"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marzenie dilerów, koszmar uzależnionych. Fentanyl zabija na masową skalę. Kolejny rok z rzędu ponad 100 tysięcy Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania tego narkotyku i choć są podejmowane próby walki z epidemią, to za wcześnie by mówić, że są skuteczne. A problem rozlewa się po całym świecie. Dotyczy także Europy, także Polski.

Na jednym brzegu rzeki meksykańskie Ciudad Juarez, na drugim amerykańskie El Paso, ale problem po obu stronach ten sam - na ulicach tych miast można spotkać leżące ciała. Wszystko przez fentanyl, który zabija na masową skalę. Ostatnie dane amerykańskiej administracji pokazują, że tylko w ciągu minionego roku w Stanach Zjednoczonych z powodu przedawkowania tego narkotyku zmarło ponad 100 tysięcy osób.

- Mój syn, Emilio, miał 19 lat. Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę. Nie miałam zielonego pojęcia o narkotykach czy tabletkach, ale to, co wziął mój syn, okazało się czystym fentanylem - opowiada Cammie Velci, matka ofiary przedawkowania fentanylu.

Co roku z powodu przedawkowania ginie ponad 100 tysięcy Amerykanów

Nie pomagają akcje uświadamiające. Miniony rok jest trzecim z rzędu, kiedy ponad 100 tysięcy Amerykanów zostało zabitych przez fentanyl. - Stoimy na Times Square, przy najbardziej ruchliwej ulicy w Ameryce, żeby uhonorować setki tysięcy żyć, które zatruł fentanyl - mówi Andrea Thomas z Fundacji "Facing Fentanyl".

ZOBACZ TEŻ: Fentanyl w USA. Przerażające dane na temat "wymarzonej substancji handlarzy narkotyków"

Ten narkotyk to marzenie dla dilerów, koszmarna używka dla uzależnionych. Fentanyl jest łatwy i tani w produkcji, ale minimalne przedawkowanie może doprowadzić do zgonu. To opioid wykorzystywany do uśmierzania bólu, ale jednocześnie substancja silnie uzależniająca. Fentanyl jest 50 razy silniejszy niż heroina.

Dla kolejnych amerykańskich administracji walka z tą epidemią staje się jednym z najważniejszych wyzwań. Mówił o tym prezydent Joe Biden w trakcie ubiegłorocznego orędzia o stanie państwa.

- Zwiększymy liczbę urządzeń do wykrywania narkotyków. Nasilimy kontrolę ładunków. Zatrzymamy te tabletki i proszek na granicy - zapowiadał w 2023 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Narkotyk dotarł do Polski

Do Stanów Zjednoczonych fentanyl trafia głównie z Meksyku oraz z Chin, ale narkotyk dotarł też do Polski. Miesiąc temu, program "Uwaga!" TVN zajął się sprawą serii zgonów w Żurominie na Mazowszu, gdzie według ustaleń dziennikarzy fentanyl rozprowadzany jest bez większych trudności przez jednego z lokalnych dilerów.

Fentanylem miał narkotyzować się również lekarz z krakowskiego szpitala podczas dyżuru na SOR-ze, co ujawnił dziennikarz Mateusz Kudła. - Nie ma tam żadnego innego pacjenta, któremu można by ten fentanyl zaaplikować, a poza tym, informatorzy z którymi rozmawiałem twierdzą, że nie była to pierwsza taka sytuacja - mówi Mateusz Kudła.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: Lekarz miał podbierać ampułki z SOR. Dyrektor jednak wiedział o problemie? Nagranie

W Polsce nie są prowadzone statystyki dotyczące fentanylu. Mimo to Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom twierdzi, że problem nie przybiera alarmującej skali. Narkotyk trafił na rynek, ale jego zażywanie ma mieć charakter pojedynczych ognisk, bo Polska zalana jest innymi używkami.

W Stanach Zjednoczonych w minionym roku odnotowano minimalny spadek liczby zgonów spowodowanych fentanylem, ale eksperci ostrzegają: jest za wcześnie, by mówić o trendzie spadkowym.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS