Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"
Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"
Kinga Bimkiewicz-Szabłowska/Fakty po Południu TVN24
Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"Kinga Bimkiewicz-Szabłowska/Fakty po Południu TVN24

Sąd aresztował mężczyznę znanego jako "Duch Żuromina", podejrzanego o handel narkotykami, w tym fentanylem. Bliscy nastolatek zmarłych po zażyciu fentanylu alarmują, że w Polsce nikt nie kontroluje wydawania recept na opioidy, a to ma tragiczne skutki.

Sąd w Mławie aresztował na trzy miesiące Jarosława D., dilera o pseudonimie "Duch Żuromina". Chodzi o śledztwo dotyczące nielegalnego obrotu fentanylem. Na tym etapie obejmuje ono w sumie sześć osób.

- Skala użytkowników opioidów w Polsce jest jedną z najmniejszych w Europie - zapewnia wiceminister zdrowia Marek Kos. Problem jednak jest.

- Czy sobie radzimy? Chyba nie do końca, skoro tak długo zajęło służbom zatrzymanie osoby, o której wszyscy de facto mówili, że jest dilerem odpowiedzialnym za wprowadzenie fentanylu, opioidu na rynek - zwraca uwagę Sławomir Ćwik, poseł Trzeciej Drogi.

ZOBACZ TEŻ: "Duch" z Żuromina aresztowany. Śledztwo w sprawie nielegalnego obrotu fentanylem

Fentanyl i inne opioidy są problemem, który nie dotyczy już tylko Stanów Zjednoczonych. - Obawiamy się fali fentanylowej w Europie - przyznaje Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych administracji.

Policja zatrzymała 16-latka, który miał w plecaku leki z fentanylem
Policja zatrzymała 16-latka, który miał w plecaku leki z fentanylemRenata Kijowska/Fakty TVN

"Około stu razy mocniejszy od morfiny"

Opioidy - jak fentanyl - to leki istotne w leczeniu silnego bólu. Są niezastąpione w opiece nad pacjentami onkologicznymi czy paliatywnymi. Jednak stosowane bez kontroli lekarza, są śmiertelnie niebezpieczne. - Bardzo szybko działa, bardzo szybko uzależnia, już od pierwszej dawki możemy być uzależnieni - wyjaśnia dr inż. Jakub Duszczyk, toksykolog i biegły sądowy. Fentanyl to już nie tylko problem Żuromina. W Poznaniu zmarły dwie nastolatki, które przedawkowały opioidy. Rodzice uważają, że do śmierci ich dzieci przyczynił się patologiczny system, w którym wystawia się recepty.

Reporterzy programu "Uwaga!" TVN sprawdzili, jak łatwo można zdobyć lek. Z ich śledztwa wynika, że można pominąć przesłanie dokumentacji medycznej. Jak pokazywali w materiale, reporterka programu bez problemu otrzymała receptę na lek opioidowy znacznie mocniejszy od morfiny - taki, jaki zażywały zmarłe w Poznaniu nastolatki.

ZOBACZ TEŻ: Nastolatki przedawkowały opioidy. "Nie kontroluje się wydawanych recept"

Fentanyl jest jednym z najsilniejszych leków uśmierzających ból znanych w medycynie. - Jest około stu razy mocniejszy od morfiny i około dziesięciu tysięcy razy mocniejszy od paracetamolu - zwraca uwagę dr inż. Jakub Duszczyk.

Zatrzymanie "żuromińskiego ducha", który jest podejrzewany o handel fentanylem
Zatrzymanie "żuromińskiego ducha", który jest podejrzewany o handel fentanylem TVN24

Trzy ministerstwa mają połączyć siły

Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia przedstawiono dane pokazujące rosnącą rolę wystawiania recept za pośrednictwem platform internetowych. - Moje zdanie jest takie, że w receptomatach nie powinno być nigdy recept na leki, z których można wytwarzać narkotyki - uważa minister Tomasz Siemoniak.

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna w ciągu następnych dni ma przedstawić nowe rozwiązania legislacyjne w tej sprawie. Problemem mogą być jednak substancje pochodzące spoza systemu. - Mamy co najmniej trzy opioidy, które pojawiają się w sposób niekontrolowany, to jest prawdopodobnie po prostu zaśmiecanie rynku i to jest poza tym oficjalnym trybem, obiegiem - wskazuje Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy i członkini komisji zdrowia.

Resort zdrowia przyznaje, że wraz z organami ściagania nie mają kontroli nad nielegalnym obrotem fentanylem.

- Główną sprawą to jest czarny rynek i to jest sprawa nie tyle komisji zdrowia, bo my tu czarnego rynku nie opanujemy - wskazał na posiedzeniu komisji zdrowia Bolesław Piecha, poseł Prawa i Sprawiedliwości, członek wspomnianej komisji.

- Kwestia dotycząca dostępności tych leków nielegalnie w sieci to jest największy problem, szczególnie jeśli chodzi o młodych ludzi, bo oni tam po prostu spędzają swoje życie - zaznaczył Grzegorz Napieralski, poseł Koalicji Obywatelskiej, członek komisji zdrowia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lekarka miała handlować receptami na opioidy, w tym fentanyl

Członkowie komisji zdrowia chcą w tej sprawie współpracy trzech ministerstw: zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości - aby kompleksowo zająć się tematem, zanim zrujnuje życie kolejnych młodych ludzi.

Autorka/Autor:Kinga Bimkiewicz-Szabłowska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty "TVN"

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS