
Na wtorkowej aukcji będzie można wylicytować także nieco tańsze obrazy. Ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych. - Kolekcjonerzy znajdą prace na papierze, znajdą prace mniejsze, w tym prace wybitnych artystów. Rysunki profesora Stanisława Fijałkowskiego, Jerzego Nowosielskiego albo mniejsze formy Magdaleny Abakanowicz - wymienia Marta Rydzyńska z Domu Aukcyjnego Polswiss Art.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Siudmak: moje rysunki są moim dialogiem z "Diuną"
Dzieła sztuki mogą być także dobrą inwestycją. Wciąż najdroższym obrazem świata jest "Salvator Mundi" Leonarda da Vinci. Ten portret Chrystusa został sprzedany w 2017 roku na aukcji w Nowym Jorku za 450 milionów dolarów. W Polsce takie kwoty nie padają, ale też robią wrażenie.
Źródło: Fakty po Południu TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24