Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnej
Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnej
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnejStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Płaca minimalna wyraźnie w górę - od stycznia wynosi 4666 złotych brutto. Z pozoru to dobra informacja, jednak nie dla wszystkich. Dla przedsiębiorców oznacza to wzrost kosztów prowadzenia biznesów, które częściowo zostaną przerzucone na konsumentów. To rodzi zaś ryzyko wzrostu inflacji.

Od 1 stycznia o ponad 350 złotych wzrosła płaca minimalna - teraz wynosi 4666 złotych brutto, co daje na rękę nieco ponad 3500 złotych. 

- Jestem nauczycielem, więc jeżeli widzę, że osoba, która posiada mniejsze kwalifikacje, będzie zarabiała podobnie jak ja, a jestem osobą, która ukończyła studia, dokształca się, pracuje w zawodzie już szósty rok, no to wydaje mi się, że nie jest to sprawiedliwe - uważa jeden z nauczycieli.

ZOBACZ TAKŻE: Najwyższe pensje w Polsce. Kwoty robią wrażenie

Rzeczywiście, podwyżki na pewno trafią do najmniej zarabiających. Ci, co zarabiają nieco więcej, mogą czuć się pokrzywdzeni, ponieważ większość pracodawców nie przewiduje adekwatnych podwyżek dla wszystkich. 

- Mamy jakiś fundusz płac i ten fundusz płac jest zawsze ograniczony, i jeżeli mamy tam też ograniczony fundusz na podwyżki, to on zostanie skonsumowany przez tych, którzy zarabiają najmniej, czyli ci pracownicy, którzy są najlepiej wykwalifikowani, ci, którzy mają najwyższe umiejętności i największe doświadczenie, to po prostu dla nich z tego funduszu nie wystarczy, bo cały fundusz zostanie skonsumowany przez podwyżkę płacy minimalnej - wyjaśnia Paweł Skotnicki z kancelarii finansowej. 

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko
Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystkoTVN24

Spłaszczenie wynagrodzeń

Ekonomiści ostrzegają, że dochodzi do spłaszczenia poziomu wynagrodzeń. Osoby pracujące na mniej odpowiedzialnych stanowiskach zbliżają się do zarobków tych, którzy ponoszą większą odpowiedzialność. 

- Wzrost płacy minimalnej wywołuje pewną presję na wzrost przeciętnych płac. To oczywiste, że osoby, które zarabiały niedawno więcej niż minimalna, dzisiaj się zbliżają do minimalnej, zgłoszą się do swojego pracodawcy prawdopodobnie z roszczeniem o odpowiednią, adekwatną podwyżkę - wskazuje prof. Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. 

CZYTAJ TEŻ: Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

W ciągu ostatnich lat najniższa krajowa rosła w rekordowym tempie. - W ciągu ostatniej dekady płaca minimalna w Polsce wzrosła niemalże trzykrotnie - 2,7 razy. To oznacza wielki postęp z jednej strony z punktu widzenia kreowania dochodów realnych ludności, ale z drugiej strony to tworzy pewne koszty po stronie biznesowej - zwraca uwagę Aneta Zelek.

Płaca minimalna w Polscegov.pl

Wyższe koszty dla pracodawców

Od 1 stycznia utrzymanie każdego pracownika jest wyższe o 450 złotych, a to rodzi kolejne wyzwania przed przedsiębiorcami. 

- Jak z każdym rokiem wszystkie zmiany to tak naprawdę podwyżki dla przedsiębiorców. My zatrudniamy w tej chwili 40 pracowników i nowy rok to podwyżka wynagrodzeń dla wszystkich, wynosząca dla całej firmy około 40 tysięcy złotych - mówi Łukasz Ignacyk, prezes firmy medycznej Gremedig. - Myślałem, że coś się zmieni na lepsze. Nie ukrywając, już tamten rok był nieciekawy, bo jednak te koszty wzrastają - ocenia Robert Kozłowski z Hotelu Logos w Zakopanem. 

ZOBACZ TEŻ: Podatki, składki, akcyza. Tu szykują się podwyżki

To częściowo na pewno zostanie przerzucone na konsumentów. To zaś grozi wyższą inflacją, która zgodnie z przewidywaniami w pierwszej połowie roku wyniesie powyżej 5 procent. 

- Możemy się spodziewać tego, że tak zwana spirala cenowo-płacowa czy płacowo-cenowa zadziała i tym razem, i odczujemy to trochę w cenach - przyznaje prof. Aneta Zelek. 

Wtedy znowu zaczniemy tracić. Nasze wynagrodzenia realnie zaczną spadać. Ekonomiści jednak uspokajają, że nasza gospodarka w tym roku będzie w czołówce UE pod względem wzrostu gospodarczego. - Polska będzie najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką w Europie w tym roku i to też się odbije na wynagrodzeniach Polaków - prognozuje prof. dr hab. Marcin Piątkowski, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego. 

To będzie wpływać in plus na nasze wynagrodzenia. - One dalej będą rosły w bardzo dobrym tempie, 3-4 procent wartości realnych po odjęciu inflacji. Cały czas pozostaniemy pod tym względem europejskim liderem - wskazuje Marcin Piątkowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS