Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"
Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty TVN
Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty TVN

Są młodzi, zdolni i pracowici. Na szczęście także zauważeni i docenieni. Polska drużyna uczniów szkół ponadpodstawowych wygrała prestiżowe Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way". W zwycięskiej ekipie są między innymi dwaj reprezentanci z Gdyni - Jakub Pieczonka i Krzysztof Karwik.

- Kuba zaczął późno mówić, a szybko zaczął liczyć - wspomina Jeremiasz Pieczonka, ojciec Jakuba. - Na pewno były takie chwile, że, spacerując, myślałem o zadaniu matematycznym - przyznaje Jakub Pieczonka, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, zwycięzca Baltic Way 2024.

- W idealnym świecie liczyłbym z pięć godzin, ale wychodzi pewnie bliżej czterech codziennie - ocenia Krzysztof Karwik, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, zwycięzca Baltic Way 2024.

ZOBACZ TEŻ: Informatyka już nie na pierwszym miejscu. Te kierunki były najbardziej popularne

Krzysztof Karwik i Jakub Pieczonka, uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, po tym, jak zostali laureatami olimpiady matematycznej w Polsce, wraz z kolegami zwyciężyli w odbywających się w drugiej połowie listopada w Estonii 35. Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich. Wzięły w nich udział drużyny z 11 krajów.

- Pełen sukces, właściwie pierwszy taki największy, który my jako młodzi ludzie możemy osiągnąć - wskazuje Krzysztof Karwik.

- Jest to jeden z najważniejszych konkursów matematycznych. W tym regionie jedyny międzynarodowy, w którym przynajmniej Polska startuje. Odbywa się drużynowo, więc też nie tylko pracujemy na swój wynik, ale pracujemy na wynik całego kraju - mówi Dominik Bysiewicz, opiekun polskiej reprezentacji w Baltic Way 2024, student Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Na co dzień nie uczą się matematyki w szkole

Licealiści z Polski rozwiązali 16 z 20 zadań.

- Jest tak zwana matematyka olimpijska i ona ma swoje tematy, i ona nie jest w programie szkolnym - zauważa Wojciech Tomalczyk, nauczyciel matematyki w III Liceum Ogólnokształcącym imienia Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Krzysztof i Jakub na lekcje matematyki w szkole nie uczęszczają. Rozwiązywanie zadań z algebry, kombinatoryki, geometrii i teorii liczb na co dzień ćwiczą pod okiem Wojciecha Tomalczyka.

- Muszę wymyślać jakieś zadania, których oni nie potrafią rozwiązać, bo na ogół jest tak, że ja daję im zadania, a oni proszą mnie o trudniejsze zadania - mówi Wojcech Tomalczyk.

CZYTAJ TAKŻE: To jest "dużym wyzwaniem przed polskim systemem kształcenia"

Główkują nad nimi podczas zdalnych spotkań, a także w trakcie obozów w Centralnym Ośrodku Sportu w Cetniewie.

- Lubię wygrywać, a rozwiązanie każdego zadania to jest taka mała wygrana, zadowolenie z siebie, że coś osiągnąłem - mówi Krzysztof Karwik.

- Jedzie matematyk, jedzie nauczyciel WF-u, no i te pięć godzin ślęczenia nad problemem matematycznym, no, musi być zrównoważone pięcioma godzinami ruchu fizycznego. To idzie w parze - zwraca uwagę Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Szerokie zainteresowania

Odskocznię od matematyki mają na co dzień. - Ze względu na naukę matematyka to jest mój największy priorytet i największa przyjemność, aczkolwiek jasne, jestem nastolatkiem, lubię różne inne rzeczy robić, sporty uprawiać i tym podobne - mówi Jakub Pieczonka.

- Różne ma zainteresowania, ostatnio różne ciekawe potrawy do domu przynosi, od bardzo egzotycznych po takie wyszukane, gitarę lubi, z kolegami w gry wielogodzinnie gra - wymienia Agnieszka Karwik, mama Krzysztofa.

Kamil Tomkowicz z Our Future Foundation o wyzwaniach dla polskiej edukacji
Kamil Tomkowicz z Our Future Foundation o wyzwaniach dla polskiej edukacjiTVN24 BiS

Zwycięstwo w zawodach państw bałtyckich to niejedyny tegoroczny sukces młodych polskich matematyków.

- Wygraliśmy Środkowoeuropejską Olimpiadę i byliśmy w najlepszej dziesiątce w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej, to się jeszcze w historii najnowszej nie zdarzyło, że tak powiem, więc tu się popisali nasi uczniowie - podkreśla Łukasz Orski, opiekun polskiej drużyny w Baltic Way 2024, student UJ w Krakowie.

Udział w którejś z tych olimpiad to teraz cel Krzysztofa i Jakuba. - Myślę, że w przyszłym roku będzie jeszcze większy sukces - mówi Wojciech Tomalczyk.

Kierunku studiów jeszcze nie wybrali

Rodzice licealistów pękają z dumy. - Najbardziej chyba z tego, że jako młody człowiek jest pracowity, poukładany, potrafi sobie tak zorganizować czas, żeby mieć możliwość potem w takich konkursach startować - mówi Jeremiasz Pieczonka, ojciec Jakuba.

Kierunku studiów czwartoklasiści jeszcze nie wybrali, i o pracy też na razie nie myślą. - Ja jeszcze dużo ofert nie dostałem - przyznaje Jakub Pieczonka. To jeszcze nie powód do zmartwień. Zresztą oni omijają je szerokim łukiem.

- Można w ten sposób matematyka w obłęd wprowadzić, dać mu zadanie, którego nigdy nie rozwiąże. Ja siebie w obłęd nie chcę wprowadzać, jak zadania nie umiem rozwiązać, to po prostu sprawdzam, jak się je robi - mówi Krzysztof Karwik.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS