Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie
Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie
Marta Balukiewicz/Fakty po Pońudniu TVN24
Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie Marta Balukiewicz/Fakty po Pońudniu TVN24

Aż do dziesięciu wypadków doszło 15 czerwca w Tatrach. W jednym z nich zginął turysta. Mężczyzna najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości, doznając śmiertelnych obrażeń. W wyższych partiach Tatr wciąż panują bardzo trudne warunki.

Sobotnie południe. Mężczyzna schodził już z Wrót Chałubińskiego. Najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości.

- Następnie wpadł w kamienie, które są u podnóża tego płatu śnieżnego, no i jak koledzy dojechali, stan był ciężki - opisuje Andrzej Maciata, ratownik z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Mimo reanimacji 70-letni turysta zmarł na miejscu.

To trzeci z czarnej serii śmiertelnych wypadków w Tatrach. Ratownicy tylko w sobotę do akcji ratunkowych ruszali 10 razy. Dwa najgroźniejsze wypadki miały miejsce na szlaku na Rysy.

- Poprzednie dwa wypadki śmiertelne, które były w piątek i w poprzednią sobotę, no to też były wypadki poślizgnięcia po śniegu, w tym samym miejscu - przekazuje Andrzej Maciata.

"To wszystko to jest właśnie problem ze śniegiem"

W pierwszym wypadku zginął mężczyzna, który spadł ze Zmarzłej Przełączki Wyżnej, zsuwając się żlebem Honoratka. Doznał śmiertelnych obrażeń. W akcji wzięło udział 18 ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, z uwagi na złe warunki pogodowe - deszcz i mgłę - nie mogli polecieć na miejsce wypadku śmigłowcem.

- W trakcie jak wyprawa szła na miejsce, przyszło drugie zgłoszenie z Zawratowego Żlebu, gdzie turystka poślizgnęła się i zatrzymała na kamieniach i na szczęście nic poważnego się nie stało - mówi Kamil Suder, ratownik z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Doznała obrażeń kończyn, głowy, jej towarzysze nie byli w stanie jej pomóc, również mieli problem z zejściem - informuje Łukasz Kowalczyk, ratownik z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wypadki w Tatrach. Ratownicy apelują do turystów o rozwagę
Wypadki w Tatrach. Ratownicy apelują do turystów o rozwagę TVN24

Tego samego dnia okazało się, że jeden z turystów nie wrócił na noc do schroniska. Mężczyzna również zginął w Tatrach.

- To wszystko to jest właśnie problem ze śniegiem. A tak naprawdę to problem z przygotowaniem tych turystów, z obuwiem, z odpowiednim sprzętem - mówi Andrzej Maciata.

Będąc na górze jeden zły ruch może kosztować życie. Zwłaszcza, że w wyższych partiach Tatr nadal panują bardzo trudne warunki. - Na dole prawie lato, ale w miejscach takich zacienionych mamy jeszcze zimę - mówi Andrzej Maciata.

"Często ludzie podchodzą na zasadzie: no co to jest 40-50 metrów po śniegu"

- Na Wrotach Chałubińskiego, na przełęczy Zawrat, na Koziej Przełęczy od Doliny Gąsienicowej wciąż jest spora ilość śniegu - zwraca uwagę Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- I teraz w związku z tym, że prawie nikt nie jest przygotowany do tych warunków śnieżnych, nie posiada raków, nie posiada czekanów, to te poślizgnięcia bardzo często mogą się kończyć fatalnie - ostrzega Kamil Suder, ratownik z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ratownicy przypominają - w góry nie chodzimy za wszelką cenę. Przygotowanie, nie tylko to sprzętowe, ale też kondycyjne, to podstawa. Nawet latem obowiązkowym wyposażeniem na szlakach w wyższych partiach Tatr są kask, czekan i profesjonalne raki.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"
Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

CZYTAJ TAKŻE: Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

- Oczywiście, że nie raczki. Raczki możemy wykorzystywać na Krupówkach, ewentualnie w Dolinie Kościeliskiej. Raczki nie nadają się absolutnie do wysokogórskich wycieczek - mówi Maciej Bielawski, przewodnik tatrzański.

- Często ludzie podchodzą na zasadzie: no co to jest, mamy przejść 40-50 metrów po tym śniegu, to nam się po prostu nie chce ubierać tych raków, mimo że je posiadamy. No i tutaj to jest zgubne niestety - podkreśla Tomasz Zając.

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - niezależnie od pory roku - cały czas apelują o rozwagę i nieprzecenianie swoich umiejętności.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS