Coraz więcej Polaków sięga po papierosy. "Ponad połowa licealistów już miała za sobą inicjację palenia"

Coraz więcej Polaków sięga po papierosy. "Ponad połowa licealistów już miała za sobą inicjację palenia"
Coraz więcej Polaków sięga po papierosy. "Ponad połowa licealistów już miała za sobą inicjację palenia"
Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24
Coraz więcej Polaków sięga po papierosy. "Ponad połowa licealistów już miała za sobą inicjację palenia"Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24

Choć o fatalnych skutkach, jakie niesie za sobą ten nałóg, wiadomo nie od dziś, to wciąż miliony Polaków palą, i to więcej niż w poprzednich latach. Tak wynika z raportu ekspertów Polskiej Akademii Nauk.

Po wyroby tytoniowe sięga coraz więcej obywateli - tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez ekspertów Polskiej Akademii Nauk. Do codziennego palenia przyznało się 28,8 procent dorosłych osób (30,8 procent mężczyzn, 27,1 procent kobiet). Jak wynika z badania, po papierosy i e-papierosy sięgają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Najwięcej wśród palących jest gospodyń domowych, bo aż 39 procent ogółu badanych. Niewiele mniej wśród bezrobotnych, bo 34 procent ogółu.

Część zapytanych przez redakcję TVN24 Polaków przyznało, że po po wyroby tytoniowe sięga albo ze stresu, albo z przyzwyczajenia.

- Papierosy są powszechnie dostępne również dla osób nieuprawnionych, czyli młodzieży i dzieci, i są ciągle stosunkowo tanie, więc dostępne dla znaczącej części populacji - podkreśla prof. dr hab. Katarzyna Koziak z Warszawskiego Uniwersytety Medycznego.

Z raportu wynika, że zmienia się też sposób konsumpcji wyrobów tytoniowych. Coraz bardziej popularne - zwłaszcza właśnie wśród młodzieży - są produkty elektroniczne: tytoń do podgrzewania, czy liquidy z syntetyczną nikotyną. Młodzi sięgają po e-papierosy częściej niż po tradycyjne.

- Ponad połowa młodzieży licealnej już miała za sobą inicjację palenia, także uważam, że to jest duża liczba, za duża - ocenia dr n. med. Izabella Dębicka, onkolog z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

- Wczesna inicjacja palenia u młodzieży jest możliwa między innymi dzięki łatwej dostępności papierosów - uważa prof. dr hab. Katarzyna Koziak i dodaje, że papierosy w Polsce są ciągle za tanie.

Co rekomendują naukowcy?

Naukowcy w swoim raporcie apelują do rządzących, że produkty tytoniowe powinny być droższe, a dostęp do nich bardziej ograniczony. Tego zdania jednak nie podziela część Polaków, z którymi rozmawialiśmy. "Nic nie da podnoszenie cen" - słyszmy.

Naukowcy chcą też zakazania reklam i promocji wyrobów tytoniowych, bo wprowadzone kilka lat temu ostrzeżenia na każdym produkcie nie przyniosły efektów. W ciągu ostatnich trzech lat liczba palących wyroby tytoniowe wzrosła o trzy procent, ale od 2015 roku sprzedaż papierosów wzrosła o blisko 20 procent.

- Często słyszę, że pacjent żałuje, że palił, znakomita większość pacjentów - przynajmniej w mojej praktyce - rzuca to palenie w momencie usłyszenia diagnozy, ale wtedy nie zapobiegniemy, żeby rak powstał, bo on już jest - mówi dr n. med. Izabella Dębicka.

Lekarze przypominają, że palenie tytoniu jest śmiertelnie niebezpieczne, a osoby sięgające po wyroby tytoniowe mają 40-krotnie większe ryzyko zachorowania na raka. Nie tylko płuc, ale też krtani, głowy, piersi, tchawicy, trzustki, wątroby, jelita i szeregu innych chorób.

- Istnieją poradnie pomocy palącym, ale tak naprawdę w Polsce to ich jest działających trzy - zaznacza dr n. med. Jerzy Giermek, onkolog.

Ci, którzy chcą zerwać z nałogiem, mogą zwrócić się do poradni pomocy palącym przy Narodowym Instytucie Onkologii.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS