Wspólna lista wyborcza nie, wspólna impreza - tak. Joanna Scheuring-Wielgus i Marcin Bosacki dali czadu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wspólna lista wyborcza nie, wspólna impreza - tak. Kandydaci KO i Lewicy stali się DJ-ami
Wspólna lista wyborcza nie, wspólna impreza - tak. Kandydaci KO i Lewicy stali się DJ-ami
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Wspólna lista wyborcza nie, wspólna impreza - tak. Kandydaci KO i Lewicy stali się DJ-amiStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

W Poznaniu odbyła się kampanijna potańcówka Koalicji Obywatelskiej i Lewicy pod hasłem "DJ-sety dla psychiatrii dziecięcej". DJ-ami byli między innymi posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus i poseł KO Marcin Bosacki. Wybory do europarlamentu już 9 czerwca.

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus i poseł KO Marcin Bosacki stali się Dj-ami na jeden dzień, w lokalu Lokum Stonewall w Poznaniu.

- To jest tak naprawdę ich młodość. To, co oni czują. Oni chcą nam pokazać też w ten sposób trochę siebie, dlatego jak najbardziej mają pełną dowolność i to są ich autorskie playlisty. Głównie kierują się tym, przy czym oni bawili się w młodzieńczych latach - wyjaśnił organizator wydarzenia Bartłomiej Kolano.

Politycy chcą zachęcić młode osoby do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale to nie tylko część kampanii. Podczas spotkania w klubie w Poznaniu zbierano środki na wsparcie psychiatrii dziecięcej.

To będą jedne z ważniejszych wyborów w historii Unii Europejskiej

- Każdy sposób, aby zachęcić młodych ludzi do tego, żeby głosować jest dobry. Szczególnie, kiedy jeszcze idzie za tym szczytny cel, tak jak tutaj, mówimy o psychiatrii dziecięcej. Wybory są ważne. To w zasadzie nie ma znaczenia, o jakich wyborach mówimy. To jest ten moment, kiedy możemy zadecydować o naszej przyszłości - podkreśla Joanna Scheuring-Wielgus, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz kandydatka Lewicy w wyborach do europarlamentu.

Wybory 9 czerwca to będą jedne z ważniejszych wyborów w historii Unii Europejskiej. - Myślę, że wszystkim Polkom i Polakom powinno zależeć, żeby frekwencja w tych wyborach była duża, bo wtedy powstrzymamy napór nacjonalistów i populistów - zwraca uwagę Marcin Bosacki, poseł i kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do europarlamentu.

Tylko zintegrowana Europa może być silna. To właśnie Parlament Europejski decyduje o przepisach regulujących wspólną politykę europejską i rynek Unii Europejskiej.

Marcin Bosacki jako DJ w Lokum Stonewall w PoznaniuTVN24

"Teraz widzimy, co konflikt Ukraina-Rosja spowodował"

- Te wybory też są ważne, mimo że Bruksela daleko i wydaje nam się, że najważniejsze stało się 15 października, biorąc pod uwagę bardzo wielu wyborców. No to wydaje mi się, że to jest błędna postawa. W związku z powyższym, wszystko, co wzmocni frekwencję, myślę, że jest na korzyść - mówi profesor Szymon Ossowski, politolog z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Politycy prowadzą intensywną kampanię wyborczą. Bez względu na polityczne barwy, podkreślają, że nadchodzące wybory nigdy wcześniej nie były tak ważne jak teraz, w czasie wojny i w czasie innych zagrożeń, które stoją przed Europą.

- Dzisiaj nie ma miejsca na maruderów. Dzisiaj nie ma miejsce na tych, którzy się wahają, czy Europa powinna iść do przodu, czy też stać w miejscu. Dzisiaj nie ma miejsca na takie myślenie i na zastanawianie się, czy Europa jest gotowa na dalszą integrację. Tak, jest gotowa - mówi Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości i kandydat Lewicy w wyborach do europarlamentu.

CZYTAJ TAKŻE: Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Wybory są ważne również ze względu na dalszą politykę Unii wobec Rosji. - Teraz widzimy, co konflikt Ukraina-Rosja spowodował. Wymaga to centralizacji, wspólnego podejmowania decyzji, reprezentowania wspólnych interesów, ale przede wszystkim reprezentowania Polski na arenie europejskiej, bo silna Polska to silna Europa - komentuje dr hab. Jarosław Korpysa, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dlatego tak ważne jest, kto nas będzie reprezentował. To obywatele przesądzą o przyszłości Unii Europejskiej.

- Czy to są osoby, które będą wrzeszczeć, ubliżać wszystkim i krzyczeć, że wszystko jest w ogóle źle, oni walczą o Polskę, co Polskę zdecydowanie osłabia wtedy na arenie międzynarodowej, czy idziemy harować po to, żeby robić dobre prawo, które nam służy jak należy? - pyta Róża Thun, eurodeputowana i kandydatka Polski 2050-Trzeciej Drogi w wyborach do europarlamentu.

Ważne jest, żeby frekwenjca była wysoka

Korzyści prawne, ale i ekonomiczne, społeczne, kulturowe. Parlament Europejski ma wpływ na sprawy, które dotyczą nas wszystkich.

- To może być wielka szansa dla polskich przedsiębiorców, pracowników, naukowców, dla samorządów, dla biznesu, żeby od razu wskoczyć, od razu wskoczyć o trzy poziomy wyżej, bo dzisiaj są takie czasy, kiedy są na to pieniądze i możliwości. Tylko potrzebujemy u władzy ludzi - mówi marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Politycy każdego dnia zachęcają do udziału w wyborach, bo ważne jest, żeby frekwencja była wysoka. - Oni nie mogą mieć słabego mandatu. Oni nie mogą słyszeć na każdym kroku: ale przecież u was nie głosowało 80 procent ludzi, kogo reprezentujesz? - podkreśla Szymon Hołownia.

W Polsce wybory odbędą się 9 czerwca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS