Coraz więcej Polaków zmaga się z biedą. "Na cały miesiąc zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć?"

Coraz więcej Polaków zmaga się z biedą. "Na cały miesiąc zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć?"
Coraz więcej Polaków zmaga się z biedą. "Na cały miesiąc zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć?"
Marta Kolbus | Fakty po południu
Coraz więcej Polaków zmaga się z biedą. "Na cały miesiąc zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć?"Marta Kolbus | Fakty po południu

Ponad półtora miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. 300 tysięcy to dzieci, a ponad 200 tysięcy to seniorzy. O tym, jak szybko ten problem rośnie, mówią choćby siostry elżbietanki, które w Poznaniu prowadzą jadłodajnię Caritas. Przed pandemią i wojną w Ukrainie wydawały sto posiłków dziennie - teraz wydają ich ponad pół tysiąca.

Z każdym kolejnym miesiącem kolejka do jadłodajni sióstr elżbietanek w Poznaniu jest coraz dłuższa. Dla wielu osób przyjście tam to jedyna możliwość na ciepły posiłek w ciągu dnia. Korzystający z pomocy sióstr często nie chcą pokazywać twarzy, bo po prostu wstydzą się, że w ogóle o pomoc muszą prosić. Bez niej chodziliby głodni.

Siostry elżbietanki wyliczają, że dziennie wydają 600 takich posiłków. To o pół tysiąca więcej niż przed pandemią i wojną w Ukrainie. Rosnąca inflacja jeszcze bardziej pogłębiła problem biedy. - Szczególnie osoby starsze, jakby dla wiarygodności, pokazują nam rachunki. Na cały miesiąc, jak je opłacą, zostaje na przykład 60 złotych. Jak żyć? - opowiada siostra Józefa z jadłodajni Caritas w Poznaniu.

Pomoc udzielania przez Caritas liczona jest nie tylko w litrach ugotowanej zupy. Siostry rozdają potrzebującym wszystko, co trafi na tak zwany ryneczek miłosierdzia. To, ile osób uda się nakarmić, zależy od tego, ile osób będzie chciało podzielić się żywnością. Dlatego nieustannie pojawiają się apele o wsparcie.

Elżbietanki zadbały też o to, żeby nikt tej zimy nie zmarzł. Jednak bez wsparcia innych na wieszakach i półkach będzie pusto. Jest też bezpłatny fryzjer. Dla wielu korzystających z pomocy w normalnych warunkach to luksus, na który nigdy nie mogliby sobie pozwolić.

Narastający problem

Instytut Pracy i Spraw Socjalnych określa, że minimum egzystencji to miesięczny dochód na osobę niespełna 700 złotych. W 2021 roku, poniżej tej granicy, w skrajnym ubóstwie żyło ponad 1,5 miliona osób w tym 333 tysiące dzieci i 246 tysięcy seniorów. - Przewidujemy, że w 2022 roku - a dane będą dopiero w maju, czerwcu 2023 roku - ubóstwo skrajne wzrośnie dość mocno i obawiamy się, że będzie tak jak w 2015 roku, czyli osiągnie około 2,5 miliona - mówi profesor Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego.

O tym, jaki poważnym i często mało dostrzegalnym problemem jest ubóstwo, dyskutowali na antenie TVN24 podczas debaty "Pokonać biedę" przedstawiciele organizacji społecznych, którzy na co dzień pomagają walczyć z ubóstwem. - Wśród osób na przykład doświadczających bezdomności, którym ja pomagam, to są mężczyźni - 80 procent. Ale to też kobiety walczą. Widać to po tym chociażby, że to one idą do ośrodka pomocy społecznej i 80 procent osób korzystających z pomocy ośrodków pomocy społecznej to są kobiety. To są wojowniczki - mówiła Ada Porowska, prezeska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.

Goście debaty jednogłośnie stwierdzili, że oprócz pomocy systemowej ze strony państwa potrzebna jest edukacja. Bo życie w biedzie to nie wybór. Wstyd zbyt często przeszkadza wyjść z biedy. Tłumaczą to wolontariuszki Szlachetnej Paczki, które kiedyś same nie chciały przyznać się do swoich problemów, choć potrzebowały pomocy. Teraz same pomagają innym.

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS