"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

Naloty dronów, artyleryjskie i moździerzowe ostrzały - taką serię rosyjskich ataków w minionych godzinach znów odczuli mieszkańcy wielu rejonów Ukrainy. W ataku na Chersoń zginęły dwie osoby, trzy zostały ranne. - Obwód chersoński w ciągu doby ostrzelany był 89 razy. Celem ataków było między innymi kino, przedszkole i schronisko dla zwierząt w Chersoniu - przekazał szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

W stronę Ukrainy okupanci wystrzelili 6 rakiet S-300 i 17 dronów. 10 z nich zostało strąconych. - Dzięki mobilnym grupom przeciwlotniczym możemy niszczyć te drony. Dziękuję wszystkim, którzy szkolą wojowników takich grup i którzy robią wszystko, żeby dostarczyć im tego, czego potrzebują. Tak to powinno wyglądać - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Drony są też bronią w rękach ukraińskich sił. Rosjanie twierdzą, że minionej nocy nad Morzem Azowskim i okupowanym Krymem zestrzelili 41 bezzałogowców. Inne zdołały zadać cios. Dzięki nim Ukraińcy zniszczyli czołg wroga, dwa samochody i skład amunicji. "Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły także udany atak ogniowy na magazyny ropy i smarów na terenie okupowanego Ługańska" - czytamy w opublikowanym komunikacie.

Zobacz także: Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych: Rosja dysponuje obecnie 870 rakietami różnych typów

Rosjanie nacierają na obrzeża obwodu ługańskiego, próbują wyprzeć stamtąd ukraińskich żołnierzy. - Aby pocisk trafił tam, gdzie chcemy, korzystamy z tabletów ze specjalnym programem. On analizuje warunki pogodowe, siłę wiatru. Później wprowadza te dane i oblicza odpowiedni kąt uderzenia - informuje żołnierz ukraiński.

Rosja zaatakowała Ukrainę dronami Shahed (wideo archiwalne)
Rosja zaatakowała Ukrainę dronami ShahedTVN24

Kontrofensywa nie przyniosła efektów

Na wszystkich odcinkach frontu minionej doby doszło do ponad 70 starć. Ukraińcy nigdzie nie dominują. Zdaniem dziennikarzy "The Washington Post" rozpoczęta latem kontrofensywa niewiele dała. W ciągu niespełna pół roku ukraińscy żołnierze przesunęli się o 19 kilometrów, wyzwolili kilka miejscowości.

"Zima oraz nasze możliwości, i możliwości wroga, wymagają dostosowania taktyki. W miastach i na niektórych odcinkach frontu przechodzimy do działań obronnych. Ale są miejsca, gdzie kontynuujemy ofensywę. Prowadzimy też strategiczne operacje specjalne na Półwyspie Krymskim i Morzu Czarnym" - poinformował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Bez stałych dostaw amunicji i nowoczesnego sprzętu wojskowego od zachodnich partnerów nie będzie mowy o powodzeniu ukraińskiej kontrofensywy.

- Rosja nie ma granic moralnych, czerwonej linii, której nie przekroczy. Tamci żołnierze nie mają motywacji, nie wiedzą, po co walczą, ale mają o wiele więcej sprzętu. Korea Północna i Iran dostarczają Rosji drony, rakiety i wszystko, czego potrzebują - podkreśla Oksana Markarowa, ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych.

Apel do USA

Ukraina liczy na nieprzerwane wsparcie jej największego partnera - Stanów Zjednoczonych. Amerykański Kongres wciąż nie podjął jednak decyzji w sprawie funduszy na wojskową pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów.

- Apeluję do każdego senatora, aby zastanowił się, w jakim momencie historii jesteśmy. Bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych jest zagrożone w różnych częściach świata. W Europie, na Bliskim Wschodzie, w rejonie Indo-Pacyfiku autokraci i dyktatorzy toczą wojnę przeciwko demokracji, przeciwko naszym wartościom i stylowi życia. Dlatego decyzja o wsparciu finansowym dla Ukrainy i Izraela jest taka ważna. To wsparcie może zdecydować o linii biegu demokracji w nadchodzących latach - przekonuje Chuck Schumer, senator Partii Demokratycznej.

Stany Zjednoczone na wojskową, gospodarczą i humanitarną pomoc dla Ukrainy wydały już ponad 57 miliardów dolarów. To 96 procent środków przydzielonych dotąd na ten cel przez Kongres.

Czytaj więcej: Zełenski wystąpi przed amerykańskimi senatorami. "Bezpośrednio od niego usłyszą, co jest na szali"

- 2800 miast i wsi jest pod rosyjską okupacją. W wielu z nich ludzie byli tam torturowani. 6 milionów ludzi nadal żyje pod okupacją. 12 milionów ludzi to przesiedleńcy wewnętrzni lub zewnętrzni. Nie mówiąc już o tych, których straciliśmy. Dlatego dosłownie modlimy się o wsparcie Amerykanów. Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa.

O przydzielenie funduszy na wsparcie Ukrainy prezydent Joe Biden do Kongresu apeluje od dwóch miesięcy. We wtorek podczas wideokonferencji senatorów do tego samego przekonywać ma ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Autorka/Autor:Paweł Laskosz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS