"Niech rząd się nie chwali, że są większe wydatki na zdrowie, bo to są wydatki z naszych pieniędzy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Niech rząd się nie chwali, że są większe wydatki na zdrowie, bo to są wydatki z naszych pieniędzy"
"Niech rząd się nie chwali, że są większe wydatki na zdrowie, bo to są wydatki z naszych pieniędzy"
Paweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24
"Niech rząd się nie chwali, że są większe wydatki na zdrowie, bo to są wydatki z naszych pieniędzy"Paweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24

Jest gigantyczna dziura w budżecie NFZ. Nowy plan finansowy Funduszu zakłada, że wydatki będą w tym roku aż o 11,5 miliardów złotych wyższe od przychodów. Wszystkie rezerwy NFZ, w tym na leczenie i leki, zostały już zredukowane do zera. Czy to oznacza, że zabraknie pieniędzy na leczenie?

Kilka razy zmieniany plan finansowy, w perspektywie cięcia wydatków i coraz większa budżetowa dziura. Narodowy Fundusz Zdrowia - jak donosi "Gazeta Wyborcza" - w tak trudnej sytuacji jeszcze nigdy nie był. Tylko w 2023 roku wydatki przewyższą przychody o 11,5 miliarda złotych. - Szykuje się katastrofa dla pacjentów. Niech pacjenci już się szykują, że za rządów PiS-u większość świadczeń będziemy musieli realizować na własną prośbę - ostrzega Dariusz Klimczak, poseł PSL. Ten plan przyjęła Rada Narodowego Funduszu Zdrowia. W sumie w kasie NFZ będzie o 13 miliardów złotych mniej i to pomimo wzrostu wpływów ze składek zdrowotnych. - Na przykład dopłaty dla leków dla seniorów, ratownictwo medyczne, takie najbardziej kosztochłonne procedury jak przeszczepy, były finansowane z budżetu państwa, ale od tego roku to się rzeczywiście zmieniło. Fundusz ma teraz więcej wydatków, a nie dostał na to dodatkowych pieniędzy - wyjaśnia Aleksandra Kurowska, redaktor naczelna cowzdrowiu.pl.

Sejm zdecydował już, że NFZ ze swojego budżetu zapasowego przekaże 5,5 miliarda złotych Funduszowi Przeciwdziałania COVID-19. Co więcej - jak wynika z planu - koszt wszystkich świadczeń zdrowotnych wzrośnie o prawie 5 miliardów złotych, a przecież nie uwzględnia on jeszcze ostatnich obietnic rządzącej partii, czyli bezpłatnych leków dla osób od 65. roku życia oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. - Te pieniądze trzeba gdzieś znaleźć. Jeśli dotacje nie zostaną zwiększone, ponieważ zostały one zlikwidowane od początku tego roku, no to odbija się to na dostępności innych świadczeń. Na przykład na dostępie do specjalistów czy na przykład na ograniczeniu środków na szpitale - tłumaczy Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

NFZ: fundusz nie limituje badań profilaktycznych
NFZ: fundusz nie limituje badań profilaktycznychTVN24

Ograniczone wydatki

NFZ ogranicza wydatki. Rezerwę na leczenie i refundację leków zmniejszył z niespełna czterech miliardów do 173 milionów złotych. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", do zera spadł finansowy zapas związany z migracją, czyli opieką nad pacjentami z innych województw. - Całą rezerwę, którą składaliśmy w ubiegłym roku, ona została w tym roku rozwiązana. Nikt do Funduszu nie dołożył żadnych pieniędzy. Płacimy my i niech rząd się nie chwali, że są większe wydatki na zdrowie, bo to są wydatki z naszych pieniędzy - mówi Krystyna Skowrońska, posłanka PO.

Ministerstwo Zdrowia i NFZ uspokajają, że na wszystkie wydatki, w tym zapowiedziane od lipca podwyżki dla pracowników szpitali i przychodni, pieniędzy wystarczy. - W bilansie zysków i strat Narodowego Funduszu Zdrowia znajduje się taka pozycja, którą my moglibyśmy odnieść do naszego konta oszczędnościowego, co stanowi dzisiaj kwotę ponad 25,5 miliarda złotych - wyjaśnia doktor Małgorzata Gałązka-Sobotka, wiceprzewodnicząca Rady NFZ. Dla pacjentów najważniejsze jest to, jak te pieniądze są wykorzystane. To, czy mają dostęp do opieki medycznej, czy długimi miesiącami nie muszą czekać choćby na wizytę u lekarzy specjalistów. - Jest 48 procent wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, ale tylko trzy procent wzrostu świadczeń. Mamy dużo więcej nakładów, ale nie mamy więcej świadczeń. To, czego Prawo i Sprawiedliwość nie potrafi zrealizować, to właśnie zwiększyć dostępność świadczeń dla ludzi - tłumaczy Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy Razem.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS