"Dowiedział się o tym, że będzie kandydował o godzinie 13.15 w piątek". Kulisy wyboru Nawrockiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Dowiedział się o tym, że będzie kandydował o godzinie 13.15 w piątek". Kulisy wyboru Nawrockiego
"Dowiedział się o tym, że będzie kandydował o godzinie 13.15 w piątek". Kulisy wyboru Nawrockiego
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
"Dowiedział się o tym, że będzie kandydował o godzinie 13:15 w piątek". Kulisy wyboru NawrockiegoKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło kandydata na prezydenta, zapewniając, że nie jest to kandydat PiS, lecz obywatelski. To Karol Nawrocki, który za rządów PiS został prezesem IPN. On sam o poparciu partii, jak zdradza poseł Przemysław Czarnek, dowiedział się w piątek na spotkaniu z prezesem Jarosławem Kaczyńskim.

Karol Nawrocki ma już za sobą pierwszą konferencję prasową i pierwsze spotkanie w roli kandydata na prezydenta. - Zachęcam wszystkich państwa, wszystkich Polaków, którzy chcą mieć bezpartyjnego, rzeczywiście, prezydenta - mówił Nawrocki w towarzystwie szefowej świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości i wicemarszałka województwa świętokrzyskiego - również polityka PiS.

Na spotkanie z Nawrockim zapraszało biuro prasowe klubu parlamentarnego PiS, dzień po konwencji w pełni zorganizowanej przez partię i w miejscu, gdzie już wcześniej organizowała niejedno partyjne spotkanie.

- Dokładnie to samo miejsce, w którym był ogłaszany Andrzej Duda. Pamiętamy wszyscy, jak był niezależny od Prawa i Sprawiedliwości, więc przypuszczalnie pan Nawrocki będzie tak samo - ocenia marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

ZOBACZ TEŻ: Po angielsku "załatwił wiele spraw dla Polski". Sprawną znajomością hiszpańskiego "nie może się pochwalić"

Choć pierwszy na konwencji PiS przemawiał przedstawiciel komitetu obywatelskiego, jako reprezentant ponad 150 osób, które kandydaturę prezesa IPN już wtedy miały poprzeć, to Karol Nawrocki pojawił się dopiero po wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego.

Głównym motywem dla kandydatury Karola Nawrockiego - jak przekonywał Jarosław Kaczyński - ma być zakończenie wojny polsko-polskiej, stąd szef IPN jest bez legitymacji Prawa i Sprawiedliwości.

Dr hab. Rafałowski: te zabiegi o kandydacie obywatelskim wyrosły na sentymencie antypartyjnym
Dr hab. Rafałowski: te zabiegi o kandydacie obywatelskim wyrosły na sentymencie antypartyjnymTVN24

O poparciu miał dowiedzieć się w piątek

Nawrocki miał dowiedzieć się o poparciu partii osobiście od prezesa PiS w piątek. Na spotkaniu mieli być też inni politycy, do końca rozważani jako partyjni kandydaci. 

- Ostatecznie pan Karol Nawrocki dowiedział się o tym, że będzie kandydował o godzinie 13.15 w piątek. Byliśmy razem z panem Karolem Nawrockim i Tobiaszem Bocheńskim u prezesa Jarosława Kaczyńskiego - przekazał Przemysław Czarnek, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w wypowiedzi dla Radia Zet. - (Nawrocki) Miał zaledwie dwa dni, a biorąc pod uwagę dojazdy i przejazdy, to jakiś jeden dzień, więc wypadł świetnie w moim przekonaniu - ocenił.

Niedzielne wystąpienie pokazało, że Karol Nawrocki ma poglądy wyjątkowo zgodne z linią partii. Krytykował choćby Unię Europejską. - Polska nie potrzebuje kierunku scentralizowanego państwa zamieszkałego przez obywateli Unii Europejskiej polskiego pochodzenia - zaznaczył.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

- Dzisiaj się wszyscy zastanawiają, czy on to sam napisał, czy też mu to Jarosław Kaczyński napisał i odczytywał - komentuje Dariusz Joński, europoseł Koalicji Obywatelskiej. - Nie ma jeszcze sztabów, w związku z tym nawet nie było kogoś, kto mógłby mu to napisać, więc on to stworzył ze swoją żoną - przekonuje Przemysław Czarnek.

Halicki: w wystąpieniu Nawrockiego były cytaty wprost z Kaczyńskiego
Halicki: w wystąpieniu Nawrockiego były cytaty wprost z KaczyńskiegoTVN24

Kto stoi za kandydaturą Nawrockiego?

Informacje o popierającym Nawrockiego Komitecie Obywatelskim pojawiły się na konwencji w niedzielę, a jego nazwisko, obok nazwisk polityków partii, od miesięcy było w badaniach zamawianych przez PiS i za pieniądze PiS. - Między innymi były prowadzone rozmowy z Karolem Nawrockim i zgodził się występować także w tych badaniach - komentuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk, potwierdzając, że to partia wysunęła do niego propozycję z kandydowaniem.

Skoro nie sam, to pojawia się pytanie, kto pierwszy postawił na kandydata Nawrockiego. - Z tego, co ja się orientuję, to za kandydaturą Nawrockiego stoi Jacek Kurski i Adam Bielan. To są doświadczeni propagandziści wręcz - zwraca uwagę prof. Danuta Plecka, politolożka, kierowniczka Zakładów Systemów Politycznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Karol Nawrocki i Jarosław KaczyńskiTVN24

Karol Nawrocki pytany dziś o skład sztabu wyborczego, nazwisk nie podał. - Mój sztab wyborczy będzie składał się z tych polityków, którzy popierają moją kandydaturę, ale też z wielu ludzi spoza życia politycznego - zapewnił.

"Instrukcja" dla polityków PiS

W Sejmie słychać, że brak legitymacji partyjnej nie oznacza politycznej niezależności. - Nie należy do partii tylko przez przypadek, bo funkcja IPN-u mu na to nie pozwala - zwraca uwagę Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych. - Jest popierany przez partię polityczną, był i jest prezesem IPN-u, namaszczonym przez partię polityczną - dodaje Tomasz Trela, wiceprzewodniczący klubu Lewicy. 

- Obywatel Jarosław Kaczyński ogłosił, że obywatel Karol Nawrocki będzie ogłoszony kandydatem obywatelskim, a na szczęście na imprezie w niedzielę obywatele Beata Szydło, Mateusz Morawiecki, Antoni Macierewicz cieszyli się, że mają obywatelskiego kandydata - komentuje Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej. - Jego rolę chyba porównał do roli pani sędzi Przyłębskiej czy pana prezesa Kurskiego w telewizji. To również były osoby bezpartyjne - zauważa Jan Grabiec, szef kancelarii premiera.

CZYTAJ TEŻ: "Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

A to przypadkowo zamieszczone w mediach społecznościowych instrukcje dla polityków PiS o niedzielnej konwencji i o kandydacie. Mówić mają, że wydarzenie w Krakowie jest obywatelskie, a nie partyjne. 

Wpis Jana Mosińskiego z PiSx.com/MosinskiJan

- Próba uciekania od szyldu PiS-owskiego i mówienie, że to nie jest kandydat PiS-owski, tu nic nie pomoże. On jest człowiekiem Ziobry, Morawieckiego, Błaszczaka i Kaczyńskiego - wymienia Robert Kropiwnicki.

Informacje o starcie prezesa w wyborach prezydenckich w swoich mediach społecznościowych zamieścił Instytut Pamięci Narodowej. Karol Nawrocki zapewnił, że nie będzie angażował IPN w kampanię, ale urlopu na razie nie planuje. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Piotr Polak

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS