Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielkie sprzątanie po wielkim deszczu. Największe od dziesięcioleci opady nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Pod wodą znalazł się między innymi Dubaj. Niektóre dzielnice zostały odcięte od świata. W ciągu pół doby spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj notuje się tam przez kilkanaście miesięcy. Wpływ na to mogły mieć zmiany klimatyczne.

Dubaj, miasto opływające luksusem, zostało zalane po gwałtownej, dla regionu wręcz historycznej, burzy. - Mieszkam tu od dziesięciu lat, ale po raz pierwszy widzę, że deszczu jest za dużo - komentuje Zake Rullhan, mieszkaniec Dubaju.

To największe opady od co najmniej 75 lat. W największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich spadło niemal 170 litrów wody na metr kwadratowy. W okolicach innego miasta - Al-Ain - było nawet 90 litrów więcej.

- Fakt, że taka ilość opadów została zarejestrowana w ciągu mniej niż doby, był historycznym wydarzeniem - komentuje Esraa Alnaqbi z Narodowego Centrum Meteorologii w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Bowiem średnia dla całego kraju to od 140 do 200 litrów deszczu na metr kwadratowy, ale rocznie.

A miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie są przystosowane do odprowadzenia takiej ilości wody. W efekcie w Dubaju była powódź błyskawiczna.

- Elementem, który jeszcze bardziej sprzyja powstawaniu powodzi błyskawicznej jest chociażby uszczelnienie terenu czy, jak w tamtym rejonie, obszar pustynny, który po prostu nie jest w stanie przyjąć pewnej ilości wody deszczowej- wyjaśnia doktor Kamila Harenda, klimatolożka.

Dubaj funkcjonuje w trybie awaryjnym

Miasto funkcjonuje w trybie awaryjnym. - Właśnie byłem w sklepie i niej tak źle, ale są pewne problemu z zaopatrzeniem. Przesunęli niektóre rzeczy, żeby nie wyglądało to tak źle - relacjonuje Jonathan Richards, obywatel Wielkiej Brytanii mieszkający w Dubaju.

Deszczu spadło tyle, że nawet kilkadziesiąt godzin później część ulic nadal jest nieprzejezdna. W hotelach widać zalane pokoje, a ludzie wybierają niecodzienne środki transportu. Dużo szczęścia miał kot kurczowo trzymający się drzwi podtopionego auta. Uratowali go przepływający obok policjanci w pontonie.

Od początku lokalne służby starają się pomóc mieszkańcom i turystom. - Wiem, że robią wszystko, co w ich mocy. Nie wiem, jak długo to potrwa. Wszyscy czekamy - mówi Rinku Mankecha, mieszkanka Dubaju.

Kierowcy musieli porzucić swoje auta. Zalane zostało metro

ZOBACZ TEŻ: "Ponad 16 godzin spędziłam w taksówce, żeby przejechać kilka kilometrów". Relacja Polki z Dubaju

Co z lotami Emirates?

Kierowcy musieli porzucić swoje auta, które utknęły na zalanych drogach. Zalane zostało Też metro.

- Ma to wpływ na nasze życie, zwłaszcza poruszanie się po kraju. Ludzie stracili samochody, nie mogli się przemieszczać - relacjonuje Zake Rullhan, mieszkaniec Dubaju. Z kolei lotniska bardziej przypominały porty morskie niż lotnicze. - Sama infrastruktura krytyczna, która jest w tamtym rejonie świata, ona nie była projektowana na tak ekstremalne opady - komentuje Harenda. Na największym lotnisku w kraju i jednym z największych na świecie, niespełna dwa dni po burzy, uruchomiono już jeden z terminali. "Odprawa lotów Emirates i flydubai została ponownie otwarta w Terminalu 3. W strefie odpraw jest duża liczba gości, dlatego prosimy o przychodzenie do terminalu wyłącznie po otrzymaniu potwierdzenia odlotu od linii lotniczej. Pracujemy nad tym, abyście jak najszybciej dotarli do celu" - można przeczytać w komunikacie portu lotniczego w Dubaju.

ZOBACZ TEŻ: Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Zalany Dubaj
Zalany DubajAs/ Kontakt 24

Zazwyczaj tutejsze władze mają problem, ale z brakiem opadów, czemu próbują zaradzić przez, tak zwane "zasiewanie chmur" i wywoływanie deszczu. Według oficjalnych komunikatów, teraz nie było o tym mowy. - Tym razem nie przeprowadzono żadnych operacji zasiewania chmur, opady były całkowicie naturalne. W kwietniu takie ekstremalne zjawiska pogodowe są możliwe, ponieważ w tym miesiącu następuje zmiana pory roku - tłumaczy Asraa Alnaqbi z Narodowego Centrum Meteorologii w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Skala opadów była na tyle duża, że naukowcy nie wykluczają wpływu zmian klimatycznych

- Zazwyczaj w tym regionie występują naprawdę długie okresy suszy. Następnie regularnie występują obfite opady deszczu - mówi Colleen Colja, klimatolożka z Imperial College London. Jednak skala opadów była na tyle duża, że naukowcy nie wykluczają wpływu zmian klimatycznych. - Nowy klimat, który sobie fundujemy, to jest klimat bardziej nieprzewidywalny, bardziej zmienny - komentuje profesor Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z Uniwersytetu Warszawskiego. - W tym przypadku jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana przez zmiany klimatyczne. W powietrzu jest po prostu więcej wilgoci dostępnej dla systemu burzowego - tłumaczy Colja. Gwałtowne burze na Półwyspie Arabskim jeszcze bardziej doświadczyły mieszkańców Omanu. Zginęło tam, co najmniej 19 osób, w tym 12 dzieci.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: As/ Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS