Kolejny dzień poszukiwań niebezpiecznego urządzenia. "Mamy sprzęt dozymetryczny, kombinezony, aparaty ochrony"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kolejny dzień poszukiwań niebezpiecznego urządzenia. "Mamy sprzęt dozymetryczny, kombinezony, aparaty ochrony dróg"
Kolejny dzień poszukiwań niebezpiecznego urządzenia. "Mamy sprzęt dozymetryczny, kombinezony, aparaty ochrony dróg"
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Kolejny dzień poszukiwań niebezpiecznego urządzenia. "Mamy sprzęt dozymetryczny, kombinezony, aparaty ochrony dróg"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Krakowskie służby szukają urządzenia radioaktywnego. Jest otwarte, może powodować chorobę popromienienną, a nawet śmierć. Wszystko wskazuje na to, że zostało ukradzione.

Krakowscy strażacy i policjanci kolejny dzień w akcji. - Byli nawet u mnie w bloku i pytali, czy czasami czegoś widziało się - mówi pani Lucyna, mieszkanka Krakowa. To czego szukają służby, to defektoskop. Urządzenie sześcio-ośmiokilogramowe, stosunkowo nieduże, o długości trzydziestu centymetrów i radioaktywne.

Promieniotwórcze źródło w urządzeniu. "Myślę, że ktoś to ukradł"

- (Po kontakcie z urządzeniem - przyp. red.) będą groziły skutki narażenia na promieniowanie jonizujące, takie skutki to będzie na przykład oparzenie popromienne, w skrajnym przypadku może to być nawet śmierć - ostrzega Karol Łyskawiński z Centrum do spraw Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki. Co ważne, urządzenie, kiedy źródło promieniotwórcze zostaje w środku, nie jest groźne. Sytuacja zmienia się natomiast po jego wydobyciu na zewnątrz. Dlatego pod żadnym pozorem defektoskopu nie można otwierać czy niszczyć. - Takie coś to raczej powinno być pilnowane jak oko w głowie - komentuje pan Stanisław. Defektoskop zniknął w nocy z czwartku na piątek z budowy S7 na terenie Nowej Huty w Krakowie, w okolicy Cmentarza Grębałowskiego. - Przypuszczamy, że to urządzenie może znajdować się w tym rejonie, w związku z czym chcemy dokładnie sprawdzić ten rejon - informuje podkomendant Piotr Szpiech z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Było używane, kiedy na placu budowy nie było innych pracowników, żeby było bezpieczniej. - Nikt nie powinien tego zabrać stąd, bo jest to teren budowy ogrodzony, więc jakby powiedzieć, nie powinno to zostać zabrane, więc myślę, że ktoś to ukradł - uważa Michał Boryczko, kierownik prac przy budowie S7 w Krakowie. - Czy to była kradzież czy jakiś ludzki błąd, niedopatrzenie - te okoliczności będą wyjaśniane - zapowiada podkomendant Szpiech.

Ponad dobę po zaginięciu defektoskopu została o tym poinformowana Państwowa Agencja Atomistyki, która tego samego dnia, w sobotę, zawiadomiła służby wojewody małopolskiego. - To urządzenie zostało zagubione przez prywatną firmę, wykonującą prace na zlecenie budujących trasę S7 - mówi Krzysztof Klęczar, wojewoda małopolski. - To nie jest młotek czy śrubokręt, że można to po prostu tak wziąć z magazynu czy coś, to trzeba pokwitować, odebrać, ktoś odpowiedzialność za to wziął - twierdzi pan Wiesław.

ZOBACZ TEŻ: Zaginięcie defektoskopu z promieniotwórczym pierwiastkiem. Jest apel

Poszukiwania defektoskopu trwają
Poszukiwania defektoskopu trwają25.03 | Nadal nie odnaleziono defektoskopu, którego zaginięcie odnotowała firma prowadząca prace drogowe w krakowskiej Nowej Hucie. Do poszukiwań wykorzystano między innymi drony, jednak bezskutecznie. Urządzenie zawiera promieniotwórczy selen, więc Państwowa Agencja Atomistyki apeluje do osób, które się z nim zetkną o nieotwieranie i nierozcinanie go. TVN24

Apel policji

Defektoskop wykorzystywany jest w przemyśle i budownictwie. Służy do prześwietlania konstrukcji w poszukiwaniu defektów. Działa podobnie do aparatu rentgenowskiego. - Wykonuje prześwietlenie tego materiału badanego z tą różnicą, że ze względu na to, że takie materiały badane mają dużo większą gęstość to wymagane jest zastosowanie tam wysokoaktywnego źródła promieniotwórczego zamiast promieniowania rentgenowskiego - tłumaczy Łyskawiński.

Państwowa Agencja Atomistyki ostrzega, że zaginiony defektoskop zawiera promieniotwórczy selen. - Mamy sprzęt dozymetryczny, kombinezony, aparaty ochrony dróg oddechowych - mówi o poszukiwaniach młodszy kapitan Hubert Ciepły z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Kraków. Firma prowadząca prace budowlane zgubiła defektoskop z promieniotwórczym pierwiastkiem
Kraków. Firma prowadząca prace budowlane zgubiła defektoskop z promieniotwórczym pierwiastkiemTVN24

ZOBACZ TEŻ: Gdzie trafią odpady promieniotwórcze? "Nie wpłynęły żadne oferty od gmin"

Po niepokojących informacjach od jednego z mieszkańców osiedla w pobliżu budowy, w nocy służby przeszukały 3 wiaty śmietnikowe. - Nie wiemy, gdzie to urządzenie się znajduje, dlatego apel na całą Polskę, jeżeli takie urządzenie zostanie znalezione, prosimy pilnie skontaktować się z policją - apeluje Ciepły. Pod numerami 112 lub 997.

Na przestrzeni ostatnich lat Państwowa Agencja Atomistyki odnotowała dwa przypadki zaginięcia defektoskopów. - W 2019 roku w Katowicach i w 2015 w Gliwicach, w obydwu tych przypadkach urządzenia znalazły się w stanie nienaruszonym - podsumowuje Karol Łyskawiński z Centrum do spraw Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki.

Autorka/Autor:Katarzyna Czupryńska-Chabros

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS