Coraz więcej Polaków sięga po papierosy. "Ponad połowa licealistów już miała za sobą inicjację palenia"

Coraz więcej Polaków sięga po papierosy. "Ponad połowa licealistów już miała za sobą inicjację palenia"
Coraz więcej Polaków sięga po papierosy. "Ponad połowa licealistów już miała za sobą inicjację palenia"
Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24
Coraz więcej Polaków sięga po papierosy. "Ponad połowa licealistów już miała za sobą inicjację palenia"Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24

Choć o fatalnych skutkach, jakie niesie za sobą ten nałóg, wiadomo nie od dziś, to wciąż miliony Polaków palą, i to więcej niż w poprzednich latach. Tak wynika z raportu ekspertów Polskiej Akademii Nauk.

Po wyroby tytoniowe sięga coraz więcej obywateli - tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez ekspertów Polskiej Akademii Nauk. Do codziennego palenia przyznało się 28,8 procent dorosłych osób (30,8 procent mężczyzn, 27,1 procent kobiet). Jak wynika z badania, po papierosy i e-papierosy sięgają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Najwięcej wśród palących jest gospodyń domowych, bo aż 39 procent ogółu badanych. Niewiele mniej wśród bezrobotnych, bo 34 procent ogółu.

Część zapytanych przez redakcję TVN24 Polaków przyznało, że po po wyroby tytoniowe sięga albo ze stresu, albo z przyzwyczajenia.

- Papierosy są powszechnie dostępne również dla osób nieuprawnionych, czyli młodzieży i dzieci, i są ciągle stosunkowo tanie, więc dostępne dla znaczącej części populacji - podkreśla prof. dr hab. Katarzyna Koziak z Warszawskiego Uniwersytety Medycznego.

Z raportu wynika, że zmienia się też sposób konsumpcji wyrobów tytoniowych. Coraz bardziej popularne - zwłaszcza właśnie wśród młodzieży - są produkty elektroniczne: tytoń do podgrzewania, czy liquidy z syntetyczną nikotyną. Młodzi sięgają po e-papierosy częściej niż po tradycyjne.

- Ponad połowa młodzieży licealnej już miała za sobą inicjację palenia, także uważam, że to jest duża liczba, za duża - ocenia dr n. med. Izabella Dębicka, onkolog z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

- Wczesna inicjacja palenia u młodzieży jest możliwa między innymi dzięki łatwej dostępności papierosów - uważa prof. dr hab. Katarzyna Koziak i dodaje, że papierosy w Polsce są ciągle za tanie.

Co rekomendują naukowcy?

Naukowcy w swoim raporcie apelują do rządzących, że produkty tytoniowe powinny być droższe, a dostęp do nich bardziej ograniczony. Tego zdania jednak nie podziela część Polaków, z którymi rozmawialiśmy. "Nic nie da podnoszenie cen" - słyszmy.

Naukowcy chcą też zakazania reklam i promocji wyrobów tytoniowych, bo wprowadzone kilka lat temu ostrzeżenia na każdym produkcie nie przyniosły efektów. W ciągu ostatnich trzech lat liczba palących wyroby tytoniowe wzrosła o trzy procent, ale od 2015 roku sprzedaż papierosów wzrosła o blisko 20 procent.

- Często słyszę, że pacjent żałuje, że palił, znakomita większość pacjentów - przynajmniej w mojej praktyce - rzuca to palenie w momencie usłyszenia diagnozy, ale wtedy nie zapobiegniemy, żeby rak powstał, bo on już jest - mówi dr n. med. Izabella Dębicka.

Lekarze przypominają, że palenie tytoniu jest śmiertelnie niebezpieczne, a osoby sięgające po wyroby tytoniowe mają 40-krotnie większe ryzyko zachorowania na raka. Nie tylko płuc, ale też krtani, głowy, piersi, tchawicy, trzustki, wątroby, jelita i szeregu innych chorób.

- Istnieją poradnie pomocy palącym, ale tak naprawdę w Polsce to ich jest działających trzy - zaznacza dr n. med. Jerzy Giermek, onkolog.

Ci, którzy chcą zerwać z nałogiem, mogą zwrócić się do poradni pomocy palącym przy Narodowym Instytucie Onkologii.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS