Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"
Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"
Kinga Bimkiewicz-Szabłowska/Fakty po Południu TVN24
Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"Kinga Bimkiewicz-Szabłowska/Fakty po Południu TVN24

Sąd aresztował mężczyznę znanego jako "Duch Żuromina", podejrzanego o handel narkotykami, w tym fentanylem. Bliscy nastolatek zmarłych po zażyciu fentanylu alarmują, że w Polsce nikt nie kontroluje wydawania recept na opioidy, a to ma tragiczne skutki.

Sąd w Mławie aresztował na trzy miesiące Jarosława D., dilera o pseudonimie "Duch Żuromina". Chodzi o śledztwo dotyczące nielegalnego obrotu fentanylem. Na tym etapie obejmuje ono w sumie sześć osób.

- Skala użytkowników opioidów w Polsce jest jedną z najmniejszych w Europie - zapewnia wiceminister zdrowia Marek Kos. Problem jednak jest.

- Czy sobie radzimy? Chyba nie do końca, skoro tak długo zajęło służbom zatrzymanie osoby, o której wszyscy de facto mówili, że jest dilerem odpowiedzialnym za wprowadzenie fentanylu, opioidu na rynek - zwraca uwagę Sławomir Ćwik, poseł Trzeciej Drogi.

ZOBACZ TEŻ: "Duch" z Żuromina aresztowany. Śledztwo w sprawie nielegalnego obrotu fentanylem

Fentanyl i inne opioidy są problemem, który nie dotyczy już tylko Stanów Zjednoczonych. - Obawiamy się fali fentanylowej w Europie - przyznaje Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych administracji.

Policja zatrzymała 16-latka, który miał w plecaku leki z fentanylem
Policja zatrzymała 16-latka, który miał w plecaku leki z fentanylemRenata Kijowska/Fakty TVN

"Około stu razy mocniejszy od morfiny"

Opioidy - jak fentanyl - to leki istotne w leczeniu silnego bólu. Są niezastąpione w opiece nad pacjentami onkologicznymi czy paliatywnymi. Jednak stosowane bez kontroli lekarza, są śmiertelnie niebezpieczne. - Bardzo szybko działa, bardzo szybko uzależnia, już od pierwszej dawki możemy być uzależnieni - wyjaśnia dr inż. Jakub Duszczyk, toksykolog i biegły sądowy. Fentanyl to już nie tylko problem Żuromina. W Poznaniu zmarły dwie nastolatki, które przedawkowały opioidy. Rodzice uważają, że do śmierci ich dzieci przyczynił się patologiczny system, w którym wystawia się recepty.

Reporterzy programu "Uwaga!" TVN sprawdzili, jak łatwo można zdobyć lek. Z ich śledztwa wynika, że można pominąć przesłanie dokumentacji medycznej. Jak pokazywali w materiale, reporterka programu bez problemu otrzymała receptę na lek opioidowy znacznie mocniejszy od morfiny - taki, jaki zażywały zmarłe w Poznaniu nastolatki.

ZOBACZ TEŻ: Nastolatki przedawkowały opioidy. "Nie kontroluje się wydawanych recept"

Fentanyl jest jednym z najsilniejszych leków uśmierzających ból znanych w medycynie. - Jest około stu razy mocniejszy od morfiny i około dziesięciu tysięcy razy mocniejszy od paracetamolu - zwraca uwagę dr inż. Jakub Duszczyk.

Zatrzymanie "żuromińskiego ducha", który jest podejrzewany o handel fentanylem
Zatrzymanie "żuromińskiego ducha", który jest podejrzewany o handel fentanylem TVN24

Trzy ministerstwa mają połączyć siły

Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia przedstawiono dane pokazujące rosnącą rolę wystawiania recept za pośrednictwem platform internetowych. - Moje zdanie jest takie, że w receptomatach nie powinno być nigdy recept na leki, z których można wytwarzać narkotyki - uważa minister Tomasz Siemoniak.

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna w ciągu następnych dni ma przedstawić nowe rozwiązania legislacyjne w tej sprawie. Problemem mogą być jednak substancje pochodzące spoza systemu. - Mamy co najmniej trzy opioidy, które pojawiają się w sposób niekontrolowany, to jest prawdopodobnie po prostu zaśmiecanie rynku i to jest poza tym oficjalnym trybem, obiegiem - wskazuje Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy i członkini komisji zdrowia.

Resort zdrowia przyznaje, że wraz z organami ściagania nie mają kontroli nad nielegalnym obrotem fentanylem.

- Główną sprawą to jest czarny rynek i to jest sprawa nie tyle komisji zdrowia, bo my tu czarnego rynku nie opanujemy - wskazał na posiedzeniu komisji zdrowia Bolesław Piecha, poseł Prawa i Sprawiedliwości, członek wspomnianej komisji.

- Kwestia dotycząca dostępności tych leków nielegalnie w sieci to jest największy problem, szczególnie jeśli chodzi o młodych ludzi, bo oni tam po prostu spędzają swoje życie - zaznaczył Grzegorz Napieralski, poseł Koalicji Obywatelskiej, członek komisji zdrowia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lekarka miała handlować receptami na opioidy, w tym fentanyl

Członkowie komisji zdrowia chcą w tej sprawie współpracy trzech ministerstw: zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości - aby kompleksowo zająć się tematem, zanim zrujnuje życie kolejnych młodych ludzi.

Autorka/Autor:Kinga Bimkiewicz-Szabłowska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty "TVN"

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS