Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnej
Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnej
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnejStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Płaca minimalna wyraźnie w górę - od stycznia wynosi 4666 złotych brutto. Z pozoru to dobra informacja, jednak nie dla wszystkich. Dla przedsiębiorców oznacza to wzrost kosztów prowadzenia biznesów, które częściowo zostaną przerzucone na konsumentów. To rodzi zaś ryzyko wzrostu inflacji.

Od 1 stycznia o ponad 350 złotych wzrosła płaca minimalna - teraz wynosi 4666 złotych brutto, co daje na rękę nieco ponad 3500 złotych. 

- Jestem nauczycielem, więc jeżeli widzę, że osoba, która posiada mniejsze kwalifikacje, będzie zarabiała podobnie jak ja, a jestem osobą, która ukończyła studia, dokształca się, pracuje w zawodzie już szósty rok, no to wydaje mi się, że nie jest to sprawiedliwe - uważa jeden z nauczycieli.

ZOBACZ TAKŻE: Najwyższe pensje w Polsce. Kwoty robią wrażenie

Rzeczywiście, podwyżki na pewno trafią do najmniej zarabiających. Ci, co zarabiają nieco więcej, mogą czuć się pokrzywdzeni, ponieważ większość pracodawców nie przewiduje adekwatnych podwyżek dla wszystkich. 

- Mamy jakiś fundusz płac i ten fundusz płac jest zawsze ograniczony, i jeżeli mamy tam też ograniczony fundusz na podwyżki, to on zostanie skonsumowany przez tych, którzy zarabiają najmniej, czyli ci pracownicy, którzy są najlepiej wykwalifikowani, ci, którzy mają najwyższe umiejętności i największe doświadczenie, to po prostu dla nich z tego funduszu nie wystarczy, bo cały fundusz zostanie skonsumowany przez podwyżkę płacy minimalnej - wyjaśnia Paweł Skotnicki z kancelarii finansowej. 

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko
Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystkoTVN24

Spłaszczenie wynagrodzeń

Ekonomiści ostrzegają, że dochodzi do spłaszczenia poziomu wynagrodzeń. Osoby pracujące na mniej odpowiedzialnych stanowiskach zbliżają się do zarobków tych, którzy ponoszą większą odpowiedzialność. 

- Wzrost płacy minimalnej wywołuje pewną presję na wzrost przeciętnych płac. To oczywiste, że osoby, które zarabiały niedawno więcej niż minimalna, dzisiaj się zbliżają do minimalnej, zgłoszą się do swojego pracodawcy prawdopodobnie z roszczeniem o odpowiednią, adekwatną podwyżkę - wskazuje prof. Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. 

CZYTAJ TEŻ: Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

W ciągu ostatnich lat najniższa krajowa rosła w rekordowym tempie. - W ciągu ostatniej dekady płaca minimalna w Polsce wzrosła niemalże trzykrotnie - 2,7 razy. To oznacza wielki postęp z jednej strony z punktu widzenia kreowania dochodów realnych ludności, ale z drugiej strony to tworzy pewne koszty po stronie biznesowej - zwraca uwagę Aneta Zelek.

Płaca minimalna w Polscegov.pl

Wyższe koszty dla pracodawców

Od 1 stycznia utrzymanie każdego pracownika jest wyższe o 450 złotych, a to rodzi kolejne wyzwania przed przedsiębiorcami. 

- Jak z każdym rokiem wszystkie zmiany to tak naprawdę podwyżki dla przedsiębiorców. My zatrudniamy w tej chwili 40 pracowników i nowy rok to podwyżka wynagrodzeń dla wszystkich, wynosząca dla całej firmy około 40 tysięcy złotych - mówi Łukasz Ignacyk, prezes firmy medycznej Gremedig. - Myślałem, że coś się zmieni na lepsze. Nie ukrywając, już tamten rok był nieciekawy, bo jednak te koszty wzrastają - ocenia Robert Kozłowski z Hotelu Logos w Zakopanem. 

ZOBACZ TEŻ: Podatki, składki, akcyza. Tu szykują się podwyżki

To częściowo na pewno zostanie przerzucone na konsumentów. To zaś grozi wyższą inflacją, która zgodnie z przewidywaniami w pierwszej połowie roku wyniesie powyżej 5 procent. 

- Możemy się spodziewać tego, że tak zwana spirala cenowo-płacowa czy płacowo-cenowa zadziała i tym razem, i odczujemy to trochę w cenach - przyznaje prof. Aneta Zelek. 

Wtedy znowu zaczniemy tracić. Nasze wynagrodzenia realnie zaczną spadać. Ekonomiści jednak uspokajają, że nasza gospodarka w tym roku będzie w czołówce UE pod względem wzrostu gospodarczego. - Polska będzie najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką w Europie w tym roku i to też się odbije na wynagrodzeniach Polaków - prognozuje prof. dr hab. Marcin Piątkowski, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego. 

To będzie wpływać in plus na nasze wynagrodzenia. - One dalej będą rosły w bardzo dobrym tempie, 3-4 procent wartości realnych po odjęciu inflacji. Cały czas pozostaniemy pod tym względem europejskim liderem - wskazuje Marcin Piątkowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS