Coraz więcej Polaków zmaga się z biedą. "Na cały miesiąc zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć?"

Coraz więcej Polaków zmaga się z biedą. "Na cały miesiąc zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć?"
Coraz więcej Polaków zmaga się z biedą. "Na cały miesiąc zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć?"
Marta Kolbus | Fakty po południu
Coraz więcej Polaków zmaga się z biedą. "Na cały miesiąc zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć?"Marta Kolbus | Fakty po południu

Ponad półtora miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. 300 tysięcy to dzieci, a ponad 200 tysięcy to seniorzy. O tym, jak szybko ten problem rośnie, mówią choćby siostry elżbietanki, które w Poznaniu prowadzą jadłodajnię Caritas. Przed pandemią i wojną w Ukrainie wydawały sto posiłków dziennie - teraz wydają ich ponad pół tysiąca.

Z każdym kolejnym miesiącem kolejka do jadłodajni sióstr elżbietanek w Poznaniu jest coraz dłuższa. Dla wielu osób przyjście tam to jedyna możliwość na ciepły posiłek w ciągu dnia. Korzystający z pomocy sióstr często nie chcą pokazywać twarzy, bo po prostu wstydzą się, że w ogóle o pomoc muszą prosić. Bez niej chodziliby głodni.

Siostry elżbietanki wyliczają, że dziennie wydają 600 takich posiłków. To o pół tysiąca więcej niż przed pandemią i wojną w Ukrainie. Rosnąca inflacja jeszcze bardziej pogłębiła problem biedy. - Szczególnie osoby starsze, jakby dla wiarygodności, pokazują nam rachunki. Na cały miesiąc, jak je opłacą, zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć? - opowiada siostra Józefa z jadłodajni Caritas w Poznaniu.

Pomoc udzielania przez Caritas liczona jest nie tylko w litrach ugotowanej zupy. Siostry rozdają potrzebującym wszystko, co trafi na tak zwany ryneczek miłosierdzia. To, ile osób uda się nakarmić, zależy od tego, ile osób będzie chciało podzielić się żywnością. Dlatego nieustannie pojawiają się apele o wsparcie.

Elżbietanki zadbały też o to, żeby nikt tej zimy nie zmarzł. Jednak bez wsparcia innych na wieszakach i półkach będzie pusto. Jest też bezpłatny fryzjer. Dla wielu korzystających z pomocy w normalnych warunkach to luksus, na który nigdy nie mogliby sobie pozwolić.

Narastający problem

Instytut Pracy i Spraw Socjalnych określa, że minimum egzystencji to miesięczny dochód na osobę niespełna 700 złotych. W 2021 roku, poniżej tej granicy, w skrajnym ubóstwie żyło ponad 1,5 miliona osób w tym 333 tysiące dzieci i 246 tysięcy seniorów. - Przewidujemy, że w 2022 roku - a dane będą dopiero w maju, czerwcu 2023 roku - ubóstwo skrajne wzrośnie dość mocno i obawiamy się, że będzie tak jak w 2015 roku, czyli osiągnie około 2,5 miliona - mówi profesor Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego.

O tym, jaki poważnym i często mało dostrzegalnym problemem jest ubóstwo, dyskutowali na antenie TVN24 podczas debaty "Pokonać biedę" przedstawiciele organizacji społecznych, którzy na co dzień pomagają walczyć z ubóstwem. - Wśród osób na przykład doświadczających bezdomności, którym ja pomagam, to są mężczyźni - 80 procent. Ale to też kobiety walczą. Widać to po tym chociażby, że to one idą do ośrodka pomocy społecznej i 80 procent osób korzystających z pomocy ośrodków pomocy społecznej to są kobiety. To są wojowniczki - mówiła Ada Porowska, prezeska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.

Goście debaty jednogłośnie stwierdzili, że oprócz pomocy systemowej ze strony państwa potrzebna jest edukacja. Bo życie w biedzie to nie wybór. Wstyd zbyt często przeszkadza wyjść z biedy. Tłumaczą to wolontariuszki Szlachetnej Paczki, które kiedyś same nie chciały przyznać się do swoich problemów, choć potrzebowały pomocy. Teraz same pomagają innym.

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS