Coraz więcej Polaków sięga po papierosy. "Ponad połowa licealistów już miała za sobą inicjację palenia"

Coraz więcej Polaków sięga po papierosy. "Ponad połowa licealistów już miała za sobą inicjację palenia"
Coraz więcej Polaków sięga po papierosy. "Ponad połowa licealistów już miała za sobą inicjację palenia"
Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24
Coraz więcej Polaków sięga po papierosy. "Ponad połowa licealistów już miała za sobą inicjację palenia"Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24

Choć o fatalnych skutkach, jakie niesie za sobą ten nałóg, wiadomo nie od dziś, to wciąż miliony Polaków palą, i to więcej niż w poprzednich latach. Tak wynika z raportu ekspertów Polskiej Akademii Nauk.

Po wyroby tytoniowe sięga coraz więcej obywateli - tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez ekspertów Polskiej Akademii Nauk. Do codziennego palenia przyznało się 28,8 procent dorosłych osób (30,8 procent mężczyzn, 27,1 procent kobiet). Jak wynika z badania, po papierosy i e-papierosy sięgają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Najwięcej wśród palących jest gospodyń domowych, bo aż 39 procent ogółu badanych. Niewiele mniej wśród bezrobotnych, bo 34 procent ogółu.

Część zapytanych przez redakcję TVN24 Polaków przyznało, że po po wyroby tytoniowe sięga albo ze stresu, albo z przyzwyczajenia.

- Papierosy są powszechnie dostępne również dla osób nieuprawnionych, czyli młodzieży i dzieci, i są ciągle stosunkowo tanie, więc dostępne dla znaczącej części populacji - podkreśla prof. dr hab. Katarzyna Koziak z Warszawskiego Uniwersytety Medycznego.

Z raportu wynika, że zmienia się też sposób konsumpcji wyrobów tytoniowych. Coraz bardziej popularne - zwłaszcza właśnie wśród młodzieży - są produkty elektroniczne: tytoń do podgrzewania, czy liquidy z syntetyczną nikotyną. Młodzi sięgają po e-papierosy częściej niż po tradycyjne.

- Ponad połowa młodzieży licealnej już miała za sobą inicjację palenia, także uważam, że to jest duża liczba, za duża - ocenia dr n. med. Izabella Dębicka, onkolog z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

- Wczesna inicjacja palenia u młodzieży jest możliwa między innymi dzięki łatwej dostępności papierosów - uważa prof. dr hab. Katarzyna Koziak i dodaje, że papierosy w Polsce są ciągle za tanie.

Co rekomendują naukowcy?

Naukowcy w swoim raporcie apelują do rządzących, że produkty tytoniowe powinny być droższe, a dostęp do nich bardziej ograniczony. Tego zdania jednak nie podziela część Polaków, z którymi rozmawialiśmy. "Nic nie da podnoszenie cen" - słyszmy.

Naukowcy chcą też zakazania reklam i promocji wyrobów tytoniowych, bo wprowadzone kilka lat temu ostrzeżenia na każdym produkcie nie przyniosły efektów. W ciągu ostatnich trzech lat liczba palących wyroby tytoniowe wzrosła o trzy procent, ale od 2015 roku sprzedaż papierosów wzrosła o blisko 20 procent.

- Często słyszę, że pacjent żałuje, że palił, znakomita większość pacjentów - przynajmniej w mojej praktyce - rzuca to palenie w momencie usłyszenia diagnozy, ale wtedy nie zapobiegniemy, żeby rak powstał, bo on już jest - mówi dr n. med. Izabella Dębicka.

Lekarze przypominają, że palenie tytoniu jest śmiertelnie niebezpieczne, a osoby sięgające po wyroby tytoniowe mają 40-krotnie większe ryzyko zachorowania na raka. Nie tylko płuc, ale też krtani, głowy, piersi, tchawicy, trzustki, wątroby, jelita i szeregu innych chorób.

- Istnieją poradnie pomocy palącym, ale tak naprawdę w Polsce to ich jest działających trzy - zaznacza dr n. med. Jerzy Giermek, onkolog.

Ci, którzy chcą zerwać z nałogiem, mogą zwrócić się do poradni pomocy palącym przy Narodowym Instytucie Onkologii.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS